NEWSY Bydgoszcz - Toruń

Patrycja Gulak-Lipka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK została pierwszą kobietą, która zdobyła krajowe i międzynarodowe uprawnienia komisarza zawodowych rozgrywek koszykarskich.
Mgr Jakub Woźniak, doktorant z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został przewodniczącym Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zdobył nagrodę w konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii szkolnictwo wyższe.
Podczas 140 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 5 grudnia 2019 r. prof. Andrzej Skowroński i prof. Józef Szudy zostali wybrani do prestiżowego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tylko 7 profesorów związanych na stałe z UMK zostało uhonorowanych członkostwem rzeczywistym PAN.
Profesor Andrzej Sokala z Wydziału Prawa i Administracji ogłosił oficjalnie swoją kandydaturę w wyborach rektora UMK na kadencję 2020-2024.
Zespół astronomów kierowany przez dra hab. Gracjana Maciejewskiego, prof. UMK z Instytutu Astronomii UMK zaobserwował pływy na odległej o setki lat świetlnych gwieździe WASP-12 wywoływane przez obiegającą ją masywną planetę.
12 naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyło granty na rozwój swoich badań w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki: OPUS 17 i PRELUDIUM 17. UMK znalazł się w zestawieniu TOP 10 uczelni z największą liczbą projektów, które uzyskały finansowanie.
Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski  Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju.
Film „Dokument w życiu człowieka” autorstwa Agnieszki Stępowskiej, absolwentki Wydziału Nauk Historycznych UMK, zdobył główną nagrodę w konkursie SPA Film Festival 2019 w kategorii prac studenckich.
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z UMK jest jedyną Polką w tym gronie.
Podczas uroczystego zakończenia Targów Macao Innovative Invention Expo 2019, nagrodzono wynalazek zespołu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK. Współautorami wynalazku są dr Joanna Kujawa z UMK w Toruniu i prof. Samer Al-Gharabli z GJU w Ammanie.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Ludwig-Maximilian University Munich uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven Classic 3.
Mgr Anna Mielczarek-Taica i mgr Agnieszka Anielska zdobyły grant na projekt "Niewidoczni, niebędący, niezbędni. Administracja uczelni na rzecz doskonałości naukowej". W ramach programu "Dialog" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 676 078 zł.
16 października wykładem „Eksperymenty na samym sobie w dziejach nauki i medycyny” zostanie zainaugurowana kolejna edycja „Medycznych Śród” w Toruniu.
Beata Zjawin, studentka fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, znalazła się wśród sześciu laureatek 19. edycji programu L’Oréal Polska "Dla kobiet i nauki".
Oliwia Ciszewska, studentka trzeciego roku architektury informacji na UMK, została nową redaktor naczelną Radia Sfera. Za sterami rozgłośni zastąpiła Stanisława Jankowskiego.
687 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Środki zostały przyznane w ramach programu utrzymywania Specjalnych Urządzeń Badawczych (tzw. SpUB).
Nadanie profesorowi Normanowi Daviesowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uświetniło uroczystości inauguracji roku akademickiego 2019/2020, które 1 października odbyły się w Auli UMK.
Wynalazek „Smart materials”, opracowany przez naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został obsypany nagrodami podczas gali w prestiżowej Hali Olympia w Londynie, wieńczącej Międzynarodowe Targi Wynalazków (International Invention & Trade Expo 2019).
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu ponad 1 mln 175 tys. zł na realizację projektu „PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”.
Następne
Kanał RSS dla tej listy

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
miniatura
miniatura Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 
Polityka Prywatności