3-8.02.2015

Zawód: kobieta - wystawa Pracowni Multimediów UMK

zawód kobieta - plakat

„Zawód: kobieta” Pracownia Multimediów WSP UMK w Toruniu prowadzona przez Dorotę Chilińską, wernisaż 03.02. (wtorek), godz. 18, wystawa czynna do 08.02. 2015

Do pracowni multimediów, którą prowadzę zapisało się wyłącznie 10 kobiet, ponieważ cały ich rok składa się wyłącznie kobiet. Od dawna przyglądam się młodym kobietom i temu, jak zmienia się ich stosunek do świata, jak definiują swoje w nim miejsce, dokąd zmierzają i co staje im na drodze. Nasze relacje przeniosłyśmy w obszar sztuki tworząc wspólną wystawę.
Pomyślałam o książce Vladimira Prala "Zawód kobieta", w której główna bohaterka Sonia, piękna i niezwykła jest na przemian wielbiona i upokarzana, a mimo to, z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką przekłuwając swoje trudne doświadczenia na sukcesy. Podobnie jak Paral, chcemy odnosić się do schematów, które jednocześnie nas niszczą i porządkują nasz świat. Kobietom zawsze towarzyszy ambiwalencja w odczuwaniu kobiecości. Pragnienie bezpieczeństwa, które nie pozwala na rozwój, oddanie i wolność, a na końcu miłość, której należy być zawsze wierną, podobnie jak Sonia z książki Parala, dla niej zrobi wszystko.

Dziewczyny wykonały szczere i bardzo interesujące prace, bardzo dalekie od współczesnej artystycznej mody. Natalia i Kaśka odniosły się do osoby babci, jak to ujęła Kaśka "drugiej, dojrzalszej mamy", ale też osoby, która może być przewodniczką duchową dziewczyny stojącej na progu dojrzałości. Paulina opowiada o nastolatce poznającej swoją siłę erotycznego oddziaływania na mężczyzn. Marta pokazuje gorset, który przybiera bardzo różne formy i często bardzo trudno zauważyć w nim coś złego. Magda dotyka tematu gwałtu i przemocy, a Klaudia w swojej rzeźbie z mięsa przekazuje dość makabryczne przesłanie. Liliana odnosi się do wojeryzmu, budując obiekt z kilkudziesięciu "patrzących" na nas gałek ocznych. Emilia i Maja rozpoznają funkcjonowanie kobiet w przestrzeni społecznej i zawodowej, a druga Klaudia tworzy animowany "domek lalek".

Wystawa jest eksperymentem, który mam nadzieję wzmocni nas jako kobiety i jako artystki. Życzę dziewczynom, żeby były wierne sobie i wierzyły w swój instynkt i nie przestawały tworzyć.

Dorota Chilińska
Zakład Plastyki Intermedialnej UMK

uczestniczki wystawy:

Baranowska Marta / Józefowicz Emilia / Kaczorowska Liliana / Kanarkowska Maja / Kęsicka Natalia / Łabieniec Klaudia / Mitek Magdalena / Mozolewska Paulina / Pypczyńska Klaudia / Stępień Katarzyna


opublikowano: 2015-02-02
Komentarze
Polityka Prywatności