Inauguracja Międzynarodowego Roku Astronomii

W dniu urodzin toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika w naszym mieście nastąpi ogólnopolska inauguracja Międzynarodowego Roku Astronomii. Przez ponad tydzień trwać będą wydarzenia, wśród których znajdzie się m.in. odsłonięcie aranżacji plastycznej Planetoida 12999 Toruń.

Od kilku tygodni trwa już ustanowiony przez UNESCO i ONZ Międzynarodowy Rok Astronomii. Rok 2009 ma dla astronomii szczególne znaczenie. W tym roku przypada 400. rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba. Jego obserwacje stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. Od tego czasu każda nowa klasa przyrządów astronomicznych pozwalała na dokonanie przełomowych, fundamentalnych odkryć. Astronomia pozwoliła na formułowanie pierwszych ogólnych praw fizyki (prawa ruchu planet) i do dziś stanowi najsilniejszy i najpiękniejszy dowód ich powszechności. Pieczę nad obchodami Roku Astronomii w Polsce sprawuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, a Patronat Honorowy przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Specjalnie na rzecz Roku Astronomii powstał portal internetowy www.astronomia2009.pl.

Od początku stycznia odbywa się wiele imprez lokalnych i regionalnych, jak wykłady, obozy i wystawy. Nie tylko symboliczne, ale i naukowe znaczenie miały wspólne obserwacje kilkunastu radioteleskopów na całej Ziemi, w których brał udział 32 metrowy instrument w Piwnicach. W czterech miastach województwa kujawsko-pomorskiego, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu i Toruniu, serię comiesięcznych wykładów publicznych prowadzą naukowcy z Centrum Astronomii UMK. Popularyzują głównie swoje własne odkrycia i osiągnięcia uzyskane w macierzystym ośrodku, jak i przy pomocy teleskopów na całym świecie. Astronomowie zapowiadają wyjątkowo szerokie otwarcie bram swojego obserwatorium dla zwiedzających, nie tylko dla zapoznania się z narzędziami ich pracy, ale i być może dla wydarzeń kulturalnych. Najbliższa okazja odwiedzenia Piwnic będzie miała miejsce podczas kwietniowego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Nie tylko z powodu osiągnięć toruńskich astronomów, ale również w uznaniu aktywności miasta w promowaniu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, w Toruniu właśnie, który jako pierwszy zadeklarował chęć ubiegania się o zaszczyt promowania polskiej kultury w Europie w roku 2016, nastąpi ogólnopolska, oficjalna Inauguracja Roku. Nieprzypadkowo związana ona będzie z przypadającą na 19 lutego kolejną rocznicą urodzin najsławniejszego torunianina, Mikołaja Kopernika. W tym dniu w Toruniu zbierze się Zarząd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, by wraz z władzami województwa, miasta i uczelni złożyć kwiaty pod pomnikiem Kopernika. Poza tradycyjnymi uroczystościami oficjalnymi, jak Święto Uniwersytetu, przez ponad tydzień będzie można uczestniczyć w serii związanych z astronomią wydarzeń. Rozpocznie ją astronomia z przymrużeniem oka: wystawa rysunkowych żartów i karykatur, od kilkunastu lat zdobiących czasopismo Urania-Postępy Astronomii i happeningowe przedstawienie w krzywym zwierciadle ukazujące naukową nowomowę. Na zakończenie, w ramach wykładów im. Aleksandra Jabłońskiego usłyszymy niestrudzonego popularyzatora i wybitnego kosmologa, księdza profesora Michała Hellera. W roku 2008, jako pierwszy Polak, został on uhonorowany najwyższą (w sensie materialnym) indywidualną nagrodą na świecie, Nagrodą Templetona, związaną z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią. Arcyciekawą imprezą będzie spotkanie w Ratuszu Staromiejskim gdzie zobaczymy polską prapremierę filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika", a jednym z głównych bohaterów dyskusji na ten temat będzie odkrywca grobu astronoma, profesor Jerzy Gąssowski.

Symboliczne otwarcie Roku Astronomii nastąpi 19 lutego o godzinie 18.00, podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby plenerowej "Planetoida 12999 Toruń" w pobliżu fontanny Cosmopolis. Poprzedzą je dwa pokazy "Toruń – miasto Kopernika" w pobliskim Planetarium. Bryłę planetoidy od początku roku można było oglądać w Dworze Artusa, teraz zwieńczy ona swoją "orbitę" w przejściu od fontanny w kierunku Centrum Sztuki Współczesnej. Autorem całości jest doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Paulina Kaczor-Paczkowska. Na zakończenie plenerowej części uroczystości zobaczymy niezwykłe widowisko pirotechniczne "Cosmpolis", nawiązujące do karty z autografu dzieła Kopernika uwiecznionej w fontannie. Autorem pokazu jest Paweł Zyguła a wykonawcą firma Nakaja Art z Krakowa. Ich pokazy mają aspiracje dzieł sztuki i wielokrotnie zdobywały najwyższe laury na międzynarodowych festiwalach ogni sztucznych. W postaci fajerwerków powinniśmy rozpoznać kolejne sfery układu heliocentrycznego, od tysięcy gwiazd stałych, poprzez pierścienie Saturna, Jowisza z czterema księżycami, krwistego Marsa, błękitną Ziemię ze srebrnym Księżycem, Wenus i Merkurego, aż do panującego nad wszystkim Słońca. Nie zabraknie komet i rojów meteorów, a wśród milionów świateł możemy szukać planetoidy Toruń.

Prawdziwą planetoidę 12999 Toruń, odkrytą przez Edwarda Bowella, sfotografował kilka miesięcy temu toruński astronom Krzysztof Hełminiak i możemy ją podziwiać w postaci poruszającej się wśród gwiazd kropki w internecie. Jak jednak może ona w rzeczywistości wyglądać, opowie i pokaże zaraz po fajerwerkach w Planetarium absolwent UMK, profesor Tadeusz Michałowski, wybitny znawca w tej dziedzinie. To on właśnie namówił odkrywcę do nadania asteroidzie 12999 nazwy miasta Kopernika. Nazajutrz, podczas Koncertu Uniwersyteckiego, Toruńska Orkiestra Symfoniczna po raz pierwszy wykona utwór muzyczny "Planetoida 12999 Toruń" skomponowany specjalnie na tę okazję przez laureatkę Medalu Thorunium Magdalenę Cynk.

W przygotowania inauguracji Roku Astronomii, włączyło się szereg instytucji i organizacji: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Kultury Dwór Artusa, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Muzeum Okręgowe, Towarzystwo Miłośników Torunia, Planetarium im. Władysława Dziewulskiego oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Całość koordynował Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia. Jest to dopiero początek wydarzeń, które czekają nas w ciągu najbliższych miesięcy.<www.torun.pl>


ostatnia aktualizacja: 2010-12-16
Komentarze
Polityka Prywatności