ARCHEOLODZY W SZPITALU

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierownictwem dr hab. Grażyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK przeprowadzają kolejne i prawdopodobnie ostatnie badania na posesji przy ul. Szpitalnej 4 w Toruniu. Jest to teren wokół szpitala-przytułku, jednego z nielicznych w Polsce obiektów tego typu o średniowiecznej historii. Zabytkowy budynek wkrótce będzie remontowany.

Dawny przytułek-szpital jest wyjątkowo cennym obiektem badań, ponieważ jest zachowany na swoim pierwotnym miejscu i w dużej części, w swoim pierwotnym kształcie. Stoi on w cieniu kościoła św. Jakuba, wzdłuż ul. Szpitalnej. Jak pisał Tomasz Jasiński, był rejestrowany około 1330 r. Zenon Hubert Nowak uważał natomiast, że założono go w I połowie XIV w. i, że był to jeden z dwóch szpitali Nowego Miasta Torunia (drugi dom dla ubogich pw. św. Piotra i św. Pawła funkcjonował od około połowy XV wieku).

Badany obiekt po raz pierwszy poddany był systematycznym pracom wykopaliskowym w 2014 r. Rozpoznano wtedy wschodnią, ceglaną partię fundamentu budynku od zewnątrz, odkopano pruską studnię z XIX wieku, ustalono kilka poziomów użytkowych i znaleziono relikt ceglanej budowli na dziedzińcu. W nasyconej naczyniami ceramicznymi warstwie odłożonej w XVI stuleciu pozostały nożyczki do obcinania knotów świec, a w młodszych nawarstwieniach ołowiany pion murarski i obrączka z inicjałami IHS wpisanymi w serce. To materialny dowód obecności benedyktynek, które pomagały chorym i ubogim. Nosiły one obrączki na znak poświęcenia się Chrystusowi.

Zaledwie po kilku dniach tegorocznych prac, na podwórzu w warstwie gruzu znalezione zostały część flaszy na płyny, a w poziomie z XV wieku, wśród licznych kuchennych garnków z pokrywkami, mis i dzbanów - srebrny szeląg krzyżacki wyemitowany po 1416 roku oraz maleńka kościana piszczałka zachowana w całości. W piwnicach, gdzie zachowały się wnęki w ścianach i badany jest fundament, zostało kilka szklanych buteleczek.

Jakubową Ekspedycję Instytutu Archeologii UMK tworzą doktoranci i studenci Wydziału Nauk Historycznych odbywający ćwiczenia terenowe. Jak zapewnia prof. Sulkowska-Tuszyńska - Ogromnym wsparciem są wolontariusze - sympatycy Ekspedycji i archeologii.

Szczegółowe informacje o odkryciach tzw. Jakubowej Ekspedycji IA UMK można znaleźć na stronie www.archeologiajakubowa.wordpress.com.


data ostatniej modyfikacji: 2017-07-04 14:33:28
Komentarze
 
Polityka Prywatności