Rozpoczął się rok akademicki 2016/2017 w UMK

Tag: UMK
Strona www: www.umk.pl
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Uniwersytet Mikołaja Kopernika rozpoczął rok akademicki 2016/2017. Gościem specjalnym uroczystej inauguracji był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, a jednym z głównych akcentów ceremonii było wręczenie doktoratu honoris causa prof. Konradowi Koernerowi, wybitnemu niemieckiemu językoznawcy.

Prof. Ernst Frideryk Konrad Koerner studiował na uniwersytetach w Getyndzie, Berlinie, Edynburgu i Giessen, a doktorat uzyskał w Vancouver. Przez 25 lat pracował na uniwersytecie w Ottawie, po czym przeniósł się do Berlina i związał z Zentrum für Allgemeine Sprachwissenschaft. Jest wybitnym językoznawcą i historykiem językoznawstwa. Wśród jego licznych prac naukowych, tłumaczonych na wiele języków, znalazła się wielotomowa historia językoznawstwa obejmująca czasy od kultury sumeryjskiej po współczesność. Jest wydawcą kilkuset tłumaczeń, opracowań i wydań krytycznych prezentujących dorobek światowego językoznawstwa. Odrębnym obszarem zainteresowań Profesora Koernera jest językoznawstwo polskie, ma nieocenione zasługi dla jego popularyzacji w światowej nauce. Od wielu lat współpracuje z Wydziałem Filologicznym UMK, a w 2000 r. ustanowił specjalny fundusz przyznający granty dla studentów i pracowników toruńskiego uniwersytetu. Profesor Koerner urodził się w 1939 r. w Mlewcu koło Torunia w niemieckiej rodzinie zasłużonej dla historii Torunia (w 1919 r. rodzina przyjęła polskie obywatelstwo, a ojciec służył w polskiej kawalerii). Pradziadek Profesora, Theodor Eduard Körner, był w latach 1842-1871 burmistrzem Torunia, jednym z inicjatorów budowy pomnika Kopernika.

W programie uroczystej inauguracji znalazły się m.in. wystąpienia JM Rektora prof. Andrzeja Tretyna i wicepremiera Jarosława Gowina, wręczenie nagród i wyróżnień oraz wykład inauguracyjny zatytułowany "Psychologia społeczna wobec społecznych podziałów: jak skleić to, czego się skleić nie da?", który wygłosiła prof. Maria Lewicka.

Ważnym momentem ceremonii była immatrykulacja studentów I roku - w imieniu koleżanek i kolegów ślubowanie na ręce Rektora złożyli przedstawiciele wydziałów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas postępowania rekrutacyjnego.

W trakcie inauguracji Rektor wręczył nagrody I stopnia nauczycielom akademickim. Dr hab. Andrzej Jamiołkowski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej otrzymał nagrodę za całokształt osiągnięć naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych.

Za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie naukowo-badawczej w 2015 r. nagrodą Rektora wyróżnieni zostali:

  • w obszarze nauk społeczno-ekonomicznych: prof. dr hab. Jacek Bartyzel z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych;
  • w obszarze nauk ścisłych zespół w składzie: dr Tomasz Klimsiak i dr hab. Andrzej Rozkosz, prof. UMK z Wydziału Matematyki i Informatyki;
  • w obszarze nauk o życiu dr Dorota Kozielewicz z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK;
  • w obszarze nauk humanistycznych prof. dr hab. Tomasz Szlendak z Wydziału Humanistycznego.

Specjalne podziękowania trafiły do gen. Zbigniewa Nowaka oraz prof. Wojciecha Polaka, którzy odebrali listy gratulacyjne za organizację uroczystości związanych z obchodami 35-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK.

Podczas uroczystości tradycyjnie przyznano nagrody "Archiwum Emigracji". W tym roku jej laureatami zostali dr Joanna Kulpińska oraz mgr Grzegorz Fijas - oboje z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obowiązkowym punktem inauguracji było również wręczenie nagród dla najlepszego absolwenta, najlepszego studenta i najlepszego studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim. Tym razem tytuły trafiły do: mgr Joanny Siminskiej z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK (Najlepszy Absolwent), Janusza Schmude z Wydziału Matematyki i Informatyki (Najlepszy Student) oraz Marii Sobańskiej z Wydziału Sztuk Pięknych (Najlepszy Student-Sportowiec).

Tytuł Najlepszego Ucznia ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie trafił do Zofii Kaczmarek.

Transmisję na żywo z inauguracji roku akademickiego przeprowadziła UMK TV. http://tv.umk.pl/

13 października o godz. 19:00 w Kościele Akademickim oo. Jezuitów zostanie odprawiona Msza święta w intencji nowego roku akademickiego 2016/2017 na UMK.


NAJLEPSI NA UMK

Podczas inauguracji poznaliśmy najlepszego absolwenta, studenta i studenta-sportowca UMK w minionym roku akademickim. Przyznano również nagrody za szczególnie znaczące osiągnięcia w międzynarodowych zawodach matematycznych.

