20 kwietnia 2012 (piątek), godz. 12:00

" MY - POKOLENIE X". Czy jesteśmy szczęśliwi?....

Kolejna edycja KOLOKWIÓW AKADEMICKICH. Tym razem wykłady i dyskusja dotyczyć będzie problematyki skupionej wokół tematu :„ MY - POKOLENIE X”. Czy jesteśmy szczęśliwi? Obraz współczesności w filozofii, socjologii i kulturze oraz w zachowaniach i mentalności młodej generacji”.

Program :

· Wystąpienie inauguracyjne - prof. Małgorzata Święcicka /UKW/ - Przewodnicząca Rady Programowej Kolokwium

· Wykład :" Filozoficzne podstawy współczesnego myślenia i oglądu świata - synteza"- o. dr Marek Urban / UPJPII /

· Wykład :"Muzyka młodych"- mgr Barbara Mielcarek Krzyżanowska / Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy /

· Wykład :" Jacy jesteśmy i jaki jest świat wokół nas - diagnoza socjologa w oparciu o dane z raportu: "Młodzi AD 2011 "- prof. Tomasz Szlendak / UMK /

· Nasze czasy okiem kamery

· Wystąpienia zainteresowanej młodzieży / głos w dyskusji /

· Dyskusja

Impreza ma charakter akademicki: Uniwersitas, czyli wspólnota mistrzów i uczniów, jej ideą jest wzbudzanie u młodych ludzi fascynacji nauką, poszukiwaniem prawdy, potrzebą dzielenia się refleksjami, a przede wszystkim zachęcanie ich do samodzielnego myślenia, wnioskowania, dostrzegania problemów - zarówno naukowych, jak i dotyczących człowieka, ich samych. Stąd dialog mistrzów z uczniami stanowi podstawową formułę Kolokwium.

Stała Rada Naukowa i patronaty naukowe pozwalają na utrzymanie wysokiego merytorycznie poziomu i charakteru imprezy, natomiast co roku zmieniane są tematy dyskursu. Dotychczas zachowana była zasada chronologii w problemowym ujęciu epok kultury i ich wyznaczników w konfrontacji ze współczesnością. W tym roku przedmiotem dialogu będzie analiza otaczającej rzeczywistości XXI wieku - ideologii, filozofii, sztuki, zjawisk społecznych, trendów kulturowych, osiągnięć nauki, dorobku cywilizacyjnego w aspekcie doświadczenia szczęścia przez współczesnych młodych ludzi.

Najważniejszym celem Kolokwium pozostaje zachęcenie uczniów do refleksji i autorefleksji, konfrontacja z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i aspiracjach, stawianie na rozwój młodego człowieka, promowanie wieloaspektowego spojrzenia na problemy i zdobycze współczesnego świata z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi: metodologii i języka badawczego, bezpośredni kontakt i dialog z autorytetami świata nauk.

Problemowy charakter oraz sposób ujęcia podejmowanych kwestii służy kształtowaniu postaw humanistycznych u młodzieży, a jej aktywny udział i współtworzenie Kolokwium sprzyja rozwojowi kreatywności i samodzielności poznawczej.

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, sala 115.

ostatnia zmiana: 2012-04-18
Komentarze
Polityka Prywatności