20.06-27.09.2015

Wystawa prac „Jerzy Puciata (1933-2014)”

Organizatorzy zapraszają na prezentację spuścizny artystycznej i biograficznej zmarłego w ubiegłym roku artysty, która zgodnie z jego wolą została częściowo zakupiona, a częściowo przekazana w darze przez rodzinę malarza do Muzeum Okręgowego. Wystawa czynna do 27 września 2015 roku.

Jerzy Puciata kształcił się w pracowniach Tymona Niesiołowskiego i Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia ukończył w 1958 r. i rok później zamieszkał w Bydgoszczy. Zajmował się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, grafiką użytkową, wystawiennictwem, współpracował z biurami projektowymi. Był aktywnym działaczem społecznym i animatorem życia kulturalnego. W 1958 r. wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków - w latach 1963-1966 był sekretarzem Zarządu Okręgu Bydgoskiego, 1967-1975 i 1979-1980 prezesem Zarządu OB ZPAP, a w 1980 r. wybrany został na prezesa Zarządu Głównego ZPAP i pełnił tą funkcję do 1989 r. (6 ostatnich lat po delegalizacji działał konspiracyjnie). W 2002 r. otrzymał tytuł honorowego prezesa ZPAP. W latach 1981-1989 aktywnie uczestniczył w ruchu opozycyjnym, artystycznym i społecznym. Jerzy Puciata prezentował swoje prace na niemal 200 wystawach indywidualnych oraz problemowych, środowiskowych i plenerowych w kraju i za granicą. W okresie stanu wojennego brał udział w pokazach organizowanych w kościołach w Warszawie, Gdańsku i Bydgoszczy. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i odznaczeń państwowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą.

Malarstwo Jerzego Puciaty charakteryzuje się oszczędnością formy, przy dominującej roli gestu i materii. Jego prace oddają poszukiwania skupiające się na zagadnieniach barwy i przestrzeni w obrazie oraz problematyce światła, pełniącego w nim rolę konstrukcyjną i symboliczną. Dzieło Jerzego Puciaty wyrasta z codziennego doświadczenia
i zafascynowania naturą. Na początku lat osiemdziesiątych malarstwo artysty uległo przewartościowaniu, dotychczasowe walory sensualistyczne wzbogacone zostały intelektualną refleksją nad metafizycznym sensem bytu, kształtem otaczającego świata, istotą światła, nad nadzieją i wolnością. W ostatnich latach malarz ożywiał plastyczną materią to, co nad materialnością góruje - sacrum.

Obok realizacji malarskich na wystawie zobaczyć będzie można też fragmenty wyposażenia pracowni oraz wybraną dokumentację i księgozbiór artysty.



opublikowano: 2015-07-01
Komentarze
Polityka Prywatności