18 kwietnia 2010 (niedziela)
Wystawa Wizerunki Chrystusa w polskiej sztuce ludowej
Zainteresowanie wystawami sztuki ludowej i dotyczącymi jej publikacjami świadczy, że jest odbierana jako jeden z istotnych elementów kultury narodowej. Sztuka sakralna zajmuje wyjątkowe miejsce w polskiej kulturze ludowej, dlatego też bydgoskie Muzeum postanowiło poświęcić jej kolejną ekspozycję.
Prezentacja Wizerunki Chrystusa w polskiej sztuce ludowej stanowi zamykające ogniwo w cyklu realizacji o tematyce religijnej (Madonny – 1999, Anioły w sztuce ludowej – 2004/2005, Kult świętych w religijności ludowej – 2008).
Aktualna wystawa przybliża dzieła o tematyce chrystologicznej reprezentatywne dla sztuki ludowej. Pokazuje obiekty tradycyjnej sztuki wyobrażeniowej z zakresu malarstwa, rzeźby i drzeworytu, jak również wybrane przykłady współczesnej twórczości o charakterze ludowym.
Przedstawione prace powstały między końcem XVIII, a początkiem XXI wieku. Zdecydowana większość dzieł pochodzi z XIX wieku i została wykonana przez dawnych twórców ludowych z wielu różnych obszarów Polski, z terenów dzisiejszych województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.
Ekspozycja pokazuje, w układzie chronologicznym, kolejność najważniejszych zdarzeń w życiu Chrystusa, zilustrowanych dziełami dawnych i współczesnych twórców ludowych zgromadzonymi w kolekcji własnej Muzeum oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum w Gliwicach, Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Poznaniu i Wrocławiu.
Postać Jezusa Chrystusa w polskiej religijności i sztuce ludowej otaczana jest szczególnym kultem. Przywołując wizerunki Chrystusa, wystawa przedstawia nie tylko kolejne etapy Jego życia, lecz uzmysławia nam głęboką wymowę tych dzieł oraz zagadnienie emocji towarzyszącej artystom w procesie tworzenia. Podkreśla także związki sztuki ludowej ze sztuką wyższą. Możemy dostrzec, iż sztuka przedstawiająca zajmuje w polskiej tradycji ludowej ważne miejsce, zarówno ze względu na wartości artystyczne, jak również na zawarte w niej treści.
Poprzez zaprezentowane dzieła zaobserwować można, jak wielorakie elementy miały wpływ na kształt ludowych przedstawień chrystologicznych. Były nimi bez wątpienia wzorce ikonograficzne zaczerpnięte z oficjalnej sztuki kościelnej, teksty Ewangelii i pism apokryficznych, a także druki dewocyjne. Pojawiały się również typy ikonograficzne związane z lokalnymi miejscami kultu oraz przedstawienia popularne na szerszym terytorium, których kult wiązał się z obyczajem pielgrzymowania.
Celem wystawy jest ponadto ukazanie form wrażliwości i pobożności ludowej oraz określenie odmienności regionalnych i powszechności występowania pewnych typów ikonograficznych. Jednoczesny z terminem trwania ekspozycji czas – Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocy – doskonale współbrzmi z refleksją nad śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa.
Otwarcie: 21 lutego 2010 roku o godz. 16 w Spichrzach przy ul. Grodzkiej 7-11, Bydgoszcz
Wystawa czynna do 18 kwietnia 2010 roku
ostatnia zmiana: 2010-02-04