W wyniku dzisiejszych wyborów, stanowiska prorektorów UMK na kadencję 2008-2012 (od 1 września br.) obejmą:
1) Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą – prof. dr hab. Andrzej Tretyn (druga kadencja)
Wynik głosowania - oddano 210 głosów ważnych: 156 głosów za, 44 głosy przeciw, 10 elektorów wstrzymało się od głosowania.
Prof. Andrzej Tretyn biolog, obecnie prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. Urodził się 12 kwietnia 1955 roku w Mielęcinie koło Włocławka. Studia biologiczne na UMK ukończył w 1978 roku, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę na UMK rozpoczął w 1981 roku w Zakładzie Cytologii Roślin. Od 2001 roku jest kierownikiem Zakładu Biotechnologii w Instytucie Biologii Ogólnej i Molekularnej. W latach 1997-99 był dyrektorem Instytutu, a następnie przez dwie kadencje (1999-2005) dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi. Od 2005 roku prorektor UMK.
Zajmuje się badaniami dotyczącymi m.in. metagenomiki mikroorganizmów z gleb skażonych metalami ciężkimi, zastosowania technik mikro- i makromacierzy DNA do analizy profili ekspresji genów w komórkach zdrowych i zmienionych nowotworowo, a także molekularnym podłożem otyłości olbrzymiej.
Przez ponad 5 lat przebywał w zagranicznych instytucjach naukowo-badawczych, z czego przez 2 lata w Niemczech oraz na Dalekim Wschodzie (Japonia, Korea Południowa). Był stypendystą Agricultural University Wegeningen, The Netherlands Organization for the Advancement od Research (NWO), Fundacji Alexandra von Humboldta oraz Japa Society for the Promotion of Science.
Jest autorem lub współautorem 10 monografii i podręczników akademickich oraz ponad 100 prac eksperymentalnych i przeglądowych.
Prof. Tretyn był promotorem 23 prac magisterskich i 8 licencjackich, a także 13 doktoratów.
2) Prorektor ds. kształcenia - dr hab. Danuta Janicka, prof. UMK
Wynik głosowania - oddano 209 głosów ważnych: 167 głosów za, 35 głosów przeciw, 7 elektorów wstrzymało się od głosowania.
Dr hab. Danuta Janicka, prof. UMK jest prawnikiem. Urodziła się 2 lipca 1960 roku w Chełmży. Studia na Wydziale Prawa i Administracji UMK ukończyła w 1984 r. Stopień doktora nauk prawnych uzyskała w 1990 r., a w 1998 r. - doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie powszechnej historii państwa i prawa.
Jest kierownikiem Katedry Historii Prawa Niemieckiego w Polsce. W latach 1999-2002 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji. Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Europejskiej Historii Prawa im. Maxa Plancka we Frankfurcie nad Menem.
Zainteresowania badawcze prof. Janickiej obejmują: historię prawa karnego i naukę prawa karnego w Niemczech i w Polsce, historię prawa chełmińskiego, historię prawa i ustroju Prus Królewskich i Książęcych, dzieje Prus i prawa pruskiego oraz ustrój i prawa Republiki Federalnej Niemiec.
Jest autorką kilkudziesięciu rozpraw i artykułów, z których co czwarta została opublikowana zagranicą, oraz 4 książek.
Pełni funkcję wiceprzewodniczącej jednej z komisji Saskiej Akademii Nauk w Lipsku, zajmującej się dziejami prawa sasko-magdeburskiego. W 2004 roku otrzymała prestiżową Nagrodę im. Eike von Repgowa przyznaną przez władze Magdeburga.
3) Prorektor ds. Ekonomicznych i Rozwoju – dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK
Wynik głosowania - oddano 209 głosów ważnych: 185 głosów za, 18 głosów przeciw, 6 elektorów wstrzymało się od głosowania.
Dr hab. Włodzimierz Karaszewski, prof. UMK ekonomista, obecnie dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. Urodził się 21 grudnia 1949 w Toruniu. Studia na UMK ukończył 1972 r., stopień doktora uzyskał w 1981 r. W latach 1972-73 pracował w Kombinacie Budowlanym w Toruniu, jako ekonomista i kierownik działu finansowego. W 1973 roku rozpoczął pracę na UMK, w Instytucie Ekonomicznym. Od 1976 pracuje w Zakładzie Ekonomiki Inwestycji i Budownictwa (obecnie Katedra Zarządzania Procesami Inwestycyjno-Innowacyjnymi). Obecnie kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości.
Specjalizuje się w ekonomice inwestycji oraz międzynarodowych przepływach kapitałowych. Obecnie zajmuje się międzynarodowymi przepływami kapitału z udziałem Polski oraz zagraniczną aktywnością inwestycyjną polskich przedsiębiorstw.
