NEWSY Bydgoszcz - Toruń

Startuje sieć Poradni Studenckich UMK, w których studenci pod okiem akademików będą odpowiadać na pytania mieszkańców. Przedsięwzięcie to część projektu realizowanego na 10 uniwersytetach YUFE w całej Europie.
Dwoje naukowców z UMK – oboje z Instytutu Filozofii – otrzymało indywidualne Nagrody Ministra Edukacji i Nauki: prof. dr hab. Andrzej Pietruszczak za znaczące osiągnięcia w działalności organizacyjnej, a prof. dr hab. Ewa Bińczyk – za znaczące osiągnięcia naukowe.
Militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych, a także pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I – to tylko część znalezisk, które przyniosły tegoroczne badania archeologów z UMK w okolicach Ostrowa Lednickiego.
- Tegoroczne Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otwiera obchody jego 75-lecia. Będzie to nie tylko czas powrotu do naszej przeszłości, wspomnienia tych, którzy budowali i umacniali nasz uniwersytet, nie tylko czas dumy z naszych osiągnięć. – mówił rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn podczas Święta Uniwersytetu, które UMK obchodzi 19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona.
Profesor Tomaso Poggio z Center for Brains, Minds and Machines Massachusetts Institute of Technology został laureatem pierwszej edycji międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes", ustanowionej wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Fundację Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI.
W prestiżowym czasopiśmie „Nature Astronomy” ukazał się artykuł, który przedstawia bezpośrednie dowody akrecji na masywną protogwiazdę i potwierdza teorię powstawania masywnych gwiazd. Jednym z autorów publikacji jest mgr Mateusz Olech z Instytutu Astronomii UMK
Patrycja Gulak-Lipka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK została pierwszą kobietą, która zdobyła krajowe i międzynarodowe uprawnienia komisarza zawodowych rozgrywek koszykarskich.
Mgr Jakub Woźniak, doktorant z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został przewodniczącym Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zdobył nagrodę w konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii szkolnictwo wyższe.
Podczas 140 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 5 grudnia 2019 r. prof. Andrzej Skowroński i prof. Józef Szudy zostali wybrani do prestiżowego grona członków rzeczywistych Polskiej Akademii Nauk. W ponad 70-letniej historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika tylko 7 profesorów związanych na stałe z UMK zostało uhonorowanych członkostwem rzeczywistym PAN.
Profesor Andrzej Sokala z Wydziału Prawa i Administracji ogłosił oficjalnie swoją kandydaturę w wyborach rektora UMK na kadencję 2020-2024.
Zespół astronomów kierowany przez dra hab. Gracjana Maciejewskiego, prof. UMK z Instytutu Astronomii UMK zaobserwował pływy na odległej o setki lat świetlnych gwieździe WASP-12 wywoływane przez obiegającą ją masywną planetę.
12 naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zdobyło granty na rozwój swoich badań w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki: OPUS 17 i PRELUDIUM 17. UMK znalazł się w zestawieniu TOP 10 uczelni z największą liczbą projektów, które uzyskały finansowanie.
Prof. dr hab. Andrzej Kossakowski  Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK został laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze naukowe wyróżnienie w kraju.
Film „Dokument w życiu człowieka” autorstwa Agnieszki Stępowskiej, absolwentki Wydziału Nauk Historycznych UMK, zdobył główną nagrodę w konkursie SPA Film Festival 2019 w kategorii prac studenckich.
Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z UMK jest jedyną Polką w tym gronie.
Podczas uroczystego zakończenia Targów Macao Innovative Invention Expo 2019, nagrodzono wynalazek zespołu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK. Współautorami wynalazku są dr Joanna Kujawa z UMK w Toruniu i prof. Samer Al-Gharabli z GJU w Ammanie.
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Ludwig-Maximilian University Munich uzyskał grant Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Beethoven Classic 3.
Mgr Anna Mielczarek-Taica i mgr Agnieszka Anielska zdobyły grant na projekt "Niewidoczni, niebędący, niezbędni. Administracja uczelni na rzecz doskonałości naukowej". W ramach programu "Dialog" Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 676 078 zł.
16 października wykładem „Eksperymenty na samym sobie w dziejach nauki i medycyny” zostanie zainaugurowana kolejna edycja „Medycznych Śród” w Toruniu.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności