17.05.2014-6.04.2015

Dzieje Pieniądza. Starożytny Rzym - wystawa w MOB

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza do obejrzenia wystawy "Dzieje Pieniądza. Starożytny Rzym". Wystawa jest czynna do 6 kwietnia 2015 roku.

Wystawa „Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym” ukazuje historię państwa rzymskiego i jego mieszkańców, akcentując przy tym gospodarczo - ekonomiczne funkcje pieniądza, polegające na jego wpływie na postęp cywilizacyjny poprzez stymulowanie produkcji i handlu. Zaprezentowano na niej także rolę kulturową pieniądza, przejawiającą się w zamieszczonej na monetach ikonografii oraz epigrafice, stanowiących propagandę państwową, promującą między innymi ideę władzy cesarskiej.

Wystawa składa się z trzech części. Każda z nich została usytuowana w osobnych pomieszczeniach (sale I, II i III) w układzie amfiladowym.

Pierwsza część ekspozycji - sala I - wprowadza zwiedzających w świat imperium rzymskiego, przedstawiając jego dzieje (753 r. p.n.e. - 476 r. n.e.) zilustrowane wybranymi, różnorodnymi monetami z brązu, srebra i złota, umieszczonymi w sześciu gablotach w układzie chronologicznym. Prezentowane monety podzielono także ze względu na znajdujące się na nich motywy ikonograficzne ukazujące: cesarzy, członków rodzin cesarskich, budowle reprezentacyjne, personifikacje cnót rzymskich oraz symboliczne przedstawienia nawiązujące do ówczesnych wydarzeń politycznych i militarnych. Część z nich zamieszczono w powiększeniu na ścianach. Ponadto wystawa została tu wzbogacona programem komputerowym - interaktywną mapą przedstawiającą dzieje i zasięg państwa rzymskiego od jego powstania do upadku zachodniego cesarstwa.

Sala II została poświęcona cesarzowi Dioklecjanowi (III/IV w.) i jego czasom. Zwiedzający mogą wysłuchać tu nagrania informującego o roli jaką odegrał ów władca wprowadzając reformę monetarną, administracyjną i polityczną, ze szczególnym uwzględnieniem „Edyktu o cenach towarów wystawionych na sprzedaż” („Edictum Diocletiani de pretiis rerum venalium”), wydanego w 301 r. w celu powstrzymania inflacji.

Z treścią samego edyktu, w wersji elektronicznej, można zapoznać się w sali III, stanowiącej główną część wystawy, w której stworzono inscenizację nawiązującą do rzymskiego targowiska z czasów Dioklecjana. Sugestywna inscenizacja wywołuje wrażenie przeniesienia się do czasów starożytnego Rzymu. Ustawiono tu bowiem stragany z replikami towarów, którymi handlowano w czasach Dioklecjana. Obok nich znajdują się także  monety, którymi wówczas płacono. 

Wystawa jest przedsięwzięciem o randze ogólnopolskiej. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów muzeów narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Uniwersyteckiego UMK w Toruniu, zbiorów prywatnych oraz Muzeum Okręgowego  im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ponadto ukazano na niej fotografie zabytków udostępnione przez Muzea Kapitolińskie w Rzymie oraz Muzeum Pergamońskie w Berlinie.  Należy również podkreślić, że wystawa pt. „Dzieje pieniądza. Starożytny Rzym” rozpoczyna cykl ekspozycji poświęconych dziejom pieniądza od czasów najdawniejszych do współczesności.

Wystawa czynna od 17 maja 2014 r. do 6 kwietnia 2015 r.


opublikowano: 2015-03-26
Komentarze
Polityka Prywatności