Rozwinął współpracę naukową oraz dydaktyczno-organizacyjną z Wyższą Szkołą Techniczną w Brnie, Uniwersytetem Masaryka w Brnie, Instytutem Racjonalizacji Budownictwa w Pradze oraz Uniwersytetem Dominikańskim w Chicago (studia MBA).
W dorobku prof. Karaszewskiego znajduje się 105 publikacji naukowych. Brał udział w opracowaniu książek „How to do business in Poland” (2003, 2004). Jest ponadto autorem ekspertyz z zakresu inwestycji i oceny wiarygodności ekonomicznej przedsiębiorstw, uczestniczy również w pracach rad nadzorczych.
Wypromował czterech doktorów i kilkuset magistrów.
W latach 1981-1988 był dyrektorem administracyjnym UMK, w latach 1996-2002 - prodziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, a od 2002 pełni funkcję dziekana.
Angażuje się w działalność charytatywną, różnymi działaniami wspierając Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Grabiu, prowadzony przez siostry zakonne zgromadzenia św. Elżbiety.
4) Prorektor ds. studenckich – prof. dr hab. Witold Wojdyło
Wynik głosowania - oddano 207 głosów ważnych: 134 głosy za, 60 głosów przeciw, 13 elektorów wstrzymało się od głosowania.
Prof. Witold Wojdyło (ur. 1 kwietnia 1947 w miejscowości Brzozie Lubawskie), historyk, obecnie dziekan Wydziału Humanistycznego. Studia historyczne na UMK ukończył w 1973 roku, w 1981 r. uzyskał stopień doktora. Od 2004 profesor tytularny. Prof. Wojdyło w latach 1973-1985 pracował jako nauczyciel historii (m.in. w IV LO w Toruniu), pracę na UMK rozpoczął w 1985 roku w Instytucie Nauk Społecznych. Od 2000 roku w Katedrze (obecnie Instytucie) Politologii.
Jest specjalistą w zakresie historii powszechnej XIX i XX wieku oraz historii myśli politycznej. Dorobek profesora obejmuje ponad 160 prac, w tym 3 książki. Jest promotorem 250 magistrów i 4 prac doktorskich. Wchodzi w skład komitetu redakcyjnego pisma „Dialogi Polityczne”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Współpracuje z Uniwersytetem Polskim w Wilnie oraz Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie.
W latach 1993-1994 był wicedyrektorem w Instytucie Pedagogiki, w latach 1996-2002 prodziekanem Wydziału Humanistycznego, a w latach 1999-2002 kierownikiem Katedry Politologii. Od 2002 dziekan Wydziału Humanistycznego.
5) Prodziekan ds. Collegium Medicum – prof. dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe
Wynik głosowania - oddano 209 głosów ważnych: 203 głosy za, 4 głosy przeciw, 2 elektorów wstrzymało się od głosowania.
Prof. dr hab. Małgorzata Tafil-Klawe (52 lata), obecnie pełniąca tę samą funkcję prorektorską, urodziła się w Siedlcach. Studia medyczne ukończyła w 1980 roku na Akademii Medycznej w Warszawie, dwa lata później uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Od 2006 profesor tytularny. W latach 1989-91 studiowała malarstwo i historię sztuki na Uniwersytecie Filipa w Marburgu. W latach 1987-1992 przebywała w Niemczech jako stypendystka Fundacji Alexandra von Humboldta, pracując na etacie w uniwersyteckiej Klinice Chorób Wewnętrznych. Odbyła również staże naukowe w Tybindze, Nordernay, Erfurcie i Vancouver.
Od 1995 r. kieruje Katedrą Fizjologii w Akademii Medycznej w Bydgoszczy (obecnie Katedra Fizjologii i Zakład Fizjologii Człowieka Collegium Medicum UMK). Od 2005 r. prorektor ds. Collegium Medicum UMK. Od 2005 r. jest także przewodniczącą Rady Społecznej Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Jurasza w Bydgoszczy.
Główny obszar zainteresowań naukowych to regulacja krążenia i oddychania, fizjologia autonomicznego układu nerwowego, chronomedycyna, zaburzenia rytmów biologicznych u człowieka.
Prof. Tafil-Klawe jest autorką i współautorką ponad 100 publikacji, w tym jednej z metaetyki, a także – wspólnie z mężem - dwóch książek” „Krótka książeczka o chrapaniu” i „Chrapanie”, przetłumaczonych na język rosyjski i język Braille’a. Jest także współautorką „Medycznego Słownika Polsko-Niemieckiego i Niemiecko-Polskiego”. W druku znajduje się również podręcznik „Wykłady z fizjologii dla studentów uczelni medycznych”.
Wypromowała 14 prac doktorskich.