UMK: INKUBATOR INNOWACYJNOŚCI

Tag: UMK
Strona www: www.umk.pl/
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Wynalazki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyły medale (jeden złoty z wyróżnieniem, trzy złote i jeden srebrny) na międzynarodowych targach wystawienniczych: „Inpex” w Pittsburghu (USA) oraz „Intarg” w Krakowie.

W ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. "Inkubator Innowacyjności", który realizuje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK, wynalazki opracowane przez naukowców z toruńskiej Uczelni są prezentowanie na międzynarodowych targach wynalazczości. W ostatnich tygodniach rozwiązania przygotowane przez pracowników toruńskiej Uczelni prezentowane były z sukcesem na imprezach wystawienniczych "Inpex" w Pittsburghu (USA) oraz "Intarg" w Krakowie.

Targi "INPEX" to największe targi wynalazczości w USA, rokrocznie od 30 lat w Pensylwanii. Targi umożliwiają wystawcom profesjonalną prezentację i promocję produktów oraz nawiązanie kontaktów biznesowych z producentami, inwestorami, podmiotami zainteresowanymi współpracą naukową, wdrożeniami oraz zakupem licencji nowych technologii i produktów.

Wynalazki są oceniane przez międzynarodowe jury. W tym roku na targach zaprezentowano ponad 550 wynalazków z 24 krajów świata. Poza przedstawicielami z USA, w rywalizacji uczestniczyli wystawcy z (m.in.) Polski, Australii, Kanady, Chin, Chorwacji, Egiptu, Francji, Iranu, Korei, Malezji, Meksyku, Maroko, Nowej Zelandii, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, RPA, Szwecji, Rosji, Tajwanu i Turcji.

W tym roku Jury doceniło i nagrodziło złotym medalem z wyróżnieniem polski wynalazek o nazwie "System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci", opracowany przez zespół naukowców w składzie: prof. Włodzisław Duch, dr Bibianna Bałaj, dr Joanna Dreszer-Drogorób, prof. Oleksandr Sokolov, dr Tomasz Komendziński, dr hab. Jacek Matulewski, mgr inż. Dariusz Mikołajewski, Michał Meina i Tomasz Piotrowski. Jest to pierwszy systemem o tak wszechstronnym zastosowaniu i budowie. Jego zadaniem jest monitorowanie i wspomaganie rozwoju zdolności percepcyjnych i poznawczych dla optymalizacji dalszych etapów uczenia się. Istotę rozwiązania stanowi wykorzystanie do interakcji systemu złożonego z inteligentnych urządzeń monitorujących i wspomagających rozwój zdolności percepcyjno-kognitywnych u dzieci w różnym wieku, w szczególności u niemowląt, u których nie jest możliwa świadoma, kontrolowana reakcja na prezentowany bodziec.

Ten sam wynalazek zdobył uznanie na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych "Intarg" w Krakowie gdzie otrzymał Puchar Przewodniczącego Jury oraz Złoty medal.

Sukces odniosły także trzy inne wynalazki opracowane przez naukowców z UMK. Zdobyły:

  • Złoty medal - "Węgle aktywowane o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym oraz sposób wytwarzania węgli aktywowanych zwłaszcza do wytwarzania elektrod" przygotowany przez prof. Jerzego P. Łukaszewicza i doktorantkę z Wydziału Chemii UMK, Annę Ilnicką;
  • Złoty medal - "System kolekcjonowania, przetwarzania i analizy danych pomiarowych pochodzących z pomiarów elektrochemicznych wodnych roztworów związków pierwiastków biogennych PNS (fosfor, azot, siarka) przygotowany przez zespół: prof. Jerzy P. Łukaszewicz, Paweł Rzymyszkiewicz, Piotr Matuszak i Grzegorz Grodzicki;
  • Srebrny medal - "Metoda pomiaru optycznie stymulowanej luminescencji (OSL) z modulacją kształtu pasma stymulacji (band shape modulation - OSL, BSM-OSL)" wynalazek przygotowany przez dr hab. Alicję Chruścińską.

Targi "Intarg" organizowane są od 2002 roku w Katowicach, ale tegoroczna, poszerzona edycja odbyła się w Krakowie. Miała charakter międzynarodowy. W krakowskiej imprezie uczestniczyły 54 jednostki naukowe z 6 krajów. Nagrody przyznawało międzynarodowe Jury, a głównymi kryteriami oceny wynalazków były: poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie parametrów technicznych z odpowiednikami światowymi, realne możliwości komercjalizacji oraz wpływ na środowisko.

Przypominamy, że 2 zgłoszenia patentowe z UMK docenione w Pittsburghu i Krakowie: "Węgle aktywowane o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym oraz sposób otrzymywania węgli aktywowanych zwłaszcza do wytwarzania elektrod" oraz "System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt
i małych dzieci" otrzymały również złote medale na 114. Targach Wynalazczości w Paryżu (w maju 2015 r.).

W ramach projektu "Inkubator Innowacyjności" planowane jest jeszcze przygotowanie prototypu tychże wynalazków oraz profesjonalne opracowanie ekspertyz, mających ułatwić proces ich komercyjnego wykorzystania. Projekt jest realizowany z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

O UMK



data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:35:21
Komentarze
 
Polityka Prywatności