21 listopada 2011 (poniedziałek)
Toruń 1861–Toruń 2011. 150 lat wizerunku miasta w fotografii
21 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się wernisaż wystawy „Toruń 1861–Toruń 2011. 150 lat wizerunku miasta w fotografii”.
Ekspozycja przygotowana przez Łukasza Balcerzaka, Bartłomieja Łyczaka
i Przemysława Stochmala została zorganizowana Urząd Miasta Torunia, Centrum Kultury "Dwór Artusa" oraz Bibliotekę Uniwersytecką.
Pierwszy warsztat fotograficzny powstał w Toruniu w 1843 r., a więc już 4 lata
po ogłoszeniu wynalazku dagerotypii w biuletynie Francuskiej Akademii Nauk - wydarzeniu, które uchodzi za początek fotografii. Początkowo toruńscy twórcy wykonywali prawdopodobnie jedynie zdjęcia gabinetowe: portrety i reprodukcje dzieł sztuki. Pierwsze próby zamówienia widoków miasta związane były z osobą Juliusa Liebiga (prowadził atelier przy Rynku Nowomiejskim), jednak nie wiemy czy projekt ten doszedł do skutku.
Najstarsze zachowane zdjęcia Torunia wykonane zostały na zamówienie Toruńskiej Izby Handlowej przez gdańskiego fotografa Edouarda Flottwella (miał on już wówczas pewne doświadczenie w utrwalaniu widoków miejskich: od ok. 1855 r. fotografował Gdańsk). Album zawierający 9 wizerunków najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście (panorama
z Zamku Dybowskiego, Ratusz Staromiejski z ul. Różanej, wejście do Ratusza od strony południowej, kościół św. Janów z wieży Ratusza, kościół św. Janów od strony Wisły, kościół NMP, kościół św. Jakuba, Gimnazjum przy ul. Zaułek Prosowy, pomnik Mikołaja Kopernika) wydrukowano, aby upamiętnić moment uruchomienia linii kolejowej łączącej Toruń
z Bydgoszczą; pierwszy pociąg przebył tę trasę 24 października 1861 r. Jeden z egzemplarzy albumu - to właśnie z niego wykonane zostały odbitki zaprezentowane na wystawie - przekazany został przez fundatorów otwartemu kilka miesięcy wcześniej Städtisches Museum, czyli bezpośredniemu poprzednikowi Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Aby uczcić okrągłą rocznicę powstania tych jakże cennych dla historii naszego miasta zdjęć trójka mieszkańców Torunia, pasjonatów fotografii: Łukasz Balcerzak, Bartłomiej Łyczak i Przemysław Stochmal, postanowiła powtórzyć - w miarę możliwości - kadry ujęte przez Flottwella 150 lat po ich wykonaniu. Aby bardziej nawiązać do oryginałów autorzy użyli zabytkowego, miechowego aparatu wielkoformatowego: 9 zdjęć z 1861 r. zestawione zostało z ich odpowiednikami wykonanymi współcześnie, w 2011 r. Odwiedzający wystawę mają szansę zapoznać się z obliczem Torunia w połowie XIX wieku oraz porównać jak się zmieniło (i nie zmieniło) miasto w ciągu ostatnich 150 lat.
Wernisaż rozpocznie się w holu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13
w Toruniu (na parterze) o godz. 14.00. Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym
do 4 grudnia.
ostatnia zmiana: 2011-11-21