NEWSY Bydgoszcz - Toruń

Dwóch doktorantów archeologii – Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie (absolwent UMK) – dokonało niezwykłego odkrycia w Borach Tucholskich. Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod analiz przestrzennych cyfrowego obrazu powierzchni ziemi, udało się im zaobserwować zachowane na powierzchni lasu relikty pochodzącego sprzed ok. 2 tys. lat osiedla ludzkiego.
Troje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr hab. n. med. Rafał Czajkowski  z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK, prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz i ks. prof. dr hab. Janusz Szulist z Wydziału Teologicznego odebrało z rąk Prezydenta RP nominacje profesorskie.
Wioślarka Katarzyna Zillmann – studentka UMK i zawodniczka AZS UMK otrzymała tytuł „Sportowca Roku 2018” w XVII edycji Plebiscytu „Sportowiec Torunia”.
4 lutego nastąpiło przekazanie terenu pod rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK. Na realizację zadania wykonawca ma 400 dni.
Dr Tomasz Jędrzejewski wygrał konkurs na stanowisko kanclerza Uniwersytetu i uzyskał pozytywną opinię Senatu. Zaczął pełnić swoją funkcję 7 lutego 2019 r.
31 stycznia rozpocznie się trzecia edycja cyklu „Orient Express”, której motywem przewodnim będzie sztuka. Tym razem organizatorzy zapraszają na spotkanie z dr Magdaleną Pinker, która postara się odpowiedzieć na pytanie „Jak czytać sztukę islamu?”
Zespół, w którego skład wchodzą naukowcy z UMK: dr Bibianna Bałaj z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Fundacji Sektor 3.0 współorganizowanym przez Google i Orange. Konkurs dotyczył sfery #TechForGood, czyli wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii w służbie społeczeństwa.
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została laureatką drugiej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia/ Internationalization Stars przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna zaprasza na studia I stopnia oraz podyplomowe. Zapisy przyjmowane są do 20 marca 2019 roku.
Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy zaprasza na studia. Rekrutacja zimowa trwa do 10 marca.
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na studia. Rekrutacja zimowa trwa do 10 marca.
20 grudnia rozpoczęły się zapisy elektroniczne na nadchodzącą edycję Nocy Biologów, którą 11 stycznia 2019 r. organizuje Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK.
Prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK został powołany do Rady Narodowego Centrum Nauki na kadencję 2018-2022.
Dr Karol Kłodziński, pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, został laureatem nagrody Stowarzyszenia Historyków Starożytności za książkę „Officium a rationibus. Studium z dziejów administracji rzymskiej w okresie pryncypatu”, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK w ramach prestiżowej serii "Monografie FNP"
Kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w zestawieniu stu najważniejszych budynków stulecia, przygotowanym przez miesięcznik „Architektura Murator” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science Advances" ukazał się artykuł współautorstwa naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, którzy opisują działanie ziemskiej sieci czujników, mającej na celu wykrycie ciemnej materii. Sieć oparta jest o cztery najbardziej precyzyjne zegary atomowe na świecie: w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji i w Toruniu.
Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Świeciu zaprasza na studia podyplomowe Język angielski/niemiecki/rosyjski dla personelu medycznego.
Dr Agata Cygan z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK otrzymała tegoroczną Nagrodę Naukową im. prof. Stefana Pieńkowskiego. Nagrodę przyznano za opracowanie nowej metody spektroskopii częstotliwościowej we wnęce optycznej, gwarantującej dokładność nieosiągalną jak dotąd przez żadną inną technikę.
Wioślarka z UMK Katarzyna Zillmann wraz z Marią Sprigwald, Martą Wieliczko i Agnieszką Kobus-Zawojską zostały wyróżnione w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Żeńska czwórka podwójna została uznana za najlepszą osadę na świecie.
Prof. dr hab. Jadwiga Łukaszewicz z Wydziału Nauk Historycznych UMK została uhonorowana najwyższym odznaczeniem przyznawanym w dziedzinie kultury – złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności