Stypendysta FNP o modelowaniu w fizyce i chemii

Szansą nauki polskiej są badania w dziedzinie teorii, symulacje komputerowe, gdzie w zasadzie pracuje się umysłem. Oczywiście symulacje również wymagają środków na kolejne komputery, klastry obliczeniowe. Jednak w sytuacji kiepskiego finansowania, to właśnie w pracach teoretycznych polskie silne umysły mogą wykazać swoją przewagę nad innymi. W dziedzinach stricte eksperymentalnych może być trudno konkurować z krajami, gdzie nakłady na naukę są o wiele większe" - uważa Sylwester Furmaniak, asystent na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Intensywny rozwój komputerów pozwala na dokonywanie coraz bardziej skomplikowanych obliczeń. Ma to wymiar praktyczny, bowiem zamiast wykonywać eksperyment rzeczywisty można - oszczędzając czas, pieniądze i odczynniki - wiele zjawisk wysymulować na komputerze, przeprowadzić wirtualny eksperyment" - tłumaczy w rozmowie z PAP Sylwester Furmaniak, stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Doktorant zajmuje się badaniami teoretycznymi w dziedzinie chemii. Należy do zespołu Fizykochemii Materiałów Węglowych kierowanego przez dra hab. Artura Terzyka, profesora UMK w Katedrze Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy. W swoje pracy naukowcy stawiają zarówno na teorię, jak i na doświadczenie.

"Symulacje komputerowe pozwalają wyjaśniać wiele aspektów praktycznych, pewne związki i oddziaływania, które obserwuje się doświadczalnie. Jednym z tematów naszych badań jest uwalnianie leków, czyli sposoby na stopniowe dostarczanie ich do organizmu. W planach mamy modelowanie komputerowe tych zjawisk - są to aspekty bardzo utylitarne" - zapewnia młody badacz.

Jak zaznacza, w dziedzinie węgli aktywnych, których budowa do dzisiaj nie jest dokładnie znana, właśnie symulacje komputerowe pozwalają na wyjaśnienie przyczyn wielu obserwowanych zjawisk.

Sylwester Furmaniak wysoko ceni tegoroczne stypendium programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zwraca uwagę, że jako doktorant ma na swoim koncie znaczący dorobek naukowy w postaci ponad 30 publikacji w czasopismach międzynarodowych oraz licznych doniesień konferencyjnych.

"Istotą tego stypendium jest to, że jest ono imienne i można je spożytkować na własne, również pozanaukowe cele. To spory zastrzyk finansowy, który bez wątpienia każdemu młodemu naukowcowi w tym kraju znacznie może ułatwić start kariery i życie osobiste, pozwala skoncentrować się na pracy, a nie pokonywaniu trudności dnia codziennego. To nagroda za pracę, rodzaj premii i kredytu zaufania" - mówi nagrodzony.  PAP - Nauka w Polsce


ostatnia aktualizacja: 2010-12-16
Komentarze
Polityka Prywatności