Aktorki Teatru „Baj Pomorski”: Marta Parfieniuk-Białowicz oraz Edyta Soboczyńska zostały tegorocznymi laureatkami Nagrody Teatralnej UMK.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika podpisał umowę o współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu – Szkołą Mistrzostwa Sportowego.
Zwycięstwo siatkarek i drugie miejsce siatkarzy – to wynik UMK w 49. Turnieju Kopernikańskiego, który w dniach 8-10 został rozegrany w Uniwersyteckim Centrum Sportowym.
Wydawnictw Naukowe UMK otrzymało Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką za opracowanie Anny Grześkowiak-Krwawicz "Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee".
Studencka Sekcja Obserwacyjna działająca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK wygrała 5. edycję konkursu „Skołuj Projekt”, organizowanego przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici.
Radioteleskop RT-32 w podtoruńskich Piwnicach znalazł się w globalnej sieci 33 radioteleskopów utworzonej do obserwacji źródła fali grawitacyjnej wykrytej w 2017 r. Zaskakujące wyniki badań zostały opisane na łamach prestiżowego czasopisma „Science”, a jednym z autorów publikacji jest dr Marcin Gawroński z Centrum Astronomii UMK.
Troje naukowców z UMK: prof. dr hab. Dariusz Chruściński i dr Katarzyna Bielska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz dr Magdalena Sudoł-Procyk z Wydziału Nauk Historycznych zdobyło granty w rozstrzygniętych właśnie konkursach Narodowego Centrum Nauki.
Dr hab. Grażyna Dąbrowska z Zakładu Genetyki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK zwyciężyła w X edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”, organizowanego przez Fundację Kobiety Nauki.
Dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska oraz mgr Carole Roskowiński z Centrum Astronomii UMK znalazły się w międzynarodowym zespole astronomów, który opublikował właśnie nowe mapy nieba, ukazujące setki tysięcy nieznanych dotąd galaktyk.
- Naszym najważniejszym celem jest uczynienie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczelni badawczej na europejskim poziomie – mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn podczas Święta Uniwersytetu, które UMK obchodzi 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.
Dwóch doktorantów archeologii – Mateusz Sosnowski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Jerzy Czerniec z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie (absolwent UMK) – dokonało niezwykłego odkrycia w Borach Tucholskich. Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod analiz przestrzennych cyfrowego obrazu powierzchni ziemi, udało się im zaobserwować zachowane na powierzchni lasu relikty pochodzącego sprzed ok. 2 tys. lat osiedla ludzkiego.
Troje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr hab. n. med. Rafał Czajkowski z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK, prof. dr hab. Aldona Glińska-Neweś z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz i ks. prof. dr hab. Janusz Szulist z Wydziału Teologicznego odebrało z rąk Prezydenta RP nominacje profesorskie.
Wioślarka Katarzyna Zillmann – studentka UMK i zawodniczka AZS UMK otrzymała tytuł „Sportowca Roku 2018” w XVII edycji Plebiscytu „Sportowiec Torunia”.
4 lutego nastąpiło przekazanie terenu pod rozbudowę Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK. Na realizację zadania wykonawca ma 400 dni.
Dr Tomasz Jędrzejewski wygrał konkurs na stanowisko kanclerza Uniwersytetu i uzyskał pozytywną opinię Senatu. Zaczął pełnić swoją funkcję 7 lutego 2019 r.
31 stycznia rozpocznie się trzecia edycja cyklu „Orient Express”, której motywem przewodnim będzie sztuka. Tym razem organizatorzy zapraszają na spotkanie z dr Magdaleną Pinker, która postara się odpowiedzieć na pytanie „Jak czytać sztukę islamu?”
Zespół, w którego skład wchodzą naukowcy z UMK: dr Bibianna Bałaj z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Jacek Matulewski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Fundacji Sektor 3.0 współorganizowanym przez Google i Orange. Konkurs dotyczył sfery #TechForGood, czyli wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii w służbie społeczeństwa.
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK została laureatką drugiej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia/ Internationalization Stars przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
20 grudnia rozpoczęły się zapisy elektroniczne na nadchodzącą edycję Nocy Biologów, którą 11 stycznia 2019 r. organizuje Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK.
Prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK został powołany do Rady Narodowego Centrum Nauki na kadencję 2018-2022.