26.03-31.05.2015

Stefan Gierowski. Malowanie Dziesięciorga Przykazań - wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Stefan Gierowski, Nie będziesz pożądał..., 1987, olej na płótnie

„Malowanie Dziesięciorga Przykazań” autor dedykował w hołdzie XV-wiecznemu Mistrzowi Gdańskiemu, anonimowemu twórcy „Tablicy Dziesięciorga Przykazań” dla kościoła Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 marca 2015 roku, godz. 18.00, wstęp wolny. Wystawa czynna do 31 maja 2015 roku.

W swoim cyklu malarskim Stefan Gierowski szuka form artystycznych, które mogłyby spełniać funkcje pojęć werbalnych wyrażających ideę. Niewyobrażalne za pomocą słowa pojęcia stają się przedstawialne poprzez napięcie form i barw. Autor prowadzi malarskie rozważania nad treścią biblijnych nakazów i zakazów, nad cnotą i grzechem, przekładając je na własne odczucia i emocje. Interpretacja Dekalogu przez Gierowskiego to gra barw i figur geometrycznych. Artysta stopniowo nasyca kolory i łączy je w teoretycznie niepasujące do siebie zestawy - odkrywa i przekazuje ich współzależność. Barwy korespondują ze sobą - niekiedy kontrastem, czasami komplementarnością. Niektóre obrazy są niemal zupełnie monochromatyczne, budowane jedynie intensywnością natężenia koloru. Miejscami w harmonię płócien wkrada się wyraźny dysonans, wizualne zaburzenie harmonii, co w malarski sposób symbolizuje grzech - naruszenie przykazania. Relacja pomiędzy przekazem i jego odbiorem oraz percepcja wzrokowa pobudzają widza do szerszych myślowych skojarzeń i pozostawiają w pamięci uniwersalną refleksję. Aktualizacja Dekalogu przez Gierowskiego, jego szeroka interpretacja i twórcze poszukiwanie prawdy zostały docenione Nagrodą Komitetu Kultury Niezależnej NSZZ "Solidarność".

Stefan Gierowski (ur. 1925 r.) w latach 1945-1948 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki, Karola Frycza i Władysława Jarockiego oraz równocześnie historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1961 r. do 1997 r. związany był pracą pedagogiczną z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie - prowadził katedrę malarstwa, był też dziekanem Wydziału Malarstwa oraz rektorem-elektem. W latach 1957-1960 współuczestniczył w prowadzeniu galerii przy Klubie Krzywego Koła - niezależnego salonu prezentującego sztukę nowoczesną, gdzie debiutowała czołówka polskich artystów współczesnych. Malarz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych; jego prace pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych oraz prestiżowych ekspozycjach problemowych w kraju i za granicą. Pełnił również szereg funkcji w Związku Polskich Artystów Plastyków. W swej wczesnej twórczości charakteryzującej się figuratywnością przedstawień, Stefan Gierowski dążył do ekspresji kształtu i barwy przy użyciu najprostszych form malarskich; często sięgał wówczas do groteski i metafory. Charakter jego malarstwa ukształtował się w drugiej połowie lat 50. - artysta zaczął posługiwać się wówczas językiem geometrii. Tworzone odtąd obrazy nie przedstawieniowe układają się w kontynuowany do dziś cykl tzw. obrazów numerowanych. Autor skupia się w nich na zagadnieniach koloru, światła, kontrastów oraz przestrzeni i zasad jej podziału; wszystkie te wartości zespala w jedną substancję malarską.

Inga Kopciewicz


opublikowano: 2015-03-05
Komentarze
Polityka Prywatności