W TOWARZYSTWIE GEOFIZYCZNYM

Tag: UMK
Strona www: www.umk.pl
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Prof. dr hab. Rajmund Przybylak z Wydziału Nauk o Ziemi został wybrany Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. W Zarządzie Głównym tegoż będzie zasiadał również geograf z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr Andrzej Araźny.

Prof. Przybylak jest kierownikiem, a dr Araźny pracownikiem Katedry Meteorologii i Klimatologii UMK. Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Geofizycznego odbyło się w Warszawie w dniu 21 lutego 2017 r.

Celem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego jest (m.in.) oddziaływanie na rozwój nauk geofizycznych i ich zastosowań oraz krzewienie i popularyzacja tych nauk wśród ogółu społeczeństwa. Towarzystwo publikuje czasopismo "Przegląd Geofizyczny", w którym zamieszczane są prace z zakresu nauk geofizycznych.

Prof. Rajmund Przybylak jest specjalistą od klimatologii obszarów polarnych (Arktyki). Urodził się w 1957 r. w Nakle. Studia na UMK ukończył w 1980 roku. 2 lata później rozpoczął pracę na toruńskiej Uczelni. Tytuł doktora nauk przyrodniczych (specjalność geografia) otrzymał w 1988 r. Uczestniczył w kilku wyprawach naukowych na Spitsbergen, a także do Tanzanii i Nepalu oraz przebywał na wielu stażach naukowych (m.in. w Rydze, Greifswaldzie, Berlinie, Cambridge, Sankt Petersburgu i Kopenhadze). Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie pracy o klimacie Arktyki. W 2006 r. odebrał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Prof. Przybylak jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Geograficznego, European Geophysical Society i American Geophysical Society. Więcej o prof. Przybylaku.

Dr Andrzej Araźny urodził się w 1972 r. W 1998 r. ukończył geografię na UMK. W 2005 r. obronił na UMK rozprawę doktorską. Specjalizuje się w klimatologii. Pracę na toruńskiej Uczelni rozpoczął w 2001 r. jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Klimatologii Instytutu Geografii UMK w Toruniu. Obecnie jest kierownikiem Obserwatorium Meteorologicznego UMK i adiunktem w Katedrze Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMK. Prowadził badania na Spitsbergenie (Arktyka) podczas kilku Toruńskich Wypraw Polarnych na Kaffiøyrę oraz dwóch całorocznych wypraw Instytutu Geofizyki PAN do Hornsundu, gdzie był zastępcą kierownika (1999/2000), a także kierownikiem (2007/2008). W 1997 roku był stypendystą Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą biometeorologii (wpływ zmiennych warunków środowiska atmosferycznego na żywe organizmy m.in. na organizm człowieka), bioklimatologii (przedstawia uśredniony statystyczny opis zjawisk biometeorologicznych w skali dłuższego okresu) oraz zróżnicowania topoklimatycznego obszarów polarnych. W 2004 r. odbył staż w Norweskim Instytucie Meteorologii w Oslo. Jest autorem książki pt. "Bioklimat Arktyki Norweskiej i jego zmienność w okresie 1971-2000", która jest pierwszą tego typu monografią na świecie. Jego pasją są góry, podróże, dobre książki oraz sport. Więcej o dr. Araźnym.


data ostatniej modyfikacji: 2017-02-27 15:27:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności