MŁODZI I WYBITNI STUDENCI Z UMK

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Czworo młodych naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: dr Agata Cygan, dr inż. Paweł Dąbkowski i dr Piotr Kolenderski (wszyscy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej) oraz dr Rafał Toczko z Wydziału Filologicznego znalazło się wśród laureatów IX edycji ministerialnego konkursu na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Przez najbliższe 3 lata będą otrzymywać po 5 tys. zł miesięcznie.

Stypendia są przyznawane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymują je badacze, którzy nie ukończyli 35. roku życia, ale już posiadają imponujący dorobek naukowy. Do konkursu można zgłaszać osoby, które prowadzą prowadzą wysokiej jakości badania i są zatrudnione w uczelniach, instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych.W tegorocznej edycji konkursu wzięło ponad 700 osób, spośród których wyłoniono 202 laureatów.Więcej o konkursie

Dr Agata Cygan pracuje w Zakładzie Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej Instytutu Fizyki UMK. Zajmuje się spektroskopią optyczną wysokiej zdolności rozdzielczej, w szczególności rozwojem ultraczułej i precyzyjnej metody cavity ring-down spectroscopy (CRDS), która stała się głównym tematem jej pracy doktorskiej, obronionej we wrześniu 2012. Badania eksperymentalne koncentrują się na analizie kształtów linii widmowych, mających znaczenie m.in. w badaniach atmosferycznych, precyzyjnej metrologii gazów, czy dokładnych pomiarach temperatury i ciśnienia. Zaangażowana jest również w konstrukcję wąskiego spektralnie lasera stanowiącego krótkoczasowy wzorzec częstości do budowanego w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej w Toruniu polskiego optycznego zegara atomowego. Dotychczasowe osiągnięcia obejmują: zaimplementowanie techniki Pound-Drever-Hall do układu FS-CRDS (Frequency-Stabilized CRDS) i uzyskanie najwyższego w spektroskopii optycznej stosunku sygnału do szumu w pomiarze przejścia molekularnego, co umożliwiło precyzyjną weryfikację modeli teoretycznych opisujących zderzenia międzycząsteczkowe, analiza wpływu przyjętego modelu kształtu linii na dokładność wyznaczenia stałej Boltzmanna metodą optyczną, zbudowanie lasera o szerokości widmowej rzędu kilku Hz, przestrajalnego w zakresie 20 GHz.

Dr Agata Cygan przebywała na półrocznym stażu w NationalInstitute of Standards and Technology (Gaithersburg MD, USA), w grupie dra J. T. Hodgesa, z którą stale współpracuje. Ponadto współpraca międzynarodowa obejmuje grupy z: NASA Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology (Pasadena, CA USA) - współpraca naukowa z dr. C. E. Millerem, Division of Chemistry and Chemical Engineering, California Institute of Technology (Pasadena, CA USA) - współpraca naukowa z dr. M. Okumura, National Metrology Institute of Japan (NMIJ), AIST (Tsukuba, Japonia) - współpraca naukowa z dr. Hisashi Abe, National Institute of Information and Communications Technology (Koganei, Tokyo, Japonia) - współpraca naukowa z dr. Tetsuya Ido, Dipartimento di Scienze Ambientalidella Seconda Universit`a di Napoli (Caserta, Włochy) - współpraca naukowa z prof. Livio Gianfrani.

W 2014 r. dr Cygan znalazła się wśród laureatów 22. konkursu w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i otrzymała specjalne wyróżnienie za wyjątkowo wysoką jakość dorobku naukowego, uznaną przez recenzentów konkursu za wybitną.

Więcej: dr A.Cygan tel. 56 611 32 79 , e-mail: agata@fizyka.umk.pl

Dr inż. Paweł Dąbkowski jest pracownikiem Zakładu Fizyki Technicznej i Zastosowań Fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Pracę doktorską obronił z wyróżnieniem w Instytucie Informatyki, Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Jego zainteresowania naukowe dotyczą teorii sterowania układami wielowymiarowymi, w szczególności podklasy układów (nD) tzw. procesów powtarzalnych; rozwiązywania złożonych problemów sterowania procesami powtarzalnymi; budowie efektywnych algorytmów sterowania, a także Iteracyjnego Sterowania z Uczeniem przy wykorzystaniu nowoczesnych technik liniowych nierówności macierzowych.

Dotychczas współpracował z wiodącymi w dziedzinie automatyki i robotyki ośrodkami naukowo-badawczymi na świecie, tj. University of Southampton(Wielka Brytania), Bergische Universität Wuppertal (Niemcy), Universität Rostock (Niemcy), Akademie věd Českérepubliky (Czechy), Českévysokéučenítechnické v Praze (Czechy), Universite de Poitiers (Francja), Nizhni Novgorod State University (Rosja), realizując badania naukowe m.in. w projektach British Council, POLONIUM, NCN, MNiSW oraz współpracę bilateralną.

