06 lipca 2014 (niedziela), godz. 19:00

DYRYGENT REZYDENT - WIELKI FINAŁ

Strona www: tos.art.pl
kategoria: koncerty

Najbliższy koncert TOS zapowiada się on niezwykle interesująco z trzech powodów - z uwagi na unikatowy program, finał projektu Dyrygent - rezydent oraz solistę, którym będzie I waltornista TOS - Robert Józefowicz. W piątkowy wieczór w Dworze Artusa usłyszymy dwie kompozycję Ryszarda Straussa - I koncert waltorniowy Es-dur op.11 oraz znakomitą, rzadko grywaną Symfonię f-moll op.12.

piątek 6.06.2014 r., godz. 19:00, Sala Wielka Dworu Artusa 
Robert JÓZEFOWICZ /waltornia/
Rafał KŁOCZKO /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
W programie:
Jerzy Maksymiuk – 'W zamyśleniu' Adagio na fortepian i orkiestrę smyczkową
Ryszard Strauss – I koncert waltorniowy Es-dur op.11
Ryszard Strauss – Symfonia f-moll op.12
Najbliższy koncert  jest ciekawy z trzech względów - z uwagi na unikatowy program, finał projektu Dyrygent - rezydent oraz solistę, którym będzie I waltornista TOS - Robert Józefowicz.
W piątkowy wieczór w Dworze Artusa usłyszymy dwie kompozycję Ryszarda Straussa -  I koncert waltorniowy Es-dur op.11 oraz Symfonię f-moll op.12.
Koncert rozpocznie dzieło wybitnego polskiego dyrygenta, pianisty i kompozytora – Jerzego Maksymiuka „W zamyśleniu – Adagio na fortepian i orkiestrę smyczkową”. Utwór został napisany w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partie solowe fortepianu wykona pianista TOS - Wojciech Sarba
Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op. 11 to jeden z dwóch koncertów solowych na waltornię napisany przez Ryszarda Straussa. Prawykonanie utworu miało miejsce 14 marca 1885 roku w Monachium. Dzieło to stawia wielkie wymagania techniczne wobec solisty. Co ciekawe, koncert  pisał młody Strauss z myślą o sztuce wykonawczej swojego ojca – Franza Straussa, uważanego za jednego z najlepszych niemieckich waltornistów swoich czasów.
Symfonia f-moll op.12 - powstała prawdopodobnie pod silnym wpływem Schumanna. Dzieło będące połączeniem romantyzmu z klasyką zostało dobrze przyjęte przez ówczesnych krytyków, którzy zauważyli mistrzostwo kompozytorskie oraz oryginalność niewystępującą we wcześniejszych pracach Straussa, szczególnie w odniesieniu do wirtuozowskiej orkiestracji.
Piątkowy koncert będzie finałem programu Dyrygent-rezydentToruńska Orkiestra Symfoniczna obok trzech filharmonii - śląskiej, świętokrzyskiej i łódzkiej - znalazła się w zaszczytnym gronie instytucji realizujących ten właśnie program.Został on zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca i ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.
Dyrygentem - rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w sezonie 2013/ 2014  był Rafał Kłoczko - dyrygent, kompozytor, teoretyk muzyki wielokrotny stypendysta artystyczny, zdobywca wielu nagród w ogólnopolskich konkursach. Współpracował z dyrygentami w Polsce i za granicą m.in. z Marco Guidarinim (Włochy) czy Colinem Mettersem (Anglia). Za całokształt osiągnięć otrzymał tytuł Najlepszego Studenta Trójmiasta 2011, a rok później Najlepszego Studenta RP w kategorii Sztuka.
Koncert będzie również finałem cyklu muzycy TOS z okazji XXXV lecia. Jako ostatni w roli solisty zaprezentuje się Robert Józefowicz, na co dzień I waltornista TOS, członek Kwartetu Dętego Blaszanego  „Copernicus Brass.

dodane przez TOS


ostatnia zmiana: 2014-06-03
Komentarze
Polityka Prywatności