19 lutego 2011 (sobota), godz. 20:00

BALKAN SEVDAH - IMPREZA BAŁKAŃSKA

Balkan Sevdah - Elektroakustik Balkan Multikulti. Wykonujemy muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Ostatnio najczęściej sięgamy po motywy muzyczne pochodzące z Epiru w Albanii i Pirinu w Bułgarii. Do tradycji podchodzimy nieortodoksyjnie, nie staramy się nikogo naśladować.

BALKAN SEVDAH - IMPREZA BAŁKAŃSKA

Program imprezy .:
1. Prezentacja multimedialna - 'Bałkany - spotkanie kultur - Bośnia' (20 min)
2. Koncert Balkan Sevdah (70 min)
3. Warsztaty taneczne (15 min)

19.02.2011 (sobota)
Bydgoszcz, Yakiza ul. Podolska 15
www.myspace.com/bcsk_yakiza
www.bcsk.yakiza.org
Start: 20:00
Wejście: 10 pln przedsprzedaż / 15 pln w dniu koncertu
(bilety do dostania w środę, piątek i sobotę od godziny 20:00 w BCSK YAKIZA ul. Podolska 15)


1.
Bałkany – spotkanie kultur - Bośnia

 

Prezentacja multimedialna to subiektywne spojrzenie na współczesność i historię regionu. Jest ona owocem częstych podróży na przestrzeni ostatnich 10 lat. Zdjęcia ukazują życie codzienne mieszkańców, wyjątkowość przyrody, architekturę ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budowli. Teksty zawarte w prezentacji nie są komentarzami do poszczególnych zdjęć, ale krótkimi opowieściami o miejscach, ludziach, historii, kulturze, tradycji… Istotnym elementem jest ilustracja muzyczna opowieści. Fragmenty tradycyjnych pieśni i melodii, które słychać w podkładzie tworzą spójną całość z obrazem i dzięki temu odbiorca na pół godziny przenosi się w inny, egzotyczny i fascynujący świat.



2. Koncert Balkan Sevdah

Balkan Sevdah - Elektroakustik Balkan Multikulti. Wykonujemy muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Ostatnio najczęściej sięgamy po motywy muzyczne pochodzące z Epiru w Albanii i Pirinu w Bułgarii. Do tradycji podchodzimy nieortodoksyjnie, nie staramy się nikogo naśladować. Wręcz przeciwnie, próbujemy mieszać elementy różnych kultur bałkańskich i połączyć je z naszymi indywidualnymi doświadczeniami muzycznymi. W ostatnim naszym programie koncertowym po nagraniu trzeciej płyty 'Yari Nani' oprócz instrumentarium akustycznego pojawiła się przestrzeń elektroniczna - klawiatury, ewi, sample dla uzyskania pełniejszego brzmienia.

Są laureatami głównej nagrody na festiwalu „Mikołajki Folkowe 2004”.  Mają na koncie ponad 300 koncertów w kraju i za granicą. Występowali na festiwalach międzynarodowych zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i jury. Niektóre z nich:

 

Koprivshtica – Bułgaria

Burg Waldeck Festival – Koblenz, Niemcy

Rozhanitsa – Kijów, Ukraina

Art Forum – Rahove, Kosowo

Festiwal Ziem Górskich – Zakopane

Jaz Festival – Zabrze

Bajram – Vilnius, Litwa

Pokrovskije Kołokoła – Vilnius, Litwa

 

Dyskografia:

 

- „Ramizem”  lipiec 2005

- „Yaman Aman Aman” luty 2009

- „Yari Nani” październik 2010

 

www.balkansevdah.art.pl/plyta.php
www.myspace.com/balkansevdah


Obecny Skład zespołu tworzą:

 

Kasia Zadora – wielki bęben, śpiew, djembe
Patrycja Napierała – darabuka, udu, cajon, instr. perk.

Oliwier Andruszczenko - klarnet, ewi
Tomek Kłoś – elektronika, klawisze, trąbka
Marcin Zadronecki - śpiew, tambura, buzuki, instr. perk.


Występujemy też w składzie w pełni akustycznym z Radkiem Polakowskim grającym na akordeonie.


3. Warsztaty taneczne


Na Bałkanach muzyka i taniec tworzą nierozerwalną całość. Słysząc tradycyjne granie ludzie spontanicznie zaczynają tańczyć. W trakcie koncertów chcemy uzyskać tę atmosferę i dlatego organizujemy mini warsztaty tańców korowodowych. Uczymy publiczność kroków – a nie są trudne – i tańczymy razem z nimi. Często przeradza się to w ogólną zabawę, trwającą długo po zakończeniu „normalnego” koncertu.

dodane przez Yakiza


ostatnia aktualizacja: 2011-01-20
« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności