Wernisaż wystawy 31 lipca 2015, godz. 18, wystawa czynna do 13 września 2015 Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.
W najnowszych pracach Basi Sokołowskiej ciała botanicznych wojowników poruszają się jak insekty, które atakują, bronią się i uciekają. Ich zachowania są efektem podszytego przerażeniem instynktu walki lub ucieczki - podstawowych i ponadczasowych strategii przetrwania. Zamknięty krąg tych prymitywnych emocji i reakcji rządzących społecznościami wszystkich gatunków biologicznych leży u podstawy wystawy "O przerażeniu istot żywych". Prezentowane fotografie, animacja i rysunki przedstawiają sceny konfrontacji oraz portrety ich uczestników.
Materia botaniczna użyta w tym projekcie, pozostaje w centrum zainteresowań artystki już od kilku lat. Podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych pracach Sokołowskiej, rośliny są tu traktowane jednocześnie jako podmiot jej sztuki i tworzywo artystyczne. Fotografując zainscenizowane starcia roślinno-zwierzęcych bohaterów, Sokołowska kreśli przekonujące mapy lęku i agresji. "Chcę zbadać czyste mechanizmy konfrontacji, więc pokazuję je bez realiów kulturowych czy gatunkowych, przez jakie zazwyczaj postrzegamy konflikty" - deklaruje artystka.
"O przerażeniu istot żywych" to drugi projekt Sokołowskiej zrealizowany w nawiązaniu do znaczących artystek z przeszłości. Wcześniejszy cykl heliografii i rysunków "Pochwała zieleni" odnosił się do pionierskich działań Anny Atkins w obszarze fotografii i botaniki. Inspiracją dla wystawy "O przerażeniu istot żywych" są strategie psychologiczne leżące u podłoża twórczości Louise Burgeois.
Basia Sokołowska jest absolwentką Historii Sztuki University of Sydney i Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. O przerażeniu istot żywych jest trzecią prezentacją jej prac w Galerii Sztuki "Wozownia".
Laboratorium Sztuki 2015. Artysta jako antropolog.
Kuratorka: Maria Niemyjska