STUDENCI POMOGĄ MIESZKAŃCOM

Startuje sieć Poradni Studenckich UMK, w których studenci pod okiem akademików będą odpowiadać na pytania mieszkańców. Przedsięwzięcie to część projektu realizowanego na 10 uniwersytetach YUFE w całej Europie.

Jednym z założeń projektu realizowanego w konsorcjum Young Universities for the Future of Europe, czyli inicjatywy powołanej do przygotowania modelu Uniwersytetu Europejskiego, jest wzmacnianie relacji pomiędzy uczelniami a społecznością lokalną oraz promowanie wśród mieszkańców specjalistycznej, aktualnej wiedzy o świecie.

Projekt YUFE zakłada, że na wszystkich 10 zrzeszonych uczelniach będą funkcjonować tzw. Help Desks, w ramach których studenci pod opieką naukowców mają służyć swoją wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom miast oraz regionów. Realizacją tej inicjatywy na UMK jest uruchamiana właśnie sieć poradni.

W ramach projektu studenci – pod merytoryczną opieką nauczycieli akademickich – będą odpowiadać na pytania mieszkańców. Porady udzielane są bezpłatnie.

Chęć udziału w inicjatywie zgłosiło do tej pory siedem zespołów z różnych wydziałów UMK. Mieszkańcy mogą uzyskać poradę prawną (pomocą mogą być objęci mieszkańcy, których sytuacja finansowa nie pozwala na skorzystanie z komercyjnych usług prawniczych), w zakresie zdrowia, nowych technologii w dydaktyce i metodyce, gospodarowania wodą, projektowania i wykonywania murali oraz zarządzania dokumentacją. Mogą również uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, wychowawczych i socjalnych.

Obecnie, ze względu na pandemię sieć poradni ma charakter wirtualny. Dokładny zakres tematyczny i tryb pracy, a także zasady korzystania z oferty znajdują się na stronie: https://poradnie.umk.pl/pages/main_page/.

Pytanie można zadać za pomocą formularza:

https://poradnie.umk.pl/pages/Wyslij_pytanie/

Sieć Poradni Studenckich UMK tworzą:

– Uniwersytecka Poradnia Prawna (Wydział Prawa i Administracji)

– Studencka Poradnia Zdrowia (Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum)

– Wirtualna Poradnia Dydaktyki i Metodyki Nauczania Wspomaganego Nowymi Technologiami (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych)

– Poradnia Gospodarowania Wodą (Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej)

– Uniwersytecka Poradnia Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA

(Wydział Filozofii i Nauk Społecznych)

– Poradnia Projektowania Murali (Wydział Sztuk Pięknych)

– Pogotowie Archiwalne (Wydział Nauk Historycznych).

To pierwszy etap wdrażania inicjatywy, która w chwili obecnej ma charakter bardziej lokalny. W kolejnej odsłonie Poradnie Studenckie UMK wejdą w skład federacji podobnych punktów startujących na zrzeszonych uczelniach. Docelowo mieszkańcy będą mogli skorzystać z porad udzielanych np. przez studentów w Madrycie, Rzymie czy Bremie. Tak jak mieszkańcy tych miast będą mogli zadań pytanie studentom UMK.

Takie działanie ma nie tylko zacieśniać więzi między uczelniami a społecznościami lokalnymi. Ma także budować uniwersytety bardziej otwarte na potrzeby mieszkańców oraz zwiększać aktywność społeczności akademickiej. Warto dodać, że nasz Uniwersytet przygotowuje się do przyjęcia studentów, którzy w ramach specjalnej ścieżki kształcenia – Diploma Supplement Track – przyjadą z innych uczelni YUFE studiować na UMK. Oni także w ramach specjalnego programu będą mogli uczestniczyć w pracach sieci poradni.

Informacje o YUFE

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji. YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością. Członkowie YUFE współpracują, by promować swoje programy edukacyjne, opracować mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy. YUFE dąży do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślenia wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej. Pilotażowa edycja projektu potrwa do grudnia 2022 roku.


opublikowano: 2021-03-25
Komentarze
Polityka Prywatności