Prestiżowe stypendium dla naukowca z UMK

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Dr inż. Piotr Morzyński z Krajowego Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej w Instytucie Fizyki UMK otrzymał stypendium JSPS Postdoctoral Fellowship for Research in Japan przyznawane przez Japan Society for the Promotion of Science (JSPS).

Dr inż. Piotr Morzyński odbędzie dwuletni staż podoktorski w National Institute of Information and Communications Technology (NICT) w Tokio, gdzie będzie realizował projekt związany z budową ultrastabilnej wnęki optycznej wykonanej z monokrystalicznego krzemu. Ultrastabilna wnęka optyczna jest kluczowym elementem najprecyzyjniejszego znanego narzędzia metrologicznego, jakim jest optyczny zegar atomowy. W ramach projektu wnęka ta zostanie wykorzystana do poszukiwania ciemnej materii przy użyciu nowej metody opracowanej przez fizyków z Zakładu Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej UMK. Badania te prowadzone będą we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika oraz innymi ośrodkami naukowymi na świecie.

Dr inż. Piotr Morzyńskiod 2015 roku jest pracownikiem Instytutu Fizyki UMK w Toruniu. Studia magistersko-inżynierskie ukończył na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy na kierunkach: fizyka techniczna i elektrotechnika. W 2011 roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Fizyki UMK pod opieką dr. hab. Romana Ciuryło, prof. UMK i dr. hab. Michała Zawady. Był w tym czasie stypendystą projektu "Precise optical control and metrology of quantum systems" pod kierownictwem dr. hab. Romana Ciuryło w ramach programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Pracę doktorską "Optyczne wzorce metrologii kwantowej" obronił w lutym 2016 roku. Dr inż. Piotr Morzyński jest współtwórcą pierwszego w Polsce optycznego zegara atomowego zbudowanego w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu. Od 2016 roku jest związany z projektami: "Optical clocks with 1E-18 uncertainty" HORIZONT2020/EMPIR Joint Researc Programme OC18 (pod kierownictwem dr. hab. Michała Zawady) oraz "Molecular spectroscopy with reference to the optical atomic clock" w ramach programu SONATA Narodowego Centrum Nauki (pod kierownictwem dr Katarzyny Bielskiej). Uczestniczy również w badaniach nad wykorzystaniem zegarów optycznych w interferometrii wielkobazowej (VLBI) oraz w badaniach fundamentalnych. Jest współautorem najlepszego na świecie limitu na detekcję ciemnej materii przy użyciu zegarów optycznych opublikowanego na łamach prestiżowego "Nature Astronomy". Dr inż. Piotr Morzyński zajmuje się również spektroskopią fotoasocjacyjną, przy użyciu której otrzymał on pierwsze w Polsce ultrazimne cząsteczki strontu.


data ostatniej modyfikacji: 2017-01-18 11:48:51
Komentarze
 
Polityka Prywatności