NEWSY Bydgoszcz - Toruń

tag
Startuje sieć Poradni Studenckich UMK, w których studenci pod okiem akademików będą odpowiadać na pytania mieszkańców. Przedsięwzięcie to część projektu realizowanego na 10 uniwersytetach YUFE w całej Europie.
Dwoje naukowców z UMK – oboje z Instytutu Filozofii – otrzymało indywidualne Nagrody Ministra Edukacji i Nauki: prof. dr hab. Andrzej Pietruszczak za znaczące osiągnięcia w działalności organizacyjnej, a prof. dr hab. Ewa Bińczyk – za znaczące osiągnięcia naukowe.
Militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych, a także pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I – to tylko część znalezisk, które przyniosły tegoroczne badania archeologów z UMK w okolicach Ostrowa Lednickiego.
- Tegoroczne Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otwiera obchody jego 75-lecia. Będzie to nie tylko czas powrotu do naszej przeszłości, wspomnienia tych, którzy budowali i umacniali nasz uniwersytet, nie tylko czas dumy z naszych osiągnięć. – mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn podczas Święta Uniwersytetu, które UMK obchodzi 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.
Profesor Tomaso Poggio z Center for Brains, Minds and Machines Massachusetts Institute of Technology został laureatem pierwszej edycji międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes", ustanowionej wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Fundację Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI.
W prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy” ukazał się artykuł, który przedstawia bezpośrednie dowody akrecji na masywną protogwiazdę i potwierdza teorię powstawania masywnych gwiazd. Jednym z autorów publikacji jest mgr Mateusz Olech z Instytutu Astronomii UMK
Patrycja Gulak-Lipka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK została pierwszą kobietą, która zdobyła krajowe i międzynarodowe uprawnienia komisarza zawodowych rozgrywek koszykarskich.
Mgr Jakub Woźniak, doktorant z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został przewodniczącym Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zdobył nagrodę w konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii szkolnictwo wyższe.
Podczas 140 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 5 grudnia 2019 r. prof. Andrzej Skowroński i prof. Józef Szudy zostali wybrani do prestiżowego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tylko 7 profesorów związanych na stałe z UMK zostało uhonorowanych członkostwem rzeczywistym PAN.
Zespół astronomów kierowany przez dra hab. Gracjana Maciejewskiego, prof. UMK z Instytutu Astronomii UMK zaobserwował pływy na odległej o setki lat świetlnych gwieździe WASP-12 wywoływane przez obiegającą ją masywną planetę.
12 naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyło granty na rozwój swoich badań w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki: OPUS 17 i PRELUDIUM 17. UMK znalazł się w zestawieniu TOP 10 uczelni z największą liczbą projektów, które uzyskały finansowanie.
Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski  Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju.
Film „Dokument w życiu człowieka” autorstwa Agnieszki Stępowskiej, absolwentki Wydziału Nauk Historycznych UMK, zdobył główną nagrodę w konkursie SPA Film Festival 2019 w kategorii prac studenckich.
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z UMK jest jedyną Polką w tym gronie.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Ludwig-Maximilian University Munich uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven Classic 3.
Mgr Anna Mielczarek-Taica i mgr Agnieszka Anielska zdobyły grant na projekt "Niewidoczni, niebędący, niezbędni. Administracja uczelni na rzecz doskonałości naukowej". W ramach programu "Dialog" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 676 078 zł.
16 października wykładem „Eksperymenty na samym sobie w dziejach nauki i medycyny” zostanie zainaugurowana kolejna edycja „Medycznych Śród” w Toruniu.
Beata Zjawin, studentka fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, znalazła się wśród sześciu laureatek 19. edycji programu L’Oréal Polska "Dla kobiet i nauki".
Oliwia Ciszewska, studentka trzeciego roku architektury informacji na UMK, została nową redaktor naczelną Radia Sfera. Za sterami rozgłośni zastąpiła Stanisława Jankowskiego.
Następne
Kanał RSS dla tej listy Umieść na swojej stronie!
Polityka Prywatności