NEWSY Bydgoszcz - Toruń

tag
Astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Krzysztof Gęsicki jest pierwszym autorem publikacji, która ukazała się w prestiżowym Nature Astronomy. W artykule zostały opisane obserwacje, które naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK przeprowadził wraz z badaczami z Argentyny i Wielkiej Brytanii. Potwierdzili oni trafność nowych modeli ewolucji mgławic i w rezultacie odmienili również naukowe spojrzenie na starzenie się gwiazd.
W Collegium Maximum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uroczyście podpisano umowę o współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Papieskim Uniwersytetem Laterańskim.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się w czołówce najlepszych uczelni badawczych w krajach Nowej Europy. Jako jedyna uczelnia z regionu został odnotowany w pierwszej edycji Rankingu Times Higher Education „New Europe”, w którym zestawiono szkoły wyższe z 13 najnowszych państw członkowskich Unii Europejskiej. To potwierdza wysoką naukową pozycję i międzynarodową rozpoznawalność UMK.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podejmuje strategiczne działania w zakresie rozwoju sportu akademickiego. W roku akademickim 2018/2019 zostanie wprowadzony cały system kształcenia wyższego dla wybitnych sportowców, którzy chcą zdobywać wiedzę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Prof. Małgorzata H. Kowalczyk z Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika została uhonorowana Medalem za Zasługi w Pracy Penitencjarnej. Odznaczenie jest przyznawane przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
Dwa wynalazki autorstwa pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostały nagrodzone podczas XXI Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii "ARCHIMEDES" w Moskwie. Na imprezie zostało zaprezentowanych blisko 700 innowacyjnych rozwiązań z 28 krajów.
Fizyka techniczna z oferty Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się na podium jednej z kategorii Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, wyprzedzając analogiczne kierunki prowadzone m.in. przez Politechniki: Wrocławską, Gdańską i Łódzką.
Celem tworzenia Centrów Symulacji Medycznych jest wprowadzenie na większą skalę metod symulacji medycznych, polegających na odwzorowaniu rzeczywistego procesu z zachowaniem takiej wierności, która pozwala na doświadczenie, refleksję, informację zwrotną w kontrolowanym środowisku bez ryzyka jakie niesie podobne doświadczenie w praktyce rzeczywistej.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzyma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego środki na pozyskanie międzynarodowych akredytacji. Finansowanie w ramach projektu pn. „Akredytacje zagraniczne” uzyskały 3 wnioski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz 1 wniosek z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.
Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr. Krzysztofa Rykaczewskiego i mgr. Michała Meiny, zdobył Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji. Został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych.
Prof. Piotr Targowski z Instytutu Fizyki UMK i dr Magdalena Iwanicka z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK prowadzą badania monumentalnych malowideł Petera Paula Rubensa na sklepieniu Whitehall Banqueting House w Londynie.
Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. Tym samym dołączył do ekskluzywnej grupy trzech Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce posiadających dwa uprawnienia habilitacyjne.
Dr Paweł Tecmer z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został powołany do Rady Młodych Naukowców, ciała doradczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt STATUT 2.0 kierowany przez socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr. hab. Dominika Antonowicza uzyskał finansowanie w ramach ministerialnego konkursu „Dialog”.
Kierunek ekonomia z oferty Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskał najwyższą - wyróżniającą ocenę programową od Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Projekty trojga naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: dziekana Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych prof. Zbigniewa Karpusa, prof. Kingi Kaśkiewicz z Wydziału Humanistycznego oraz prof. Michała Woźniaka z Wydziału Sztuk Pięknych, zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Dr inż. Mateusz Borkowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest autorem artykułu pt. Optical Lattice Clocks with Weakly Bound Molecules, który ukazał się na łamach prestiżowego Physical Review Letters. W publikacji tej naukowiec z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK proponuje nowy rodzaj zegara optycznego, w którym zamiast atomów jako wzorzec czasu wykorzystywane byłyby ultrazimne, słabo związane molekuły.
Rozstrzygnięta została V edycja konkursu „Pomysł na własną firmę” realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Decyzją Rektora UMK, po zasięgnięciu opinii Rady ds. Innowacji i Wdrożeń, nagrodzono dwa obiecujące projekty naukowców i studentów.
8,5 mln złotych otrzymają z Narodowego Centrum Nauki badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach konkursów HARMONIA, SONATA BIS i SONATA.
Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: prof. dr hab. Aleksander Goch oraz dr Emilia Mikołajewska odnieśli sukces na targach nowych technologii „Intelectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition” IPITEx 2018 w Bangkoku (Tajlandia).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności