Od trzech edycji „Warsztaty pisania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu”, prowadzone i organizowane przez Studenckie Koło Naukowe Praw Człowieka „Homo Homini” przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika cieszą się niesłabnącą popularnością oraz dużym zainteresowaniem ze strony studentów.
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym, który powołany jest do rozpatrywania skarg osób twierdzących, że naruszone zostały ich prawa zagwarantowane w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Protokołach Dodatkowych. Polska ratyfikowała tę konwencję 19 stycznia 1993 roku, więc skargę do Trybunału przeciwko polskim władzom złożyć można tylko wtedy, gdy jej podstawą są działania tych władz, które nastąpiły po 30 kwietnia 1993 roku.
Trybunał nie jest dodatkową instancją odwoławczą od np. wyroków polskich sądów. Skargę do niego można oprzeć jedynie o zarzut naruszenia praw wymienionych w wymienionej wyżej konwencji i protokołach dodatkowych oraz jedynie w sprawach dotyczących władz publicznych. Naruszenie praw określonych w konwencji musi dotyczyć strony bezpośrednio i osobiście.
Warsztaty pisania skargi do ETPC są świetną formą edukacji prawnej, ale też okazją
do poszerzenia własnej wiedzy o prawach obywatelskich, polepszenia świadomości na temat naszych uprawnień oraz okazją do bezpłatnej nauki pisania jednego z najważniejszych dla obywatela
- Europejczyka - pism, które często są ostatnią i jedyną deską ratunku, gdy zawodzą organa państwa.