Specjalna prezentacja wybranych cymeliów introligatorskich (m.in. opraw z unikatowej „Srebrnej Biblioteki” ks. Albrechta Pruskiego) uświetni I Ogólnopolską Konferencję Oprawoznawczą pt. „Tegumentologia polska dzisiaj” na UMK (26-27 czerwca). Do udziału w wydarzeniu zaprasza Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK oraz Biblioteka Uniwersytecka.
Pierwsza tego rodzaju konferencja w naszym kraju ma na celu zaprezentowanie obecnego stanu badań nad dawnym introligatorstwem na współczesnych i historycznych ziemiach Polski. Jej kierownikiem naukowym jest prof. Janusz Tondel, dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii.
Adresatami wydarzenia są zainteresowani tegumentologią naukowcy
(m.in. specjalizujący się w badaniu opraw bibliolodzy, historycy sztuki, historycy), bibliotekarze i archiwiści, miłośnicy książki, w tym zwłaszcza kolekcjonerzy-bibliofile
i antykwariusze. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o pozycji tegumentologii wśród innych dziedzin nauk humanistycznych, przemianach stylowych, technicznych i organizacyjnych w historii polskiego introligatorstwa od średniowiecza do I połowy XX w., najważniejszych ośrodkach i indywidualnościach introligatorskich, zbiorach dzieł zabytkowego introligatorstwa w bibliotekach, archiwach i muzeach etc.
Podczas prezentacji cymeliów będzie można podziwiać również jedyną w krajowych kolekcjach oprawę słynnego renesansowego bibliofila Jeana Groliera oraz niezwykle rzadkie typy opraw średniowiecznych (np. zdobionych techniką drzeworytniczą), jak również zobaczyć pokaz prac konserwatorskich nad dawnymi oprawami i wysłuchać recitalu muzyki średniowiecznej i nowożytnej sygnalistyki oraz muzyki myśliwskiej w wykonaniu Krzysztofa Kadleca. Szczegółowy program