18 listopada 2010 (czwartek)

Festiwal 4 Pory Książki

Trzecią część Festiwalu 4 Pory Książki zainauguruje wieczór z Aliną Janowską i Dariuszem Michalskim, autorem książki poświęconej aktorce. Spotkamy się z nimi 15 listopada w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o 17.00. Wstęp wolny!

Alina Janowska zagrała w kilkudziesięciu filmach fabularnych, debiutowała w 1946 r. w "Zakazanych piosenkach" w reż. Leonarda Buczkowskiego. Ogromną popularność przyniosła jej "Wojna domowa" Jerzego Gruzy, od kilkunastu lat możemy ją oglądać w "Złotopolskich". Była gwiazdą kilku stołecznych teatrów: Syrena, Buffo, STS i Komedia, występowała w Kabarecie Artystów "Szpak", w którym zasłynęła jako znakomita parodystka i mistrzyni monologu. W latach 1962-64 wykładała interpretację piosenki w Szkole Muzycznej im. Chopina w Warszawie. Jest żoną szermierza, wicemistrza olimpijskiego i architekta Wojciecha Zabłockiego; matką poety i reżysera Michała Zabłockiego. Kieruje Fundacją Charytatywną "Gniazdo".

Dariusz Michalski – żoliborzanin, dziennikarz, publicysta muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny. Miłośnik, znawca i dokumentalista rock & rolla, historyk muzyki rozrywkowej. Przez ponad ćwierć wieku autor najstarszej w Polsce rubryki muzycznej "Metronom" w dzienniku "Sztandar Młodych". W latach 80. razem z Ryszardem Wolańskim redagował w TVP "Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej". Autor monumentalnej historii polskiej muzyki rozrywkowej; dotąd ukazały się jej dwa tomy – "Powróćmy jak za dawnych lat" (1900-1939) i "Piosenka przypomni ci" (1945-1958) oraz książkowych portretów Johna Lennona, Czesława Niemena, Jerzego Wasowskiego, Wojciecha Młynarskiego, Kaliny Jędrusik i Aliny Janowskiej. Wieloletni współpracownik Trójki, w której przygotowywał magazyn muzyczny "Interradio". Obecnie prowadzi w radiowej Jedynce (sobota 22.15-24.00) audycję muzyczną "Tak to było".

Spotkanie poprowadzi Jarek Jaworski.

*******

16 listopada zapraszamy na spotkanie z Królem polskich seriali. Naszym gościem będzie Witold Pyrkosz, aktor teatralny i filmowy, niezapomniany Pyzdra z "Janosika", Wichura z "Czterech pancernych i psa", Balcerek z "Alternatyw 4", Duńczyk z filmów "Vabank" i "Vabank 2", senior rodu Mostowiaków w "M jak miłość", laureat Telekamer, Superwiktora i Złotych spinek, bohater i współautor książki "Podwójnie urodzony. Wspomnienia"

Witold Pyrkosz w rozmowach z Izą Komendołowicz i Anną Grużewską niezwykle barwnie, z poczuciem humoru i przymrużeniem oka, a czasem bardzo poważnie opowiada historię swojego życia – prywatnego i zawodowego. Książka zaczyna się od oszustwa babki Bronisławy, która nie mogąc pogodzić się z faktem, że jej wnuk przyszedł na świat 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, a nie we Lwowie, dokonała zmiany w akcie urodzenia. W rezultacie aktor we wszystkich dokumentach ma wpisany Lwów i datę 1 stycznia 1927 r.

Opowieści Witolda Pyrkosza to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat polskiego teatru i filmu. Aktor wspomina swoje studia, podczas których zetknął się m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą, opowiada o pracy w święcącym triumfy w owym czasie Teatrze Ludowym w Nowej Hucie i rzecz jasna zdradza bardzo wiele na temat słynnych seriali, w których występował. Książka ma jeszcze jedną zaletę – tekst uzupełniają liczne fotografie z planów filmowych i życia domowego aktora.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Poprowadzi je Jarek Jaworski. Początek o 17.00 Wstęp wolny!

