2017-09-29

UMK NA NOCY NAUKOWCÓW 2017

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował moc atrakcji na tegoroczną „Noc Naukowców”, która odbędzie się 29 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Naukowców z UMK będzie można spotkać w NAMIOCIE UMK pn. "Podróż do wnętrza" w następujących godzinach:

  • 18:00-18:35: dr Lucjan Rutkowski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska), "Właściwości lecznicze popularnych roślin pokarmowych": Podstawą wyżywienia większości ludzi na świecie są rośliny. Wielu z nas może z łatwością wymienić ich właściwości dietetyczne, natomiast niewielu wie, jak ważną rolę pełnią w ziołolecznictwie. Podczas spotkania z dr. Lucjanem Rutkowskim będzie można usłyszeć o medycznym zastosowaniu m.in. kukurydzy, ziemniaka, warzyw kapustnych, buraków, fasoli oraz popularnych owoców.
  • 20:00-20:35: dr Karolina Słowik (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), "Cząstki w skali nano: witraże XXI wieku": W krótkiej prezentacji i dyskusji z uczestnikami dr Karolina Słowik przybliży właściwości nanocząstek oraz ich obecne i przyszłe zastosowania w technologii, nauce i w życiu codziennym.
  • 21:00-21:35: dr Ewelina Marek, dr Adam Fedyniuk (Wydział Humanistyczny UMK), "Podróż do wnętrza umysłu": Pokaz multimedialny z użyciem narzędzi do wirtualnej rzeczywistości (gogle z eye trackerem) zaprezentuje sytuację, w której badana osoba mierzy się z nieznaną rzeczywistością, a badacze śledzą, co widzi, jak działa jej uwaga, gdzie koncentruje wzrok oraz jakie towarzyszą temu emocje.
  • 19:00-19:35: prof. dr hab. Andrzej Sadurski (Wydział Nauk o Ziemi UMK), "Do wnętrza Ziemi": Podczas wystąpienia omówione zostaną dawne poglądy na budowę Ziemi oraz ich ewolucja do czasów współczesnych. Zaprezentowane zostaną również metody prospekcji geologicznej i geofizycznej skorupy i płaszcza Ziemi.

Podczas "Nocy Naukowców" nie zabraknie również POKAZÓW przygotowanych przez pracowników i studentów UMK:

  • 18:00-22:00: mgr Magdalena Przymorska-Sztuczka, mgr Ewa Wielocha (Instytut Archeologii UMK), "Miodowe podpłomyki i korzenne smakołyki - czyli archeologia od kuchni w wydaniu średniowiecznym": goście Toruńskiej Nocy Naukowców będą mogli zobaczyć, jak wyglądała średniowieczna kuchnia obozowa, obejrzeć rekonstrukcje dawnych naczyń, a także spróbować potraw przygotowanych w oparciu o receptury sprzed wieków.
  • 19:40, 20:40, 21:40, 22:20: prof. dr hab. Ireneusz Grabowski (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), "Beczka Pascala": Fizycy z UMK powtórzą doświadczenie demonstrujące tzw. paradoks hydrostatyczny (jako pierwszy w 1648 r. publicznie przeprowadził je Blaise Pascal, a eksperyment przeszedł do historii pod nazwą Beczki Pascala). Uczestnicy wydarzenia przekonają się, czy możliwe jest rozsadzenie 50-litrowej szklanej butli za pomocą ciśnienia wytworzonego przez niewielką ilość wody.
  • 19:00-22:00: Agnieszka Górska-Pukownik (Fundacja Aleksandra Jabłońskiego), "Obserwacje astronomiczne teleskopami optycznymi": W ramach Toruńskiej Nocy Naukowców instruktorzy Fundacji Aleksandra Jabłońskiego przeprowadzą obserwacje optyczne wieczornego nieba. Każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy astronom
    i spojrzeć w gwiazdy.
  • 18:45-19:00, 19:15-19:30 , 19:45-20:00, 20:15-20:30, 20:45-21:00, 21:15-21:30: dr Paweł Wolak, dr Marcin Gawroński (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), "Dźwięki Kosmosu": krótka prezentacja ma przybliżyć świat kosmicznych dźwięków, wraz z wyjaśnieniem procesów fizycznych za nie odpowiadających.

"Sumieniu w nauce" będą poświęcone wydarzenia, które będą miały miejsce w sali konferencyjnej Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Będą to spotkania z następującymi naukowcami z UMK:

20:00-21:00

  • Dr hab. Maciej Trojan, prof. UMK (Wydział Humanistyczny UMK), prezentacja poświęcona psychologii zwierząt.

21:00-22:00

  • Dr n. med. Marek Jurgowiak (Katedra Biochemii Klinicznej CM UMK), dr hab. n. med. Marek Foksiński (Katedra Biochemii Klinicznej CM UMK), "Wstęp oraz Kontrowersje biomedyczne wokół stosowania i działania suplementów, w tym witaminowych": Pseudonaukowe rewelacje, dostępne np. w Internecie, często do złudzenia upodabniają się do naukowych tekstów. Jak odróżnić je od rzetelnej wiedzy naukowej? Opowiedzą o tym naukowcy z Collegium Medicum UMK, którzy przywołają znane z niedalekiej przeszłości wypaczenia informacji na temat stosowaniu witaminy C podczas chemioterapii czy alternatywnych terapii z wykorzystaniem witaminy B17 (amigdaliny).
  • Dr hab. n. farm. Bogumiła Kupcewicz (Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej CM UMK), "Fałszowanie leków i suplementów diety - mit czy smutna rzeczywistość?": W ciągu ostatnich 18 lat liczba reklam produktów zdrowotnych i leków wzrosła aż 20-krotnie, podczas gdy ogólna liczba reklam odnotowała zaledwie trzykrotny wzrost. W głównych (pod względem oglądalności) kanałach telewizyjnych liczba spotów reklamowych, tylko w I połowie 2016 r. wyniosła 168 tys. W tym czasie reklamy tylko 4 z 32 preparatów zawierały informacje, że mamy do czynienia z suplementem, a nie lekiem. Koncerny farmaceutyczne i producenci suplementów wydają na reklamę więcej niż banki czy firmy z branży telefonii komórkowej. Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy w tym zalewie informacji można się orientować; czy można, nie mając odpowiedniej wiedzy medycznej czy choćby biologiczno-chemicznej, właściwie oceniać potrzebę przyjmowania takich preparatów i ich oddziaływanie na organizm?

data ostatniej modyfikacji: 2017-09-21 12:56:32
Komentarze
 
Polityka Prywatności