Istniejąca od 1975 r. Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie została rozbudowana i zmodernizowana. Jest to pierwsza poważna zmiana w zabudowie stacji od czasów jej powstania (w 1995 roku odbył się jedynie gruntowny remont).
Stacja zyskała nową część o powierzchni 60 m 2, dzięki czemu na stacji w dobrych warunkach może przebywać 15 osób (dotychczas maksymalnie 7). Rozbudowany został również magazyn. Norweska firma Kings Bay As Cool Company, która opiekuje się stacją pod nieobecność toruńskich naukowców, przekazała ponadto nowoczesny piec do podgrzania całego pomieszczenia. Konstrukcja nowej części stacji została przygotowana przez pracowników Działu Remontów i Inwestycji UMK. Dwójka z nich, z pomocą dwóch studentów geografii, podjęła się montażu konstrukcji na Spitsbergenie.
Stacja Polarna UMK usytuowana jest w północnej części nadmorskiej niziny Kaffioyra na Spitsbergenie. Pierwsza polska wyprawa w tamte rejony miała miejsce już w1938 roku, stacja UMK powstała w 1975 r. Oprócz polskich naukowców badania prowadzą tam Norwegowie, Niemcy, Amerykanie, Rosjanie i Włosi, stację odwiedzają także turyści. W okresie letnim i wiosennym odbywają się tam regularne ekspedycje badawcze (dotychczas ponad 30), w których biorą udział studenci i pracownicy z Zakładu Kriologii i Badań Polarnych oraz Zakładu Klimatologii z Instytutu Geografii UMK. Badania prowadzone w Stacji dotyczą przede wszystkim reakcji lodowców na zmieniający się klimat.
Kierownikiem Stacji Polarnej (i kierownikiem Zakładu Kriologii i Badań Polarnych UMK) jest dr hab. Marek Grześ, prof. UMK (tel. 0 605 032 487).