Najlepszym Absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku akademickim 2015/2016 została mgr Joanna Siminska (Wydział Nauk o Zdrowiu). Laureatka jest absolwentką studiów licencjackich na kierunku ratownictwo medyczne, wcześniej, w 2014 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku fizjoterapia, obecnie jest uczestniczką studiów doktoranckich z zakresu nauk medycznych. Z całego okresu studiów osiągnęła średnią ocen 4,53 i ocenę bardzo dobrą z pracy dyplomowej. Aktywność badawcza Joanny Siminskiej obejmuje udział w ponad 60 konferencjach naukowych, głównie o charakterze międzynarodowym (we Włoszech, Niemczech, Austrii, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych). Laureatka jest autorką 42 publikacji naukowych, a wśród zdobytych przez nią wyróżnień znajduje się m.in. I nagroda na International Medical Conference, (16-18.04.2015, Kraków) otrzymana za pracę Palliative care, palliative surgery and the proffesional care of patient in the terminal stage of disease - do we really know everything about this terms?. Joanna Siminska aktywnie działała w Studenckim Kole Naukowym Rehabilitacji, współorganizowała Ogólnopolską Konferencję Doktorantów i Młodych Naukowców oraz konferencję Central European Conference on Regenerative Medicine w Bydgoszczy.

Senat Akademicki tytuł Najlepszego Studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w roku 2015/2016 przyznał Januszowi Schmude z Wydziału Matematyki i Informatyki, studentowi kierunku matematyka, specjalność matematyka teoretyczna. Laureat w minionym roku akademickim osiągnął średnią ocen 5.0. Janusz Schmude studiował pod opieką naukową dr. hab. Grzegorza Bobińskiego, prof. UMK w ramach Indywidualnego Planu Studiów, zgłębiając problemy styku teorii reprezentacji i geometrii algebraicznej. W trakcie studiów reprezentował z sukcesami Wydział Matematyki i Informatyki w międzynarodowych zawodach matematycznych dla studentów. Do jego najważniejszych osiągnięć na tym polu w roku akademickim 2015/16 należą:

  • 6. miejsce (najlepsze w historii startów studentów Wydziału) na 26. Międzynarodowych Zawodach Matematycznych im. Wojciecha Jarnika, przeprowadzonych w kwietniu 2016 r. na Uniwersytecie w Ostrawie;
  • nagroda na 23. Międzynarodowych Zawodach Matematycznych dla Studentów, które odbyły się w lipca i sierpnia 2016 r. w Błagojewgradzie w Bułgarii;
  • nagroda w zawodach William Lowell Putnam Competition 2015;
  • nagroda w zawodach The Online Mathematics Competition for Students of European Universities Octobertest 2015;

Sukcesy odnoszone przez Janusza Schmude zaowocowały w marcu 2016 r. zdobyciem przez niego wspólnie z Mikołajem Marciniakiem, również studentem WMiI, grantu w organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konkursie "Najlepsi z najlepszych". Ponadto laureat aktywnie uczestniczy w pracach Koła Naukowego Matematyków na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK.

Najlepszym Studentem-Sportowcem UMK w roku akademickim 2015/2016 została Maria Sobańska, studentka II roku kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Laureatka uprawia wspinaczkę sportową. Do jej najważniejszych osiągnięć sportowych w minionym roku akademickim należą: brązowy medal w bulderingu w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, złoty medal w bulderingu oraz IV miejsce w konkurencji "na trudność" w klasyfikacji Uniwersytetów Akademickich Mistrzostw Polski.

Specjalnym wyróżnieniem Senat UMK nagrodził zespół studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki, którzy w minionym roku akademickim odnieśli liczne sukcesy w międzynarodowych zawodach matematycznych. Zespół w składzie: Aurelia Bartnicka, Ewelina Betlejewska, Bartosz Makuracki, Bartosz Marciniak, Janusz Schmude w roku akademickim 2015/2016 z powodzeniem uczestniczyli w William Lowell Putnam Mathematical Competition, North Countries Universities Mathematical Competition (Sankt Petersburg), International Mathematics Competition for University Students (Błagojewgrad) oraz Vojtech Jarnik Mathematical Competition (Ostrawa). Janusz Schmude oraz Mikołaj Marciniak są również laureatami programu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Najlepsi z Najlepszych!", w ramach którego otrzymali grant w wysokości 23 650,00 zł na uczestnictwo w wymienionych wyżej międzynarodowych konkursach.


UMK W LICZBACH - STUDENCI

W Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiuje około 25 tys. studentów (z czego w kampusie toruńskim - ponad 19 tys., w kampusie bydgoskim około 6 tys.). W roku 2016/2017 na studiach stacjonarnych I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich rozpocznie naukę ponad 8 tys. osób. Absolwentami UMK w roku 2015/2016 zostało 5 637 osób. Na UMK studiuje ponad 950 doktorantów.

36 studentom i doktorantom UMK (31 osobom z kampusu toruńskiego i 5 osobom z Collegium Medicum) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska przyznała stypendia ministra za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016.

W UMK w roku 2015/2016 studiowało 397 studentów cudzoziemców, z czego 31 to osoby pochodzenia polskiego. Zdecydowana większość z nich odbywała kształcenie na studiach stacjonarnych (392). Studenci obcokrajowcy studiowali na 16 z 17 wydziałów UMK, najwięcej na Wydziale Lekarskim, Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych oraz Wydziale Prawa i Administracji. Najchętniej wybieranymi przez obcokrajowców kierunkami były: kierunek lekarski (202), zarządzanie (35) i prawo (20).

W UMK kształcą się studenci z 29 krajów, najwięcej osób jest z Norwegii (90), Szwecji (61), Ukrainy (39), Białorusi (33), Francji (31), Hiszpanii (30). W UMK studiują również osoby z takich krajów jak: Arabia Saudyjska, Armenia, Azerbejdżan, Bułgaria, Chiny, Dania, Indie, Irlandia, Kanada, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Maroko, Mongolia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy.


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-30 09:24:36
Komentarze
 
Polityka Prywatności