Wykład Magdy Kochanowskiej odbędzie się 20 listopada 2014 (czwartek), o godz. 18, wstęp wolny
Wykład dotyczy wystawy zrealizowanej przez Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie w Galerii Salon Akademia (marzec - kwiecień 2014). Prezentowane w ramach warszawskiej wystawy projekty powiązane zostały z pięcioma hasłami identyfikującymi obszary, w których ogniskują się kluczowe problemy współczesnego świata. Hasła, które budują strukturę wystawy to: GLOBALIZACJA, URBANIZACJA, DEMOGRAFIA, ŚRODOWISKO, TECHNOLOGIA - stają się one filtrami, przez które oglądamy mozaikę problemów współczesnego świata. W każdym obszarze można zidentyfikować i opisać dziesiątki problemów czekających na rozwiązanie. Problemy są dla projektantów wyzwaniami, impulsami, które prowadzą ich do poszukiwania i tworzenia nowych rozwiązań. Interpretują je w specyficzny dla swojej profesji sposób i starają się dążyć do tzw. pozytywnej zmiany. Kreowane rozwiązania coraz częściej kierują uwagę ku idei slow life - zwrotu ku lokalności, naturze, energii odnawialnej, aktywności, trwałości. Niekiedy są to krytyczne komentarze, które mają za zadanie podnieść świadomość dotyczącą problemu, innym razem - próby realnych rozwiązań: gotowe produkty lub systemy. Wystawa odnosiła się jedynie do wyselekcjonowanych zagadnień, przyjmując punkt widzenia projektanta i stawiając go w roli świadomego i odpowiedzialnego członka globalnej społeczności, który nieustannie określa swoją postawę wobec haseł związanych z ideą zrównoważonego rozwoju.
Magda Kochanowska (ur. 1977)
Adiunkt na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2010 roku obroniła doktorat. Autorka licznych publikacji dotyczących wzornictwa w pismach specjalistycznych i popularnych. Teoretyk i krytyk designu, kuratorka wystaw. Od wielu lat zajmuje się promocją polskiego projektowania na arenie międzynarodowej. Realizowała liczne projekty wystawiennicze m.in. w Wiedniu, Madrycie i Saint-Etienne. W kwietniu 2014 roku pełniła funkcję kuratora wystawy designu polskiego prezentowanej podczas Design Week w Mediolanie. Obecnie pełni funkcję Kuratora Generalnego polskiej prezentacji designu na II Biennale Designu w Istambule 2014. www.magdakochanowska.pl
Spotkanie jest kontynuacją nowego cyklu wykładów w Wozowni "Projekt dla …" o roli współczesnego designu. Planowane są spotkania poruszające zagadnienie designu rozumianego szerzej niż projektowanie estetycznego wyglądu przedmiotów. Design to nie tylko modny gadżet z kolorowego czasopisma. Chcemy zwrócić uwagę, że projektowanie to dużo szersza dziedzina, która jest obecna w naszym codziennym życiu. Spotkania z teoretykami i praktykami designu pozwolą odbiorcy lepiej zrozumieć istotę projektowania.