******
17 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach trzeciej odsłony Festiwalu 4 Pory Książki. Naszym gościem będzie Maria Czubaszek, poetka, pisarka, autorka piosenek i tekstów satyrycznych, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka.

Maria Czubaszek od 1966 r. współpracuje z radiową Trójką, w której były prezentowane jej najbardziej znane słuchowiska, m.in. "Serwus, jestem nerwus" i "Dym z papierosa". Teksty pisarki wykonywali m.in. Jerzy Dobrowolski, Irena Kwiatkowska, Wojciech Pokora, Bohdan Łazuka, Krzysztof Kowalewski i wielu innych. Jest częstym gościem programu "Babilon" w TVN 24, niedawno dołączyła do obsady serialu scenicznego "Spadkobiercy", w którym gra seniorkę rodu Owensów. Na stronie http://mariaczubaszek.bloog.pl prowadzi blog niecodzienny, w którym komentuje polską (i nie tylko) rzeczywistość. Jest autorką kilku sztuk teatralnych. Swoje felietony publikuje w magazynie "Sukces" oraz w serwisie kultura.wp.pl Przyznaje, że wypala dziennie trzy paczki papierosów.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Poprowadzi je Jarek Jaworski. Początek o 18.30 Wstęp wolny!

*****

Ostatnim gościem Festiwalu 4 Pory Książki będzie Jerzy Gruza, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, twórca seriali, które od lat cieszą się wielką popularnością, wyśmienity gawędziarz. Z Jerzym Gruzą spotkamy się 18 listopada.

Niedawno reżyser "Wojny domowej" i "Czterdziestolatka" wydał "Stolik. Anegdoty, plotki, donosy". Za pośrednictwem tej książki prowadzi z nami wyjątkową rozmowę o życiu. W jego opowieści przeplatają się wydarzenia tragiczne i komiczne, a przekora sąsiaduje z ironią i autoironią. "Książka jest w zasadzie zbiorem okołostolikowych anegdot, a może, jak sam Gruza ją określił podczas wieczoru autorskiego, raczej skeczy" – pisze Krystyna Lubelska z Polityki. "Znajdziemy jednak w Stoliku znacznie więcej. Autor dzieli się bowiem również swoimi refleksjami nad niszczącym czasem, chorobami, słabością ludzkiej konstrukcji. Ma jednak po swojej stronie mądrość, wiedzę i poczucie humoru, dzięki czemu gorycz nie zamienia się na kartach tej książki w czytelniczą udrękę, smutek w wieczną melancholię, a filozoficzne konstatacje w banalne wątki."

Przy tytułowym stoliku, znajdującym się w kawiarni wydawnictwa Czytelnik, siadywał przez długie lata Antoni Słonimski, a potem m.in.: Gustaw Holoubek Tadeusz Konwicki, Andrzej Szczepkowski, Jonasz Kofta, Andrzej Łapicki, Janusz Głowacki, Michał Komar. Był to nieformalny klub literacki, rodzaj domu – jak pisze Jerzy Gruza – w którym spotykano się, przyjmowano gości, toczono zawzięte pojedynki na opinie poglądy i oceny tego, co się wydarzyło w polityce, w teatrze, w kinie oraz w życiu towarzyskim i osobistym.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Poprowadzi je Jarek Jaworski. Początek o 18.30 Wstęp wolny!


ostatnia zmiana: 2010-10-27
Komentarze
Bydgoszcz-Toruń, kujawsko-pomorskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Kraków Street Band | Toruń
06 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Bydgoszczy!
07 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | Toruń
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - KARNET VIP
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - PIĄTEK
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 16:00
Zumba Masterclass + Afterparty AVA 3.0 | Bydgoszcz
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
FESTIWAL PINK FLOYD W CUKROWNI ŻNIN - SOBOTA
15 grudnia 2024 (niedziela), godz. 20:00
O.S.T.R XX/SENTYMENTALNIE 2024 ROZDZIAŁ II | Toruń
30 grudnia 2024 (poniedziałek), godz. 16:00
Kolędy Świata – Koncert świąteczny
Polityka Prywatności