Wyniki badań opublikował w kilkudziesięciu artykułach naukowych w czasopismach z Listy Filadelfijskiej oraz zaprezentował na największych konferencjach z dziedziny automatyki i robotyki na świecie. Wypromował kilka prac inżynierskich realizowanych
we współpracy i na potrzeby przemysłu.

Więcej: drinż. P.Dąbkowski tel. 56 611 3251, e-mail: p.dabkowski@fizyka.umk.pl

Dr Piotr Kolenderski pracuje w Zakładzie Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej Instytutu Fizyki UMK oraz Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej Molekularnej i Optycznej (KLFAMO). Tematyka jego badań dotyczy optyki kwantowej, a w szczególności metod wytwarzania i detekcji pojedynczych fotonów. Pojedyncze cząstki światła przygotowywane są w sposób odpowiedni do zastosowań praktycznych oraz badań podstawowych.Praktyczny aspekt badań dr. Kolenderskiego to współpraca w projekcie kierowanym przez grupę z Insitute for Quantum Compputing w Kanadzie, którego celem jest konstrukcja odbiornika satelitarnego umożliwiającego komunikację kwantową z użyciem pojedynczych fotonów.Badania podstawowe koncentrują się na pomiarze oraz weryfikacji fundamentalnych aspektów mechaniki kwantowej, takich jak funkcja falowaczy kontekstulaność teorii kwantowej.

Dr Piotr Kolenderski współpracuje z kilkoma ośrodkami badawczymi:Institute for Quantum Computing w Kanadzie, gdzie przebywał przez trzylata na stażu podoktorskim, RamanResearchInstitute w Bengalorze wIndiach; Universidade Federal de Minas Gerais w Belo Horizonte w Brazylii oraz Politecnico di Milano we Włoszech.

Aktualnie dr Kolenderski realizuje projekt pt. "Single PhotonSources for Quantum Applications" finansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Więcej: dr P.Kolenderskitel. 56 611 33 48 , e-mail: kolenderski@fizyka.umk.pl

Dr Rafał Toczko (ur. 1981 r.) jest absolwentem MISH-u, filozofii oraz filologii klasycznej UMK. Studiował w latach 2000-2007. W 2007 r. został wybrany najlepszym absolwentem oraz autorem najlepszej pracy dyplomowej na Wydziale Filologicznym UMK. W 2010 roku obronił z wyróżnieniem doktorat i został zatrudniony jako adiunkt w Katedrze Filologii Klasycznej UMK.

Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę późnoantyczną, retorykę i filozofię starożytną, w tym przede wszystkim twórczość Augustyna, biskupa Hippony oraz filozofię kultury Hansa-Georga Gadamera. Jest autorem monografii "Jak zostać heretykiem. Przypadek Pelagiusza" (Toruń, 2013)oraz kilkunastu artykułów naukowych, w tym kilku opublikowanych w prestiżowych periodykach zagranicznych: "Augustinian Studies", "Augustiniana", "Studia Patristica".

W najbliższym czasie ukaże się jego tłumaczenie "Żywotów św. Germana z Auxerre i św. Genowefy z Paryża" oraz monografia pt. "Augustine'sLetters in the InterdisciplinaryPerspective" redagowana razem z Przemysławem Nehringiem i Mateuszem Stróżyńskim.

Dzięki Stypendium Rządu Włoskiego (2009 r.), Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (2011 r.), JM Rektora UMK (2011 r.), International Association of Patristic Studies (2011 r.) oraz grantowi Narodowego Centrum Naukipt. "Listy Augustyna w perspektywie interdyscyplinarnej" (2013-2015), którego kierownikiem jest dr hab. Przemysław Nehring, prof. UMK, a głównym wykonawcą dr Toczko, odbył staże naukowe w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie, na Uniwersytecie Oxfordzkim, w Instytucie Warburga w Londynie oraz na KU Leuven w Belgii.

Ważną częścią działalności naukowej dr. Toczki jest popularyzowanie badań nad antykiem oraz promowanie nauczania łaciny w szkole. Czyni to jako sekretarz Fundacji "Traditio Europae" (od 2007 r.), współautor (wraz z dr Barbarą Bibik) akcji "Polska w Europie - Łacina w Szkole" (od 2011 r.), członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz Olimpiady Języka Łacińskiego (od 2013 r.). Współtworzył też istniejący od 2003 r. Teatr Studencki "Perpetuum Mobile".

Więcej: dr R.Toczko tel. 56 611 35 67, e-mail: raftocz@umk.pl


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:35:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności