Otwarcie wystawy 09.01.2015 (piątek), godz. 18, wystawa czynna do 08.02.2015 (niedziela)
Nagrodzony projekt młodej artystki składa się z wideoinstalacji oraz fotografii, które Urszula kozak dobiera i aranżuje wobec aktualnej przestrzeni wystawienniczej, tym razem w toruńskiej Wozowni.
Elektrownię Jądrową w Żarnowcu zamknięto w trakcie budowy w 1990 r. wskutek nasilających się protestów po wybuchu w Czarnobylu. Polskie społeczeństwo było tym bardziej przerażone, że elektrownia miała korzystać z tej samej technologii. Ruina stała się miejscem kontemplacji sama w sobie, przyciągając ludzi swoim urokiem i charakterem w czasach współczesnych. Główną częścią projektu jest dokumentacja eksploracji oraz pływania artystki w Elektrowni. W osobnym wideo podejmuje temat entropii miejsc oraz ich dokumentacji, a także subiektywności i rozpadu dokumentacji w ogóle. Jest to część uzupełniająca temat w zakresie technologicznej dystopii, przerostu oczekiwań wobec bezbłędności maszyn oraz tworzenia się nie-miejsc zarówno w świecie fizycznym, jak i w pamięci.
„Ten niedokończony, związany z opresyjną władzą eksperyment: Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu stanowi dla Urszuli Kozak punkt wyjścia dla niezwykle głębokich i bardzo ważnych kontekstów. Betonowa architektura elektrowni przypomina martwe, okaleczone ciało, które każdego dnia ulega biologicznemu rozkładowi. W tym przypadku kreatura nigdy nie narodziła się, nie zdążyła przybrać ostatecznej formy, pozostała na etapie formowania się szkieletu. Ogołocona z mięśni i skóry, bez krwioobiegu z życiodajną cieczą i rytmicznie pulsującym sercem stanowi jedynie przerażający artefakt, który poprzez swoje kalectwo opowiada o sile nigdy nie wypróbowanej, o niebezpiecznym potencjale ukrywanym w ‘szczelinach’ tej monumentalnej architektury.” [Katarzyna Lewandowska]
Urszula Kozak (ur.1989/Londyn), w 2009 ukończyła Liceum Plastyczne w Zakopanem. W latach 2010-11 studiowała Rzeźbę na ASP w Gdańsku w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. W 2011 podjęła indywidualny tok studiów w Katedrze Intermediów łączący elementy rzeźby oraz mediów; zakończony w 2014 pracą dyplomową – projekt „Elektrownia Jądrowa Żarnowiec, Re-eksploracja” został nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Sztuki Wizualnej 10. inspiracje/ XTREME w Szczecinie. Artystka współorganizuje wydarzenia promujące wideo-art i wideo-performance w kraju i za granicą. Obecnie koncentruje się na rozbudowaniu tematu Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu.