Małgorzata Dawidek Gryglicka wystawa „Body Stories”, otwarcie: 8 lutego, piątek, godz. 18:00,
wystawa potrwa od 08.02.do 03.03.2013. Galeria Sztuki WOZOWNIA, Toruń, ul. Rabiańska 20.
Małgorzata Dawidek Gryglicka, artystka i teoretyczka sztuki, na wystawie w galerii Wozownia zaprezentuje swoje najnowsze prace powstałe na przełomie 2012 i 2013 roku. Ekspozycję otworzy cykl obrazów zatytułowanych „Circle” złożony z ośmiu płócien, które wypełniają czerwone koła. Kolejnym elementem będą delikatne rysunki z cyklu „A Diary of the Senses”, wykonane na foli wyłożonej na białym tle, zamknięte w długich gablotach. Klamrą dla ekspozycji w Wozowni będzie wielkoformatowa instalacja Dawidek Gryglickiej.
„Body Stories to zbiór wizualno-tekstowych opowieści, które poruszają problematykę ciała – jego sensualności, emocjonalności, ograniczeń i języka.
Zbiór przyjął formę rysunkowych i malarskich instalacji, których dominującym kolorem jest czerwień. To jej temperatura stała się moim przewodnikiem w kreśleniu wypowiedzi ciała niemieszczącego się w języku. Body Stories są moim kolejnym zderzeniem się z językiem dyskursywnym, od którego odrywa się język cielesności. Geometria ciała zderza się z geometrią euklidesową, a współczesna lingua franca z moim językiem macierzystym.
Pracy nad Body Stories towarzyszyły pytania odnoszące się do możliwości języka, jego granic, wyczerpalności oraz identyfikacji z nim. Jakie sfery mojego bycia język potrafi oddać w słowach? Które pozostawia nienazwane? Których nazwy pozostają nieadekwatnie do moich odczuć na ich temat? Za którymi stanami, zdarzeniami, emocjami język nadąża? Które mu się wymykają, a które pomija wciąż nie potrafiąc ich dookreślić i odnaleźć ich ekwiwalentów w znakach pisma?
Body Stories to konfrontacja zakotwiczonej w języku ważnej części mojej tożsamości z jej niejęzykowym obliczem – odczuwaniem i intuicją. Stanowią one moją wypowiedź na temat zależnego od języka doświadczenia świata i jego procesów rozumianych najczęściej w określonych kategoriach językowych i zamkniętych w językowe ramy. Podaję język w wątpliwość i próbuję wydostać się z tych ram, przenieść się na tereny poza- i poszerzyć się o ów pozajęzykowy kontekst.” [tekst: Małgorzata Dawidek Gryglicka, wrzesień 2012]
Małgorzata Dawidek Gryglicka w swojej praktyce artystycznej porusza się pomiędzy literaturą a sztukami wizualnymi – jest autorką tekstów wizualnych, hipertekstów, instalacji tekstowo-malarskich w galeriach i przestrzeniach publicznych. Artystkę interesuje językowy aspekt komunikacji – związki pomiędzy słowem, jego obrazami i desygnatami. W tej optyce Dawidek analizuje problematykę świadomości językowej, granic i możliwości języka, a także ciała rozumianego w kategorii tekstu rzeczywistości. Za pomocą ciała tekstu artystka opowiada o cielesności organicznej rozumianej jako nieustanna narracja, tekst w procesie.
Dawidek to również redaktorka pozycji Tekst-tura (2005) oraz autorka artykułów i książek na temat tekstu wizualnego Odprysk poezji. Stanisław Dróżdż mówi (2012), Historia tekstu wizualnego. Polska po 1967 roku (2012). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2010), programu Młoda Polska (2012), Ministerstwa Nauki i Informacji (2006-2008), Prezydenta Miasta Poznania (2005), oraz The Pollock-Krasner Foundation (2004-2005). Laureatka nagrody Narodowego Centrum Kultury za najlepszą pracę doktorską z dziedzin o kulturze (2010). www.dawidek.art.pl