Widzowie rozmiłowani w sztukach scenicznych nie mogą przegapić premiery spektaklu Niżyński
Dwór Artusa w grudniu zamieni się w swoisty teatr. Widzowie rozmiłowani w sztukach scenicznych nie mogą przegapić premiery spektaklu Niżyński, w reżyserii jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia: Michała Siegoczyńskiego.
Bohaterem monodramu jest Wacław Niżyński, chory umysłowo, niezaprzeczalny geniusz sceny, polski tancerz baletowy o światowej sławie i barwnej biografii (w tej roli Marek Kossakowski). Przy mikrofonie spotykamy się z nim już po wielkiej tragedii jego życia, kiedy choroba umysłowa zamknęła go we własnym, wewnętrznym świecie i jasne jest, że nigdy więcej nie zatańczy. Szczere i nieporadne słowa, zarazem odważne i żarliwe, stają się jedyną możliwością wyrażenia siebie. Tak samo jak kiedyś poprzez taniec, teraz poprzez swój monolog, chce być dyktatorem serc.
Niżyński to paraliżujące wyznanie światowej sławy artysty, ikony tańca i choreograficznego innowatora, który - będąc u szczytu sławy - został zdiagnozowany jako psychicznie niezrównoważony i na zawsze musiał się schować w swoim głuchym, zmąconym świecie.
Czuję dobrze, gdyż rozumiem wszystko, co pisze. Jestem człowiekiem od Boga a nie od małpy. Jestem małpą, jeśli nie czuję; jestem Bogiem jeśli czuję. Wiem, że wielu będzie zachwycać się moim rozumem, i zaczną się cieszyć, gdyż mój cel zostanie potwierdzony. Będę tańczyć po to, żeby zarobić pieniądze. Chcę dać mojej żonie dom z wyposażeniem. Ona chce mieć ze mną synka, gdyż boi się, że wkrótce umrę. Myśli, że jestem obłąkany, gdyż myśli bardzo dużo. Ja myślę mało i dlatego rozumiem wszystko, co czuję. Jestem uczuciem w ciele, a nie umysłem w ciele. Jestem ciałem. Jestem uczuciem. Jestem Bogiem w ciele i uczuciu. Jestem człowiekiem, a nie Bogiem. Jestem prosty. Mnie nie trzeba myśleć. Mnie trzeba czuć, a poprzez uczucie pojmować[...]
Dziennik, W. Niżyński
Reżyseria, adaptacja tekstu: Michał Siegoczyński
W roli Wacława Niżyńskiego: Marek Kossakowski
Scenografia, kostiumy: Karolina Sulich
Muzyka: Jakub Dykiert
Choreografia: Eliza Rudzińska
Operator, video-projekcje: Jędrzej Tomczyk-Niestrój
Charakteryzacja: Agnieszka Rudzińska
Fotografie: Marcin Szpak
Projekty graficzne: Katarzyna Myszkowska
Strona internetowa: Bogumił Ślusarczyk
Produkcja: Eliza Rudzińska & Fundacja Centrum Idei
Wydarzenie współfinansowane przez Urząd Miasta Toruń
Partnerzy:
Stowarzyszenie Artystyczne Makata
Folwark - Praska Metta Artystyczna
Fundacja Rozwoju Tańca
Teatr Academia
Pracownia Wschodnia
Fundacja PROMOTOR ART
Miejsce: Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6, Sala Mała
Cena biletu ulgowego: 7.00 zł
Cena biletu normalnego: 10.00 zł
dodane przez Artus