Podczas obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach „drzwi otwartych” Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza w niedzielę 7-go czerwca 2015 roku w godzinach 12-18 do bezpłatnego zwiedzania wystawy „od Conditio Humana do...” W 20 rocznicę śmierci Adolfa Ryszki oraz kończącej się wystawy Romana Bromboszcza „Wyższe etapy gry”.
Wystawa "od Conditio Humana do..." W 20 rocznicę śmierci Adolfa Ryszki
W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci profesora Adolfa Ryszki. W wystawie prezentowane są dzieła prof. Adolfa Ryszki. Oprócz rzeźb Adolfa Ryszki przedstawiona jest prezentacja multimedialna wybranych elementów dorobku artystycznego Profesora. Swoje prace prezentują również członkowie Stowarzyszenia Artystycznego "Otwarte" oraz zaproszeni artyści.
W latach 1983-1995 Adolf Ryszka był profesorem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wtedy już należał do najwybitniejszych rzeźbiarzy w powojennej Polsce. Znany był ze swoich kameralnych i medalierskich, ale także wielkoformatowych prac w kamieniu.
W kręgu zainteresowań Adolfa Ryszki jako artysty był człowiek w całokształcie jego właściwości, szczególnie w odniesieniu do cielesności, człowiek uwikłany, doświadczający, zgłębiający własną naturę. Temat bliski rzeźbie przede wszystkim poprzez fizyczny wymiar ciała.
Zakończenie wystawy Romana Bromboszcza "Wyższe etapy gry"
Wystawa jest wynikiem przemyśleń nad zjawiskiem i pojęciem gry, w szczególności, chodzi o gry komputerowe. Sztuka współczesna przyzwyczaiła nas do tego, że dzieło sztuki powstaje w odpowiednim, płodnym kontekście i oczekuje na taki przy okazji innych wystaw. W przypadku logiki, jaką kierują się programy komputerowe, systemy oraz gry produkt nawet, gdy ogłasza się jego debiut, z reguły wymaga dodatkowych uzupełnień. Świat cyfrowy kieruje się logiką fałdowania, uwarstwienia i uzupełniania.
W prezentowanych pracach można zobaczyć i usłyszeć, a także dotknąć dwóch warstw, pierwszej stworzonej dotychczas w latach 2005-2013, a także drugiej naniesionej na pierwszą w celu usprawnienia, podwyższenia etapu rozwoju. Chodzi tu o obiekty internetowe, obiekty fizykalno-informacyjne, a także muzykę elektroniczną i wydruki wielkoformatowe. Przygotowane na wystawę pracę są takimi przetworzeniami wyboru z dotychczasowego dorobku artysty, który pokazuje drogę od poezji cybernetycznej w stronę sztuki komputerowej.