6 listopada zostanie otwarta wystawa poświęcona zmarłemu w 2002 r. prof. art. graf. Mirosławowi Piotrowskiemu. Wernisaż wystawy odbędzie się o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim. Wystawę będzie można oglądać do 13 stycznia 2008 r.
Prof. art. graf. Mirosław Piotrowski urodził się w 1942 r. w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego wraz z matką wywieziony do obozu we Freiburgu. Po wojnie osiedlił się z rodziną w Słupsku. Ukończył Studium Nauczycielskie (kierunek: rysunek i prace ręczne) w Kołobrzegu, w latach 1965-70 studiował kierunek artystyczno-pedagogiczny na UMK. Dyplom w zakresie grafiki i pedagogiki artystycznej zrobił w pracowni prof. Ryszarda Krzywki (wypukłodruk) oraz prof. Edmunda Piotrowicza – (wklęsłodruk). W 1970 r. rozpoczął pracę na UMK w Zakładzie Grafiki. Przewód I stopnia odbył w 1978 r. Stopień docenta uzyskał w 1987 r. W 1990 r. otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego UMK, a w 1997 r. – tytuł profesora sztuk plastycznych. W 2002 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. W latach 1989-91 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK, a w latach 1977-80 przewodniczącego sekcji grafiki Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu.
Miał 20 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad stu wystawach grafiki polskiej w kraju i za granicą (m.in. w Finlandii, Francji, Bułgarii, Argentynie, Niemczech, Peru). Uzyskał wiele nagród i wyróżnień. Wypromował kilkudziesięciu dyplomantów artystów grafików.
Głównym problemem formalnym, którym się interesował, był kolor w grafice. Był inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej wystawy „Kolor w grafice” w Toruniu i wielu innych miastach (obecnie wystawa istnieje przy Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie). Głównym motywem jego zainteresowań stało się morze i marynistyka. W twórczości stosował wiele różnych technik graficznych, m.in. akwafortę, akwatintę, kolaż, zajmowała go również kaligrafia. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w konkursach grafiki marynistycznej.