Man Ray, a właściwie Emmanuel Radnitzky urodził się 27 sierpnia 1890 r w Filadelfii. W 1910 poznał Alfreda Stieglitza, który w swojej galerii "291" wystawiał prace nowojorskich malarzy: Marcela Duchampa i Francisa Picabia, pod których wpływem powstały pierwsze jego obrazy, głównie portrety.
Fotografia pojawiła się w rozwoju artystycznym Man Ray`a raczej przypadkowo, gdy zaczął robić zdjęcia w celu
powielania swoich prac. Wkrótce rozpoczął eksperymenty ze światłem - oświetlając swoje obrazy w różny sposób, uzyskał inspirujące efekty.
Man Ray nie spacerował z aparatem i nie obserwował ludzi na ulicach, czekając na ten właściwy moment,
jego fotografie powstawały w studio, gdzie godzinami pracował nad właściwym śwaitłem i interpretacją przedmiotu czy modelki.
Jego praca była więc podobna raczej do warsztatu malarza, który w swojej pracowni patrzy godzinami na przedmiot bądź człowieka, żeby wydobyć z niego coś niepowtarzalnego, np. odkryć w trzepaczce do jajek kobiece kształty.
Mieszkając w Nowym Jorku, ze swoim przyjacielem Marcelem Duchamp, współstworzył amerykański nurt dadaizmu, ruchu
którego głównymi hasłami były dowolność wyrazu, zerwanie z wszelką tradycją i odrzucająca jakiekolwiek kanony swoboda twórczości.
Po kilku nieudanych próbach, a zwłaszcza po publikacji w 1920 r. jednego numeru New York Dada, Man Ray stwierdził, że
"Dadaizm nie może żyć w Nowym Jorku", i w roku 1921 by żyć i tworzyć przybył do Paryża,gdzie zamieszkał w dzielnicy artystów Montparnasse.
W latach dwudziestych Man Ray ciągle poszukiwał nowych metod w fotografii. Efektem tych poszukiwań było tworzenie fotogramów, które nazywał "rayographs". Fotografie, które powstawały bez użycia aparatu, a jedynie przez umieszczanie różnych przedmiotów na papierze
fotograficznym, a następnie poddawaniu ich działaniu światła, w niczym nie przypominały tradycyjnych zdjęć.
Man Ray współtworzył również serrealizm,kierunek w sztuce, który w założeniach miał to być buntem przeciw klasycyzmowi,
realizmowi, racjonalizmowi, utylitaryzmowi i konwencjom w sztuce. Wraz z Jean Arpem, Maxem Ernstem, André Massonem,
Joan Miró i Pablo Picasso zaprezentował swoje dzieła na pierwszej wystawie surrealizmu w Galerie Pierre w Paryżu w 1925.
Przez następne 20 lat żyjąc na Montparnasse, Man Ray zrewolucjonizował sztukę fotografii, a wielcy twórcy tacy jak
James Joyce, Gertrude Stein, Jean Cocteau pozowali do jego zdjęć.
Po wojnie Man Ray odszedł prawie zupełnie od fotografii, poświęciwszy się filmowi i malrastwu, malując m.in. swoje zdjęcia z lat dwudziestych.
Nowe możliwości, które stworzyło pojawienie się kolorowej fotografii, sprawiły jednak że zaczął znów eksperymentować z aparatem.
W latach 50-tych i 60-tych organizowano różne wystawy z udziałem jego prac w Mediolanie, Roterdamie, Paryżu i Wenecji,
gdzie również został wyróżniony jako fotograf w roku 1961. Jednakże cały okres powojenny Man Ray`a to skupianie sie raczej na malarstwie
niż na fotografii.
W późniejszym okresie życia, Man Ray na kilka lat wrócił do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Los Angeles. Jednakże, jak sam mawiał, to Montparnasse było jego domem i tam powrócił by spędzić resztę życia. Zmarł 18 października 1976 r.
Wystawę czynna będzie do 22 lipca.
Muzeum Okręgowe