19 marca 2014 (środa), godz. 17:00

OKOLICE CYBERKULTURY

Cyberkultura_logo_CMYK

Na kolejny wykład z cyklu „Okolice cyberkultury” zaprasza w dniu 19 marca Katedra Kulturoznawstwa UMK. O „Transgresjach piśmienności w sztuce nowych mediów” opowie dr Monika Górska-Olesińska z Uniwersytetu Opolskiego. Początek spotkania w najbliższą środę o godz. 17:00 w Collegium Maius UMK
(ul. Fosa Staromiejska 3 w Toruniu, sala 206). Wstęp jest wolny.

Opis wykładu: spotkanie będzie poświęcone analizie możliwości, jakie oferują rozmaite programy służące do animacji tekstu wraz z kluczowymi strategiami stosowanymi w projektowaniu interakcji piszącego ciała z tekstem.

Wprawienie tekstu w ruch, poddanie glifów procesom transformacji i morfingu, nie tylko umożliwia ekranową "rekonstrukcję" (symulację) procesu kształtowania powierzchni pisma (charakterystycznego dla pisma odręcznego), ale przede wszystkim nasyca słowa szeregiem nowych znaczeń (dzięki elektronicznym impulsom "ożywają" one i zyskują nieznane dotąd możliwości wyrazu).

Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wybrane projekty artystyczne oraz komercyjne aplikacje, które ustanawiają nowe i niejednokrotnie intymne związki pomiędzy ciałem i architekturą tekstu. Najbardziej radykalnym spośród nich jest projekt pisma biomorficznego Diane Gromali, wykorzystujący technologie biofeedbacku: zaprojektowane przez artystkę reaktywne fonty zmieniają swój kształt i poruszają się w odmienny sposób w zależności od biosygnałów generowanych przez organizm osoby zasiadającej przy komputerze (monitorowany jest puls piszącego, częstotliwość jego oddechu oraz reakcje skórno-galwaniczne; transformacje liter dokonują się w czasie rzeczywistym w sposób skorelowany z danymi biometrycznymi).

Monika Górska-Olesińska jest adiunktem w Katedrze Filmu, Teatru i Nowych Mediów na Uniwersytecie Opolskim, gdzie prowadzi badania nad e-poezją i dyskursem elektronicznym. Jest autorką monografii "Słowo w sieci. Elektroniczne dyskursy" (2009)
oraz redaktorem dwóch tomów zbiorowych: "
Od liberatury do e-literatury" (2011) (wraz z prof. dr. hab. Eugeniuszem Wilkiem) i "Od liberatury do e-literatury" 2. Remiksy, remediacje, redefinicje (2012). Publikowała między innymi w "Kulturze Popularnej", "Kulturze Współczesnej" i "Przeglądzie Kulturoznawczym".


opublikowano: 2014-03-18
Komentarze
Polityka Prywatności