26 października 2011 (środa)
O sensie sztuki w Galerii Miejskiej bwa
Galeria Miejska bwa zaprasza na Akademię Sztuki. Pierwszy wykład pt. „Sens i istota sztuki współczesnej. Artysta – widz – krytyk” w środę 26 października o godzinie 18.00.
W ramach tegorocznej Akademii Sztuki Jerzy Brukwicki, krytyk sztuki, zaprezentuje cykl sześciu wykładów poświeconych dziejom i dorobkowi polskiej sztuki ostatnich sześćdziesięciu pięciu lat opisywanych i komentowanych przez krytykę artystyczną. Celem pierwszego wykładu pozostaną odpowiedzi na dwa zasadnicze, trudne pytania: o duchowość i wartość sztuki oraz o kryteria i narzędzia jej poznania. Inne rozważane problemy łączą się z odpowiedzią na pytania czy trzeba znać się na regułach sztuki, aby ją rozumieć, jak kształtują się nasze intelektualne, zmysłowe, uczuciowe, emocjonalne reakcje na nią, czy rację mają ci, którzy twierdzą, że „sztuka to dotykanie świata i nazywanie go poprzez akt twórczy”. Artyści nieustannie poszukują dróg, symboli i znaków w procesie budowania swoich wizji, wypowiedzi określających naszą codzienność, otaczającą nas rzeczywistość. Istnieją różne próby zdefiniowania dzieła sztuki, które jest przecież, jak każdy przedmiot, rzeczą martwą. Dopiero jego odbiorca, właściciel może go ożywić, nadać mu sens i znaczenie.
Sztuka współczesna niebywale silnie związana jest z wydarzeniami historycznymi, politycznymi i społecznymi. Nie ma gotowych recept, gotowych odpowiedzi na pytania o jej sens i znaczenie, jej terytorium, granice. Wyróżniają ją różne wartości humanistyczne, duchowe, estetyczne, emocjonalne, edukacyjne, materialne. Najważniejszym zadaniem sztuki stało się ułatwianie odkrywania istoty i wartości życia; mniejszym – dokumentowanie zdarzeń, ludzi, natury. Urzeczywistnienie jej misji ustala równouprawniony, nieograniczony dialog artysty z widzem. Krytycy wspierają widzów w poznawaniu tajemnic dzieł sztuki, interpretowaniu przestrzeni malarstwa, rzeźby, grafiki, wzornictwa, multimediów. Jerzy Nowosielski, znakomity malarz i teoretyk sztuki, trafnie powiedział: „W sztuce następuje przemiana zła w dobro, brzydoty w piękno”.
Jerzy Brukwicki urodził się 17 listopada 1945. Szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80 współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo „Przedświt”, PWA, „Wybór”). Autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą, m.in. „Czas smutku, czas nadziei”, „Polska Pieta”, „Świadectwo czasu”, „W drodze. O sensie wędrówki przez życie”, „Wobec zła”, „Dialogi”. Kurator wystaw Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Tadeusza Boruty, Romualda Oramusa, Ryszarda Stryjeckiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych w WIK, „Kaleidoscope”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Rondo Europa”, culture.pl
ostatnia zmiana: 2011-10-23