NeuroCOVID-19 jako nowe wyzwanie neuropsychologii klinicznej czy neuronalne ścieżki empatii – to tylko część tematów Tygodnia Mózgu 2022, który od 14 do 18 marca odbędzie się Toruniu i w Bydgoszczy w formule hybrydowej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jednym z organizatorów wydarzenia.
Uniwersytecka Poradnia Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA 17 marca rozpoczyna cykl wykładów otwartych dla lokalnej społeczności. W trakcie 10 spotkań poruszonych zostanie wiele kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym i rozwojem dzieci oraz dorosłych.
Wykład "Jak rozpoznawać medialną propagandę" rozpocznie nowy cykl spotkań organizowany przez Instytut Nauk o Kulturze Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK. Seminaria będą odbywać się pod wspólnym tytułem "Ukraina. Kryzys wojenny: ludzie – potrzeby – działania".
Nadanie profesorowi Martinowi Kramerowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetni obchody Święta Uniwersytetu, które uczelnia celebruje 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona. Tegoroczne uroczystości odbędą się w formule hybrydowej.
Studentki i studenci działający pod eksperckim okiem w Poradni Prawa Własności Intelektualnej i Normalizacji są kolejną grupą, która nieodpłatnie pomaga społeczności lokalnej w ramach projektu Poradni Studenckich YUFE.
Dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została laureatką Medalu Diraca za opracowanie nowych metod chemii kwantowej dla stanów podstawowych i wzbudzonych silnie i słabo skorelowanych układów opartych na sieciach tensorowych.
Poznaj bliżej fascynujący świat pająków i skorpionów! Na niezwykłą wystawę egzotycznych pajęczaków od 17 września zaprasza CH Focus. Podczas ekspozycji będzie można obejrzeć ponad 50 różnych niespotykanych okazów, a nawet niektóre z nich potrzymać na dłoni. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się interesujących ciekawostek o tych stworzeniach. Wystawa ulokowana jest na parterze galerii, obok salonu Vistula.
Naukowcy z Wydziału Chemii UMK opracują dla Europejskiej Agencji Kosmicznej nowe wzorce kalibracyjne do pomiarów organicznych zanieczyszczeń molekularnych (MOC). Będą one stosowane w laboratoriach europejskich dostawców sprzętu kosmicznego.
Najbliższa odsłona cyklu „Wtorki z socjologią” poświęcona będzie sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach. Wydarzenie, które odbędzie się 11 stycznia o godz. 18:00 jest współorganizowane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Nie w Od Nowie - jak dotąd - a w Auli UMK odbędzie się w tym roku Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Muzyczny hołd dla Obywatela G.C. zabrzmi 17 grudnia.
23 badaczek i badaczy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uzyskało finansowanie swoich projektów w ramach konkursów OPUS i PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki.
Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się w gronie sześciu stypendystek 21. edycji Programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.