19 września 2010 (niedziela)

Chodzę po ziemi Marek Jaromski. Rysunek – malarstwo – grafika 2008-2010

Projekt autorski Marka Jaromskiego został zaplanowany w formie prezentacji i działań w przestrzeni, z udziałem artysty i publiczności. Składa się z trzech realizacji wyodrębnionych tematyką, rodzajem obiektów, miejscem prezentacji i charakterem działań.

Projekt będzie wzbogacony koncertem muzycznym grupy Klan, odtwarzanym z płyty.

Wymiana walut
W sali-piwnicy Białego Spichrza umieszczone zostaną duże płaskorzeźbione blaty z przedstawieniami aniołów oraz z wizją Baranka. Na leżących blatach umieszczone będą „niebieskie monety” – wyprodukowane ręcznie grafiki w kolorze błękitnym na papierze czerpanym. W dobie kryzysu ekonomicznego – jak zauważa autor – pieniądze ulegają dewaluacji. Dlatego też proponuje wymianę pieniędzy na „niebieskie monety” z przesłaniem w formie tekstu z „Hymnu Miłości”: „Gdybym mówił językami ludzi i Aniołów a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący”. „Niebieskie monety” nie tracą na wartości, a ich wymowa – zdaniem artysty – jest ponadczasowa i pozamaterialna: „Wartością tej monety dla Państwa jest pojemność tego zdania – ile zaczerpniecie z tego, tyle macie tej miłości”.  

Wieczernik
W sali lub przed budynkiem na dużym stole, przykrytym białym obrusem, wyłożone będą pieczone anioły, wypieczone w nocy przez artystę w bydgoskiej piekarni. Każdy z nich będzie posiadał inną formę plastyczną. Anioły są przeznaczone do dzielenia się ze zwiedzającymi. Wokół stołu rozmieszczony zostanie zespół 12 oprawionych linorytów, zatytułowany 12 apostołów Baranka. Realizacja nawiązuje w chrześcijańskiego przesłania Ostatniej Wieczerzy.  

Chodzę po ziemi oraz Stworzenie świata w Ponikwi Dużej.
W sali lub w przestrzeni zakomponowany zostanie zestaw 15 płotów, które tworzą reliefowe obiekty-matryce, zatytułowane Chodzę po ziemi. Obiekty wykonane zostały w technice mieszanej – malowane, rysowane i cięte dłutami.
W tej samej przestrzeni znajdą się rzeźbione, zabielone drzeworyty (ryte w lipie, nie odbijane), zatytułowane Stworzenie świata w Ponikwi Dużej. Artysta będzie wydobywał z nich obrazy, nakładając farbę drukarską za pomocą wałka. Stworzy ludzi, ptaki, kozy, pejzaże, bez odbijania na papierze. W tej realizacji będzie sześć obiektów, ponieważ – w myśl koncepcji artysty – siódmego dnia Pan Bóg odpoczywał.

Podczas realizacji projektu zostanie odtworzony koncert grupy „Klan” – Po co mi ten raj. Muzyka i teksty piosenek stanowią uzupełnienie koncepcji i warstwy treściowej całego przedsięwzięcia. Teksty: Radosław Nowakowski, muzyka: Marek Ałaszewski (absolwent malarstwa warszawskiej ASP).
 
Fragment tekstu:
Drewniane ptaki
drewniane ptaki na obłokach
a wokół martwa cisza trwa
powietrze ciężkie jest
blade słońce tu lśni

a my czekamy
na burzę i wiatr
nadaremnie
a my czekamy
na wicher i na grad
nadaremnie

pluszowe kwiaty i motyle
bezkresny dywan suchych traw
łagodne wzgórza śpią
w papierowej mgle

a my czekamy…

w otwartych oknach wciąż stoimy
czekamy by odlecieć stąd
 
marzymy, wciąż marzymy
by się zerwał wiatr.
prosimy, wciąż prosimy
żeby deszcz tu spadł

w otwartych oknach wciąż
liczymy odchodzące dni
życiem przedziwnym żyją
dziwne nasze sny

A my czekamy…
 
Marek Jaromski (ur. 1953, Warszawa)
Studiował w Pracowni Technik Drzeworytniczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej (dyplom w 1975 r.). Aneks z malarstwa u prof. Eugeniusza Markowskiego (dyplom w  1980 r.). Od 1981 roku swoją twórczość prezentował na licznych wystawach w prestiżowych galeriach w Polsce i za granicą, m.in. Krakowie, Warszawie, Heidelbergu, Oslo i Stuttgarcie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1988), Europejskim Biennale Grafiki w Baden-Baden. 

Jaromski jest uważany za grafika nietypowego. Od wielu lat mieszka we wsi Ponikiew Duża. Tworzy prace z pogranicza malarstwa, rzeźby, rysunku i grafiki. Wyjątkowe znaczenie w jego twórczości posiada grafika, w obrębie której nieustannie poszukuje nowych rozwiązań. Grafika niezwykle różna od klasycznej. Artysta własnoręcznie produkuje papier, na którym odbija swoje unikatowe ryciny – linoryty. Rzeźbi w drewnie lipowym, które staje się matrycą dla tradycyjnych odbitek graficznych. W niektórych realizacjach matrycą dla artysty jest ziemia stanowiąca formę kształtującą mokrą papierową masę. Z pojedynczych prac komponuje wieloczęściowe obrazy lub instalacje przestrzenne. Inspiracją dla licznych realizacji Jaromskiego jest tradycja chrześcijańska, a wyjątkowe miejsce w jego sztuce zajmują anioły. Stanowią one dla artysty byty w pełni realne. Często prezentacje swojej twórczości wzbogaca poezją i muzyką. Jest twórcą autorskich programów w TV Plus, w Radiu Plus Józef oraz w TV 1, gdzie współtworzy program „My Wy Oni”.   
 
Barbara Chojnacka

Wyspa Młyńska, Mennica 2, Biały Spichrz
19 września 2010 (niedziela), godz. 12.00-18.00

 

ostatnia zmiana: 2010-09-10
Komentarze
Polityka Prywatności