NEWSY Bydgoszcz - Toruń

- Tegoroczne Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otwiera obchody jego 75-lecia. Będzie to nie tylko czas powrotu do naszej przeszłości, wspomnienia tych, którzy budowali i umacniali nasz uniwersytet, nie tylko czas dumy z naszych osiągnięć. – mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn podczas Święta Uniwersytetu, które UMK obchodzi 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.
Profesor Tomaso Poggio z Center for Brains, Minds and Machines Massachusetts Institute of Technology został laureatem pierwszej edycji międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes", ustanowionej wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Fundację Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI.
W prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy” ukazał się artykuł, który przedstawia bezpośrednie dowody akrecji na masywną protogwiazdę i potwierdza teorię powstawania masywnych gwiazd. Jednym z autorów publikacji jest mgr Mateusz Olech z Instytutu Astronomii UMK
Patrycja Gulak-Lipka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK została pierwszą kobietą, która zdobyła krajowe i międzynarodowe uprawnienia komisarza zawodowych rozgrywek koszykarskich.
Mgr Jakub Woźniak, doktorant z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został przewodniczącym Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zdobył nagrodę w konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii szkolnictwo wyższe.
Podczas 140 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 5 grudnia 2019 r. prof. Andrzej Skowroński i prof. Józef Szudy zostali wybrani do prestiżowego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tylko 7 profesorów związanych na stałe z UMK zostało uhonorowanych członkostwem rzeczywistym PAN.
Profesor Andrzej Sokala z Wydziału Prawa i Administracji ogłosił oficjalnie swoją kandydaturę w wyborach rektora UMK na kadencję 2020-2024.
Zespół astronomów kierowany przez dra hab. Gracjana Maciejewskiego, prof. UMK z Instytutu Astronomii UMK zaobserwował pływy na odległej o setki lat świetlnych gwieździe WASP-12 wywoływane przez obiegającą ją masywną planetę.
12 naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyło granty na rozwój swoich badań w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki: OPUS 17 i PRELUDIUM 17. UMK znalazł się w zestawieniu TOP 10 uczelni z największą liczbą projektów, które uzyskały finansowanie.
Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski  Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju.
Film „Dokument w życiu człowieka” autorstwa Agnieszki Stępowskiej, absolwentki Wydziału Nauk Historycznych UMK, zdobył główną nagrodę w konkursie SPA Film Festival 2019 w kategorii prac studenckich.
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z UMK jest jedyną Polką w tym gronie.
Podczas uroczystego zakończenia Targów Macao Innovative Invention Expo 2019, nagrodzono wynalazek zespołu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK. Współautorami wynalazku są dr Joanna Kujawa z UMK w Toruniu i prof. Samer Al-Gharabli z GJU w Ammanie.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Ludwig-Maximilian University Munich uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven Classic 3.
Mgr Anna Mielczarek-Taica i mgr Agnieszka Anielska zdobyły grant na projekt "Niewidoczni, niebędący, niezbędni. Administracja uczelni na rzecz doskonałości naukowej". W ramach programu "Dialog" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 676 078 zł.
16 października wykładem „Eksperymenty na samym sobie w dziejach nauki i medycyny” zostanie zainaugurowana kolejna edycja „Medycznych Śród” w Toruniu.
Beata Zjawin, studentka fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, znalazła się wśród sześciu laureatek 19. edycji programu L’Oréal Polska "Dla kobiet i nauki".
Oliwia Ciszewska, studentka trzeciego roku architektury informacji na UMK, została nową redaktor naczelną Radia Sfera. Za sterami rozgłośni zastąpiła Stanisława Jankowskiego.
687 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie. Środki zostały przyznane w ramach programu utrzymywania Specjalnych Urządzeń Badawczych (tzw. SpUB).
Następne
Kanał RSS dla tej listy

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
EF_220.jpg

Przegląd uczelni
przeglad_uczelni_boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Uniwersytet Jagielloński
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności