20 października 2011 (czwartek)
II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości”
W dniach 19-20 października 2011 roku Pracownia Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Instytutem Dialogu „Dunaj” organizuje II Międzynarodową Konferencję Naukową „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości” jako kontynuację ubiegłorocznego wydarzenia zatytułowanego „Dialog chrześcijańsko-muzułmański.
Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania”. Nasza inicjatywa wpisuje się w podejmowane przez różne instytucje działania o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, promujące dialog między cywilizacjami i religiami oraz współpracę międzynarodową opartą na tolerancji i uznaniu unikalności wkładu różnych kultur i religii w rozwój ludzkości, co prowadzić ma do zbliżenia chrześcijaństwa i islamu oraz przezwyciężenia stereotypów wynikających z wzajemnej nieznajomości. Jej celem jest zatem propagowanie idei dialogu międzyreligijnego, przedstawienie genezy i historii dialogu pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, analiza zasad konstruktywnego dialogu pomiędzy tymi wyznaniami, omówienie zagrożeń i wyzwań, jakie stoją przed owym dialogiem u progu XXI wieku.
W programie konferencji znajdzie się szereg spotkań z orientalistami, kulturoznawcami, religioznawcami, politologami, historykami, wybitnymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej sceny naukowej i znawcami problematyki dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego oraz członkami organizacji t.j. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów czy Muzułmański Związek Religijny w RP. Jednym z punktów programu będzie koncert muzyki poważnej w wykonaniu Camerata Vladislavia dedykowany Janowi Pawłowi II, który odegrał szczególną rolę na płaszczyźnie dialogu chrześcijańsko – muzułmańskiego.
W uroczystości otwarcia konferencji i spotkaniach przewidzianych na pierwszy dzień wydarzenia udział wezmą, obok referentów i władz Uczelni, ambasadorzy krajów arabskich w RP (Arabia Saudyjska, Egipt, Jemen, Kuwejt, Irak, Palestyna, Tunezja, ZEA, Maroko, Algieria, Turcja).
Tegoroczna edycja stanowi kontynuację ubiegłorocznej konferencji „Dialog chrześcijańsko-muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania”, która – zgodnie z naszymi zamierzeniami - zainicjowała cykl podobnych spotkań odbywających się w październiku każdego roku i wpisanych na stałe w kalendarz imprez kulturalno – naukowych naszego Miasta.
W związku z tym, że nasza inicjatywa nie ma charakteru stricte naukowego, ale popularno-naukowy, naszym zamiarem jest zaproszenie do udziału w niej nie tylko naukowców i studentów, ale szerokiego grona mieszkańców Torunia zainteresowanych światem arabsko muzułmańskim i tematyką dialogu między cywilizacjami i religiami.
Jesteśmy przekonani, że przygotowując konferencję wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i że spotka się ona z dużym zainteresowaniem, zarówno studentów i pracowników naukowych, mieszkańców Torunia, jak i lokalnych mediów, podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku, kiedy wydarzenie oceniono bardzo pozytywnie. Zarówno referenci, jak i zaproszeni goście i odbiorcy, kierowali do nas wyrazy podziękowania i gratulacji profesjonalnej organizacji i niezwykłej atmosfery imprezy, która pozwoliła choć w części zaspokoić potrzebę poznania świata arabskiego i muzułmańskiego oraz problematyki dialogu międzyreligijnego, a zapowiedzi i relacje z przebiegu pojawiły się w lokalnych mediach i Internecie.
Jesteśmy pewni, ze konferencja „Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości” – jako wydarzenie o charakterze kulturalnym, naukowym, społecznym - stanowić będzie ciekawy wkład w życie kulturalne Torunia i przyczyni się
do budowania dobrego wizerunku Uczelni i naszego Miasta, dlatego liczymy na poparcie naszej inicjatywy i objęcie jej honorowym patronatem. Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż organizatorzy chcieliby podjąć obiadem ambasadorów krajów arabskich, którzy będą obecni pierwszego dnia konferencji, mamy zaszczyt zaprosić Pana Prezydenta do udziału w tym spotkaniu, 19 października 2011 roku o godz.14.00 w restauracji hotelu „Gotyk”.
ostatnia zmiana: 2011-10-11