07 stycznia 2007 (niedziela)

Wystawa Zachować Pamięć

Przygotowana przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie" wystawa powstała w oparciu o unikalne materiały archiwalne ze zbiorów własnych FPNP, przy wsparciu Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Berlińskimi Warsztatami Historycznymi.

Wystawa została dofinansowana przez Fundusz „Pamięć i Przyszłość” Fundacji Federalnej „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” z Berlina. Uroczysta inauguracja wystawy miała miejsce 5 września 2005 r. w Sali Skarbca na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Ekspozycja została podzielona na dwie części: historyczną i współczesną. Pierwsza część poświęcona jest pracy niewolniczej i przymusowej pod okupacją niemiecką: eksterminacji poprzez pracę w obozach koncentracyjnych, gettach i ciężkich więzieniach, pracy przymusowej dorosłych oraz dzieci w przemyśle i rolnictwie na terenach okupowanych przez Rzeszę, pracy jeńców wojennych. Druga część dotyczy powojennych stosunków polsko-niemieckich, w tym zwłaszcza działalności Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" na rzecz środowiska ofiar nazizmu w Polsce, na tle procesu porozumienia i pojednania między Polską, a Niemcami. Na wystawie prezentowane są dokumenty, mapy i fotografie oraz materiały audiowizualne pozyskane z ponad 30 zagranicznych i krajowych instytucji, archiwów i muzeów.

 

Serdecznie zapraszamy na wystawę wszystkich zainteresowanych historią II wojny światowej, w tym przede wszystkim naocznych świadków historii - osoby, które przeżyły koszmar wojny. Szczególnie zachęcamy do zwiedzenia ekspozycji młodzież gimnazjalną i licealną - wystawa o robotnikach niewolniczych i przymusowych III Rzeszy stanie się świetnym uzupełnieniem lekcji o współczesnej historii Polski i Europy.  

 

Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski. 

 

Zachować Pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy (1939-1945).

Dom Eskenów, ul. Łazienna 16

Wystawa czynna: od 02 grudnia 2006 do 07stycznia 2007

Kurator wystawy: Robert Żytkowicz

 


ostatnia zmiana: 2006-12-14
Komentarze
Polityka Prywatności