2017-01-20

PODRÓŻ ORIENT EXPRESSEM

„Orient Express” to nazwa cyklu otwartych spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK. Celem „podróży” jest poznanie i lepsze zrozumienie kultury arabsko-muzułmańskiej wśród Polaków. Pierwszy „przystanek” dotyczył będzie konfliktów w Syrii i Jemenie (20 stycznia w CSW „Znaki Czasu”, godz. 17:00).

Organizatorzy (członkowie Koła "Zahra as-Sahra" pod opieką dr Magdaleny Lewickiej, kierownika Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK) zapraszają na 20 spotkań.Gośćmi pierwszego z nich w piątek 20 stycznia będą Bassam Aouil z prelekcją pt. "Wojna w Syrii - jeden z największych konfliktów w historii Bliskiego Wschodu" oraz Małgorzata Al-Shahari z wystąpieniem pt. "Houthi - kim są przedstawiciele jednej z głównych stron w obecnie trwającym konflikcie w Jemenie?". Oba wykłady odbędą się w języku polskim.

Bassam Aouil - syryjski psycholog i seksuolog, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy (1995-2001), Akademii Bydgoskiej (2002-2005) i Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (od 2005). Współpracował z Uniwersytetami w Damaszku i w Homsie (Syria), Rosyjską Akademią Kształcenia oraz Instytutem Pedagogiki Specjalnej w Moskwie, Akademią Nauk Pedagogicznych w Kijowie (Ukraina), Uniwersytetem Pedagogicznym w Mińsku (Białoruś). Laureat wielu nagród i odznaczeń w Polsce (Nagroda PFRON`u, Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Nagroda Marszałka Kujawsko-Pomorskiego oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej i innych). Udzielał pomocy psychologicznej syryjskim uchodźcom i wspierał zespoły Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Fundacji Wolnej Syrii i innych polskich i międzynarodowych organizacji działających na rzecz pomocy humanitarnej Syryjczykom, a w szczególności uchodźcom z Syrii w Turcji, Libanie i w Jordanii. Pozostawał od samego początku konfliktu w kontakcie z demokratycznymi ugrupowaniami opozycji syryjskiej, której jest członkiem, wziął także udział w wielu spotkaniach i konferencjach na rzecz zakończenia wojny (m.in. z wysłannikiem sekretarza generalnego ONZ).

Małgorzata Al-Shahari - absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studiów podyplomowych dla tłumaczy języka angielskiego na tej samej uczelni, a także studiów podyplomowych na kierunku tłumaczenia ekonomiczno-prawne - język angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu; współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej "An-Nahda" na UKW w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa, socjolingwistyki, glottodydaktyki, translatologii, a także arabistyki i islamistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii Jemenu i sytuacji kobiet w świecie arabsko-muzułmańskim. Poza tym zajmuje się zagadnieniami kulturoznawczymi, a przede wszystkim kwestią dialogów międzykulturowych w poszukiwaniu wspólnych wartości ogólnoludzkich.

O kolejnych odsłonach cyklu będziemy informować na bieżąco. Poszczególne "przystanki" Orient Expressu będą dotyczyły m.in. tematyki kobiet w świecie islamu, rosnącej obecności muzułmanów w Europie, terroryzmu, konfliktów zbrojnych etc. Zgodnie z "rozkładem jazdy" spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipiec - sierpień). W projekcie wezmą udział eksperci, orientaliści z różnych ośrodków naukowo-badawczych (UMK, UW, UŁ, UKW), a także przedstawiciele środowiska muzułmańskiego (Sumaya Al-Hawary, Blanka Rogowska, Małgorzata Al-Shahari, Musa Czachorowski, Rafał Berger). Spotkania będą miały miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Jak informuje dr Magdalena Lewicka "nazwa projektu "Orient Express" nawiązuje do legendarnego pociągu pasażerskiego, którego pierwszy skład wyruszył w 1883 roku, stając się jedynym środkiem transportu łączącym dwa krańce Europy - wschód i zachód, a jednocześnie łączącym Stary Kontynent ze światem islamu - jego trasa wiodła bowiem z Paryża do Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Orient Express nie tylko nie budził wówczas najmniejszych obaw, lecz więcej - stał się symbolem komfortu i bogactwa, a podróżowali nim wybrańcy, osoby szlacheckiego pochodzenia, biznesmeni i dyplomaci. W podróż "współczesnym składem" Orient Expressu są zaproszeni wszyscy zainteresowani, wszyscy ci, którzy są ciekawi świata, zafascynowani innymi kulturami i odległymi lądami w relacjach interesujących osób. Zaproszeni goście prezentować będą wciąż tak mało znany, a zarazem tak intrygujący świat muzułmańskiego Orientu, jego dziejów i współczesności oraz różnych aspektów kultury, a wszystko to w wykładach, prelekcjach, dyskusjach oraz ilustrowanych tysiącami bajecznie kolorowych zdjęć opowieściach z wypraw pełnych bliskowschodnich zapachów i smaków (...) Będzie to niezwykła podróż Orient Expressem, którego każdy przystanek przeniesie uczestników w inny obszar arabsko-muzułmańskiej tradycji i codzienności."


data ostatniej modyfikacji: 2017-01-18 12:13:37
Komentarze
 
Polityka Prywatności