Nowatorska Metoda Diagnostyki

Strona www: www.umk.pl/
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Projekt pt. „Zintegrowany system narzędzi do diagnostyki i telerehabilitacji schorzeń narządów zmysłów (słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia)”, którego członkiem jest Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, uzyskał finansowanie w ramach konkursu STRATEGMEDNarodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Program pt. "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych" (STRATEGMED) jest pierwszym strategicznym programem badań naukowych i prac rozwojowych, który został opracowany przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podstawie Krajowego Programu Badań. Głównym celem programu jest uzyskanie postępu w zakresie medycyny regeneracyjnej, zwalczanie chorób cywilizacyjnych oraz zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Budżet Centrum przeznaczony na dofinansowanie projektów wyłonionych w konkursie wynosi 360 mln zł. Więcej szczegółów

Budżet projektu, w którym uczestniczą pracownicy Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (o akronimie INNOSENSE) został przewidziany
na sumę 45 500,00 mln zł.

Projekt, który został złożony w obszarze tematycznym "Neurologia i zmysły", znalazł się wśród 16 wniosków zakwalifikowanych do finansowania (spośród 150 nadesłanych).

Dotyczy on opracowania i wdrożenia do praktyki medycznej zestawu nowych narzędzi w postaci wielofunkcyjnego stanowiska diagnostyczno-rehabilitacyjnego (kapsuły) umożliwiającej jednoczesną diagnostykę niemal wszystkich zmysłów (słuchu i mowy, wzroku, równowagi, powonienia i smaku) i to w 40 językach. Będzie to pierwsze tego rodzaju narzędzie na świecie, które ma szansę na trwałe zrewolucjonizować proces diagnostyki
i terapii schorzeń narządów zmysłów.

Jego opracowaniem zajmie się konsorcjum badawcze złożone z jednostek naukowych o unikalnych kompetencjach w dziedzinie otoneurologii, audiologii i foniatrii, a także inżynierii biomedycznej i materiałowej oraz telemedycyny i okulistyki. Krajowym koordynatorem projektu jest prof. Henryk Skarzyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej i uruchomił stały program stosowania implantów słuchowych.

Collegium Medicum UMK jest reprezentowane przez prof. Henryka Kaźmierczaka, kierownika Kliniki i Katedry Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Audiologii i Foniatrii oraz prof. Katarzynę Pawlak-Osińską, prodziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum i kierownika Zakładu Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi.

Przypomnijmy, że w tym samym konkursie 33 miliony na badania otrzymał zespół prof. Tomasza Drewy z Katedry Medycyny Regeneracyjnej Collegium Medicum UMK dotyczący "Nowoczesnych protez odprowadzających mocz dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego poddanych bezkontaktowym minimalnie inwazyjnym operacjom onkologicznym wycięcia pęcherza moczowego"

data ostatniej modyfikacji: 2014-07-14 13:40:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności