Scena teatralna Yakizoff
zaprasza
na cotygodniowe spotkania z teatrem
Scena teatralna Yakizoff
zaprasza
na cotygodniowe spotkania z teatrem
KWIECIEŃ 2009
O6.04.2009, godz. 19.00
Studio Teatralne SIÓDEMKA „A po nocy nastaje dzień” Tima Etchellsa
Reżyseria: Wiesław Kowalski
Spektakl to właściwie przywołania poleceń, przestróg, komend czy stwierdzeń objaśniających skomplikowaną naturę świata. Słów jakie dzieci słyszą od rodziców albo dorosłych. „Mówicie nam” - od takiej frazy zaczyna się większość kwestii, które przybierają niekiedy formę oskarżeń. Przedstawienie jest niezwykle skromne, chropowate, bo nie o teatralną efektowność w nim chodzi. Dzieci stoją przed publicznością niczym na szkolnej akademii. 30 minut słów, skomponowanych niezwykle precyzyjnie, poddanych pewnym rytmom, to właściwie diagnoza świata dorosłych. Świata tajemniczego, który próbuje się porządkować za pomocą praw fizyki i tabliczki mnożenia. I niebezpiecznego, w którym nie należy wypowiadać szczerych myśli i ufać nieznajomym.
Dzieci mówią do nas i o nas. Jest w nich bunt przeciw głupim regułom, bezzasadnym zakazom, odwiecznym a jeszcze nie do końca rozpoznanym mechanizmom. Jest bezkompromisowa szczerość w obnażaniu skomplikowanego mechanizmu funkcjonowania wśród innych. Kolejne formułki układają się niczym litania.
20.04.2009, godz. 19.00
Teatr Tańca Belzdance „Czekając na…”
Reżyseria i choreografia: Joanna Belzyt.
BelzDancE reprezentuje współczesny gatunek teatru tańca, który charakteryzuje przekraczanie granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalanie się z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianie ku interdyscyplinarności, poszukiwanie nowych przestrzeni teatralnych i oparty na kreatywnej improwizacji proces tworzenia. Nie ważne, czy to jest opowiastka fabularna, ćwiczenia teatralno-taneczne, zestaw układów złożonych zgrabnie w całość; czy jest to taniec współczesny, balet, hip hop, jazz, elektro, czy cokolwiek innego i tak na pierwszym miejscu jest energia, którą przekazujemy widzowi, rozmowa z nim.
27.04.2009, godz. 19.00
Teatr Małych Form „O szkodliwości palenia tytoniu” wg A. Czechowa
Wykonanie: Mieczysław Giedrojć.
Reżyseria: Stanisław Miedziewski.
'O szkodliwości palenia tytoniu' to trzeci monodram teatralnego duetu: Mieczysława Giedrojcia i Stanisława Miedziewskiego. Tytuł to zarazem temat wykładu bohatera sztuki. Wykład jest jednak tylko pretekstem. Bohater szybko przechodzi do zwierzeń o swoim nieudanym życiu, niekochanej, despotycznej żonie, nieszanujących go córkach. O swojej niemożności pogodzenia się z taką sytuacją i równocześnie o swojej bezsilności. W pewnej chwili ten jeszcze nie stary, ale mocno zmęczony człowiek mówi: 'A przecież jak byłem młody to miałem marzenia...'. I nic z nich nie pozostało...
Giedrojć, jak zwykle w takich rolach, a pamiętamy go z 'Łagodnej' Fiodora Dostojewskiego oraz 'Nosa' Mikołaja Gogola, znajduje się tu znakomicie. Potrafi płynnie przejść od farsy do dramatu. Czasami trudno wyczuć, w jakim nastroju zakończy wypowiadaną kwestię. Nieco przerysowana przez niego postać sugestywnie wprowadza publiczność w dramat życia bohatera.
- To kompozycja humoresek mojego ulubionego pisarza rosyjskiego - zdradza reżyser spektaklu. - Monodram nasycony jest humorem, bardzo zabawny, a jednocześnie pełen ludzkiego tragizmu. Pokazuje sytuację, w której bohater - jak to u Czechowa - uświadamia sobie w tragicznym olśnieniu, że zmarnował życie. I nic już się nie da naprawić, odwrócić, zmienić. Z farsowej sytuacji przechodzimy do poważnej refleksji. (Joanna Jusianiec, Gazeta Bałtycka)
dodane przez Yakiza