Artykuł sponsorowany

Czego unikamy kupując mieszkanie?

Kupując mieszkanie, każdy kieruje się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Jednak wydaje się, że można zaobserwować pewne tendencje dotyczące tego, czego klienci unikają przy zakupie własnego M. Warto więc zastanowić się - czego i dlaczego się wystrzegamy?

Słońce dobrze widziane

Po pierwsze unikamy pomieszczeń ciemnych, gdzie dociera mała ilość światła słonecznego. Wynika z tego, że w przypadku mieszkań skierowanych tylko na jedną stronę świata, najmniej pożądane są te z oknami wychodzącymi na północ. Być może w czasie upalnego lata pomieszczenia od północy stanowią przyjemny azyl, ale trzeba pamiętać, że w Polsce jest średnio 120 - 160 pochmurnych dni w roku, kiedy tak czy inaczej jest ponuro. Także w dni pogodne większość klientów raczej z chęcią wpuściłaby do domu jak najwięcej naturalnego światła, niż się od niego odgradzała. Ponadto, z racji tego, że pomieszczenia od północy mają zazwyczaj niższą temperaturę, koszty ogrzewania są wyższe. Nagrzane mury budynków od strony południowej potrafią długo trzymać ciepło, przez co można ogrzewać oszczędniej.

Faktem jest, że mieszkania z oknami na północ nie cieszą się powodzeniem, są więc często tańsze. Zachęca to klientów kupujących w celach inwestycyjnych, jednak znów należy pamiętać, że te skierowane na północ ciężej wynająć i odsprzedać. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania skierowane na wschód i południe. Analogicznie, niezależnie od kierunków świata, źle sprzedają się również mieszkania słabo nasłonecznione ze względu na gęsta zabudowę, zbytnią bliskość sąsiedniego budynku itp.m.

Dlaczego nie lubimy parteru?

Wyjątkowo nielubiane są mieszkania parterowe. Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, uznawane są za mniej bezpieczne, gdyż do mieszkania parterowego najłatwiej dostać się potencjalnemu złodziejowi. Nietrudno zauważyć, że w blokach postkomunistycznych balkony na parterze zazwyczaj są zakratowane. Jednak w dobie zamkniętych i strzeżonych osiedli, ten argument nieco traci swoją moc. Natomiast nadal silne jest przekonanie, że mieszkając na najniższej kondygnacji, będziemy narażeni na zdwojony hałas. I rzeczywiście mieszkańcy parterowych lokali narzekają często nie tylko na hałas z ulicy, ale także docierające do nich odgłosy otwierania drzwi do klatki, itp. Ponadto skarżą się na ograniczona prywatność – do okien na parterze najłatwiej zajrzeć przechodniom. Nawet kawa na balkonie może stracić urok, gdy co chwila zerkają na nas przechodzący sąsiedzi. Gdy mieszkanie na sprzedaż Bydgoszcz od dewelopera jest parterowe usytuowane na parterze blisko ulicy, prawdopodobnie musimy też liczyć się z koniecznością częstszego mycia okien – spaliny i zanieczyszczenia najbardziej docierają do niższych kondygnacji. A wracając do kwestii nasłonecznienia – lokale parterowe zazwyczaj są słabiej naświetlone i wolniej się dogrzewają, co oczywiście nie przemawia na ich korzyść. Zaletę jest oczywiście brak konieczności wchodzenia po schodach czy też korzystania z windy.

Za wysoko też źle

Klienci wydają się unikać ekstremów – podobnie jak mieszkania parterowe, niebyt chętnie wybieramy te na ostatnich kondygnacjach wysokich budynków. Nie wszyscy lubią długie podróże windą, a tym bardziej spacery po schodach, gdy winda ma awarię. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych czy par z małymi dziećmi. Jednak są też zwolennicy mieszkań na ostatnim piętrze, gdzie można mieć poczucie większej prywatności, a czasem możliwość podziwiania panoramy miasta. Na ostatnim piętrze deweloperzy często projektują atrakcyjne duże mieszkania z przestronnymi tarasami.

Nie dla nieustawnych i nierozkładowych

Bardzo istotne jest rozplanowanie mieszkania. Tradycyjnie klienci wystrzegają się mieszkań nierozkładowych, czyli takich gdzie nie wszystkie pomieszczenia mają wejścia z przedpokoju, lecz przechodzi się z pokoju do pokoju (ewentualnie kuchni, ale nie dotyczy to oczywiście aneksów kuchennych w małych mieszkaniach). Ponadto pomieszczenie powinno być ustawne. - Nie lubimy mieszkań trudnych do funkcjonalnego zagospodarowania, czyli np. takich gdy jakieś pomieszczenie jest bardzo ciasne lub też nadmiernie duże bez użytkowego uzasadnienia.

Lokalizacja – dla każdego coś innego

Jak powszechnie wiadomo, najistotniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania (obok ceny) jest lokalizacja. Niekorzystna lokalizacja jest więc kolejnym czynnikiem, który obniża wartość nieruchomości. Tutaj jednak ciężko generalizować, gdyż wybór lokalizacji zależy od bardzo wielu czynników, czyli indywidualnych cech grupy docelowych klientów tj. wieku, sytuacji zawodowej i materialnej, itp. Są klienci, którzy marzą o mieszkaniu w centrum, a są tacy, którzy najbardziej cenią spokój i ciszę obrzeży miasta. Lokalizacja osiedla mieszkaniowego zależy więc głównie od rodzaju nieruchomości (standardu, wielkości mieszkań) i obranej grupy docelowych klientów. Oczywiście są pewne ogólne czynniki, które obniżają wartość nieruchomości, jak bliskość dużych ciągów komunikacyjnych, brak terenów zielonych, słaba komunikacja z centrum miasta itp.

Jak widać, można wymienić kilka czynników, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego nabywcę nieruchomości. Jednak ostatecznie wybór mieszkania zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i oczekiwań klienta.


opublikowano: 2023-03-29
Komentarze
Bydgoszcz-Toruń, kujawsko-pomorskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
23 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
Belmondawg | Toruń
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Kraków Street Band | Toruń
06 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Bydgoszczy!
07 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | Toruń
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - KARNET VIP
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - PIĄTEK
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 16:00
Zumba Masterclass + Afterparty AVA 3.0 | Bydgoszcz
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - SOBOTA
Polityka Prywatności