E-pacjentom, wirtualnym lekarzom i cyberznachorom będzie poświęcone kolejne spotkanie w ramach cyklu „Okolice cyberkultury” w dniu 22 stycznia w Collegium Maius UMK. Na zaproszenie Katedry Kulturoznawstwa UMK o „Antropologii medycyny w internecie” opowie dr Magdalena Kamińska, autorka monografii pt. „Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu”.
Początek wykładu w najbliższą środę o godz. 18:30 w siedzibie Wydziału Filologicznego UMK przy Fosie Staromiejskiej 3 w Toruniu (sala 206). Wstęp jest wolny.
Krótki opis wykładu:
W ostatnich latach pacjenci coraz częściej przychodzą do lekarza z diagnozą choroby i planem leczenia opracowanymi własnoręcznie dzięki internetowi. Łączy się to zazwyczaj z cyberchondrią, czyli rodzajem hipochondrii, w którą popada się na skutek kontaktu z medycznymi i pseudomedycznymi treściami znalezionymi w internecie. Cyberchondrii towarzyszy jednak również tzw. medyczny efekt CSI: wiemy coraz więcej o zdrowiu, chorobach i możliwościach leczenia, co ma korzystny wpływ na naszą kondycję.
Głównym tematem wykładu będzie ukazanie tych problemów antropologii medycyny, które wynikają z komunikacyjnej specyfiki internetu. Dostępne tam informacje dotyczące zdrowia i choroby odzwierciedlają bowiem zróżnicowany wachlarz światopoglądowy: mogą posiadać charakter medyczny, magiczny, religijny, a także ,,niekonwencjonalny", a zarazem wskazywać na głęboko zakorzenioną w kulturze jatrofobię (lęk przed lekarzami).
Magdalena Kamińska - doktor nauk o poznaniu i komunikacji, adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe: archeologia kina, genologia filmu i mediów audiowizualnych, socjologia i antropologia Internetu. Autorka ponad 30 artykułów naukowych oraz 2 monografii: 1/Rzeczywistość wirtualna jako ,,ponowne zaczarowanie świata". Pytanie o status poznawczy koncepcji oraz 2/ (wspomniane wyżej) Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu.