Wykład dr. hab. nauk medycznych Marka Wrońskiego na temat „Nierzetelności naukowej dla studentów”, odbędzie się w Instytucie Filozofii UMK w środę, 7 listopada.
Marek Wroński jest znanym w Polsce tropicielem nieuczciwości intelektualnych w życiu akademickim, członkiem Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prowadzi także stałą rubrykę pt. „Z archiwum nieuczciwości naukowej” na łamach „Forum Akademickiego”. Notę biograficzną dr. hab. Wrońskiego przesyłamy w załączniku.
Początek jutrzejszego spotkania, które będzie miało miejsce w siedzibie Wydziału Humanistycznego UMK (tzw. Harmonijce) przy ul. Fosa Staromiejska 1a w Toruniu (sala nr I), o godz. 15:30. Wstęp wolny.
Dr hab. n. med. Marek Wroński jest od stycznia 2008 r. rzecznikiem rzetelności
naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarz (dyplom w 1978 r.) i anestezjolog, specjalizował się w neuroanestezjologii i intensywnej opiece neurochirurgicznej pracując
w Oddziale Neuroreanimacji i Neuroanestezjologii Kliniki Neurochirurgii AM we
Wrocławiu.
W latach 1989-2007
pracował w Nowym Jorku, gdzie początkowo zajmował się badaniami klinicznymi
leków anestezjologicznych i ich mechanizmem wpływu na niepamięć wsteczną. Prowadził
także badania wyników leczenia przerzutów do mózgu (Memorial Sloan Kettering Cancer Center - prestiżowy i czołowy na
świecie ośrodek leczenia i badań nad nowotworami na Manhattanie) oraz wpływu radiochirurgii na wyniki leczenia różnorodnych
guzów mózgu w neuroonkologii, jak również w leczeniu innych litych nowotworów układowych tzw. body radiosurgery (Staten Island University Hospital, New
York City - duży szpital kliniczny).
W ostatnim okresie pracy w USA prowadził badania nad wpływem leków
anestetycznych na wyniki leczenia kardiochirurgicznego w krążeniu pozaustrojowym (University of Medicine and Dentistry of New
Jersey, Newark Clinical Center). Autor ponad 70 prac klinicznych (IF 90,
Science Citation Index >1000).
Doktorat obronił w czerwcu 1992 r. w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie, habilitował się w lutym 2012 na Wydziale Biotechnologii i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Obecnie zajmuje się badaniami nierzetelności naukowej nauczycieli akademickich oraz naruszeniami etyki w nauce (wykrył ponad 9 tys. takich przypadków w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych).
Od marca 2011 członek (na 4-letnią kadencję) Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Od lutego 2012 powołany przez Ministra Zdrowia (na 6-letnią kadencję) na członka Rady Przejrzystości przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych (organu podejmującego decyzje w sprawie refundacji leków w Polsce).
Od roku 2000 publicysta i i dziennikarz miesięcznika „Forum Akademickie”, gdzie prowadzi comiesięczny cykl „Z archiwum nieuczciwości naukowej”. Ukazało się już ponad 100 odcinków.
W lutym 2012 został wybrany rzecznikiem dyscyplinarnym Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.