Kongres MBA to jedyna i największa w Polsce inicjatywa integrująca środowisko MBA. Organizowany od pięciu lat przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekomomiczego w Krakwoie, gromadzi słuchaczy, absolwentów i kadrę zarządzającą polskich i zagranicznych programów MBA.
Scenariusze sukcesu przedsiębiorstw w czasach kryzysu - V Ogólnopolski Kongres MBA, 15-17 maja, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Ograniczenie dostępu do zagranicznych środków finansowych, wrost ryzyka kredytowego, braki w koordynacji globalnych instytucji i rynków finansowych - to tematy, których nie zabraknie na rozpoczynającym się na Uniwersytecie Ekonomicznycm w Krakowie, w piątek 15 maja V Ogólnopolskim Kongresie MBA. Jak w tych warunkach Rząd planuje budowę elektrowni jądrowych oraz dlaczego prezesi największych polskich firm widzą w kryzysie czas wprowadzania "świeżego powietrza" do gospodarki? Odpowiedzi na te pytania padną w Krakowie.
Kongres MBA rozpocznie się od wykładu inauguracyjnego Aleksandra Grada, Ministra Skarbu Państwa, który omówi kwestię kierunki prywatyzacji polskich przedsiębiorstw i ich szans w otoczeniu konkurencyjnym w dobie kryzysu. Przemówienie Ministra Grada rozpocznię dyskusję na temat kryzysu w Polsce, w której udział potwierdził prof. dr hab. Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz przedstawiciele uczelni biznesowych ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Mołdawi i RPA.
- Kryzys globalnego sektora finansowego negatywnie wpływa na polską gospodarkę i krajowy sektor bankowy, a skala tego wpływu bez wątpienia wykracza poza termin „spowolnienie”. W przypadku gospodarki to silny spadek inwestycji i eksportu, pogorszenie sytuacji na rynku pracy i w efekcie spadek dynamiki konsumpcji, co łącznie skutkuje najsilniejszym od recesji transformacyjnej przełomu lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego, a co więcej ryzykiem spadku produktu krajowego brutto w 2009 r. - mówi Krzysztof Dresler, wiceprezes zarządu PKO BP SA, który w ramach Kongresu MBA wygłosi wykład poświęcony uwarunkowaniom i możliwościom inwestycji kapitałowych w czasach kryzysu
- Kryzys, w formie jakiej dzisiaj doświadczamy, może być paradoksalnie katalizatorem zmian w firmach, a w długim okresie przynieść zmiany poprawiające pozycję konkurencyjną przedsiębiorstw i wprowadzić innowacje budujące wartość w długim okresie działalności - mówi Artur Osuchowski, członek zarządu CIECH SA, gość piątej edycji Kongresu MBA. - Kryzys jest czasem dynamicznych zmian w otoczeniu przedsiębiorstw, które mogą wymusić falę innowacyjności w firmach - powie w swoim sobotnim wykładzie poświęconym innowacjom Osuchowski.
Osią V Ogólnopolskiego Kongresu MBA będzie zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego gospodarki, a poświęcony jej panel zgromadzi najważniejsze osoby zajmujące sie tematyką energetyczną w Polsce. Czy jesteśmy uzależnieni od dostaw gazu z Rosji?
- Polska nie chce i nie musi rezygnować z dostaw nośników energetycznych z Rosji. Będziemy kupować gaz z Rosji przez następne dziesiątki lat. Ale trzeba również podążać za najlepszymi wzorami z zachodniej Europy. RFN ma doskonale zróżnicowane portfolio dostaw gazu z różnych kierunków. Dzięki podobnej strategii we Francji, czy Włoszech styczniowy kryzys gazowy był nieodczuwalny. Taka strategia jest logiczna i pożądana - mówi Maciej Woźniak, główny doradca Premiera ds. Bezpieczeństwa Energetycznego. W ramach Kongresu MBA będzie on przekonywał, że Polska jest w stanie pójść w stronę niezależności, czego przykładem jest styczniowa decyzja o rozpoczęciu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej z założeniem budowy co najmniej dwóch elektrowni jądrowych do 2020 r.
Tradycją Kongresu MBA stały się imprezy towarzyszące. W tym roku zorganizowany zostanie bankiet połączony z aukcją charytatywną, koncertem i biznes mikserem, impreza "kapitańska" na barce Aquarius na Wiśle oraz całodniowa impreza plenerowa na polu golfowym Royal Country Club w Ochmanowie koło Krakowa.
W ramach piątej edycji Kongresu MBA odbędzie się także spotkanie dyrektorów programów MBA, jak również wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców gry symulacyjno-decyzyjnej Programów MBA TEES-6.
Udział w V Ogólnopolskim Kongresie MBA potwierdzili: